Autor článku zřejmě papouškuje, co někde zaslechl z rychlíku. Jím uváděné doručování se vztahuje k zákonu o datových schránkách, ten už vyšel ve sbírce zákonů. Ty budou povinné pro právnické osoby, orgány státu a samospráv a další subjekty v zákoně uvedené. Pro normální občany to povinné nebude (podle mě si to zřídí leda tak blázen). Zákon o e-OP, který právě prošel připomínkovým řízením a je na vládě, je v podstatě novela stávajícího zákona o občanských průkazech. Pokud novela projde, budou mít e-OP od 1. 1. 2010 všichni občané (jiné se od té doby vydávat nebudou). Pouze je potřeba uklidnit, že nebude povinná výměna, prostě až vám uplyne 10 let platnosti stávajícího OP, tak vám na úřadě už vydají nový velikosti kreditní karty, na které nebude vůbec nic (bude tam jenom jméno, příjmení, datum a místo narození, fotka), takže až půjdete do banky, cestou se stavíte na úřadě a necháte si vyjet, že jste svéprávný, že někde bydlíte apod. Pouze si budete moci vybrat, zda chcete OP s čipem nebo bez čipu.
v článku je uvedeno, že občan bude mít na výběr. O povinnosti zřízení, kterému se však nevyhnou zaměstnanci státních institucí, nepadlo ani slovo. Jinak děkujeme, že jste článek doplnil o další skutečnosti.
No občan bude mít na výběr, zda si datovou schránku aktivuje, či nikoliv. Pokud se jedná o e-OP, zde podle návrhu, který jsem připomínkoval, na výběr mít nebude, prostě se dostaví na úřad obce s rozšířenou působností, tam obdobně jako je tomu již u pasů pořídí úřednice digitální podobu, po drátkách to proteče na centrum, vyrobí se e-OP a do 30 dnů dostane občan kartičku. Bude mít pouze na výběr, zda bude chtít na e-OP čip nebo ne (s výjimkou pro úředníky, pro které bude čip povinný, aby tam mohli mít nahraná různá oprávnění pro vstup do registrů apod.). Každopádně i e-OP bez čipu bude velikosti kreditní karty, bude k němu BOK (=PIN) a bude opravňovat občana pro vstup do systémů veřejné správy (to bude na dalších zvláštních zákonech).