Za říjen zbankrotovalo celkem 437 podnikatelů a 66 obchodních společností. Zároveň bylo podáno 89 návrhů na bankrot obchodních společností, 537 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů.
Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF. Počet bankrotů obchodních společností byl za říjen druhý nejvyšší od začátku roku 2018, zároveň se v minulém měsíci zvýšil počet podaných návrhů na bankrot. Počet návrhů na bankrot u podnikatelů se zvýšil dokonce o 178 než oproti předchozímu měsíci.
Obchodní společnosti jsou na tom lépe
Počet bankrotů obchodních společností byl v říjnu v rámci tohoto roku mírně nadprůměrný, nicméně celkový počet vyhlášených bankrotů zůstává výrazně nižší než před rokem,
připomíná Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Čtěte také: V srpnu letošního roku bylo vyhlášeno 50 bankrotů obchodních společností, 484 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1027 osobních bankrotů. Letní měsíc tak na tom byl zatím nejlépe.
Nejhorší situace u bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP) je v Ústeckém kraji, tam za říjen bylo vyhlášeno celkem 60 bankrotů, následuje Moravskoslezský kraj (59 bankrotů) a Středočeský kraj (39 bankrotů). Nejméně bankrotů bylo naopak vyhlášeno v kraji Vysočina, ve Zlínském kraji a v Olomouckém kraji (18 bankrotů).
Počet bankrotů klesá, Ústecký kraj má ale stále nejvyšší podíl na statistice
Dobrou zprávou je, že za posledních 12 měsíců se počet bankrotů podnikatelů snížil ve 13 krajích. Největší pokles zaznamenal Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Olomoucký kraj a kraj Vysočina.
Čtěte také: Ready made společnosti už nejsou v hledáčku podnikatelů. Zájem o tuto nabídku stále klesá. Můžou za to spekulanti.
V Praze se počet bankrotů FOP naopak zvýšil o 10 %. Z pohledu počtu bankrotů FOP na 10 tisíc registrovaných podnikatelů na tom byl v uplynulých 12 měsících nejhůře Ústecký kraj (49,7 bankrotu), Karlovarský kraj (42 bankrotů) a Liberecký kraj (36,5 bankrotu).