1.Pokud paušální daň bude dobrovolná a bude se týkat jen OSVČ hlavních, neudělá s počty nic zásadnějšího.
2.Pokud se paušální daň bude týkat všech, tedy i OSVČ vedlejších, můžeme očekávat spoustu řevu na sociálních sítích, mnoho plamenných projevů v parlamentu a vůbec emočně žhavě veselo. Bez ohledu na dobrovolnost či nedobrovolnost, protože když ne paušální daň, tak nějaká forma evidence tržeb. Výrazný pokles živností vedlejších ale ani tak nejspíš nehrozí. Seknou s tím ti, kteří jsou dlouhodově nevýděleční a ti, kteří mají ŽL spíš pro strýčky příhodu než k obživě.
A proč vám leží v žaludku zrovna ty činnosti vedlejší. Vždyť naprostá většina z nich vůbec žádnou daň legálně neplatí. Jejich buzerace nic dobrého nepřinese, jen náklady navíc na jejich straně i na straně státu. Tak k čemu by to bylo dobré, to už ani není jako jít s kanónem na komára je to spíš s atomovkou na bakterii. Malý živnostník fakt není největší nepřítel státu.
přesně tak §6 a § 7 se sečtou, a pokud nemáte hodně odečtů....uroky z uvěru, životní a penzjni ( dar ani nezminuji ) tak zaplatíte. A to se bavíme jen o dani z příjmů, natož socka a zdravka ( socka překročením rozh.příjmu ) a zdravka se platí vždy ( nebavíme se o ztrátě v podnikání). Proto hodně lidí zvažuje s.r.o.
Neleží mi nikde, jsou mi v podstatě lhostejní. Pokud zadávám práci, je mi jedno, v jakém poměru živnostník je. Trvám na dodržení temímu, kvalitě práce, záruce na práci či zboží v souladu se zákoníkem a platném dokladu o uhrazení. Jsem asi sociopat, ale mne fakt nezajímá, že dotyčný dílo plichtí mezi směnami a že šéf nedal dovolenou a že má výdaje vyšší než plat ze zaměstnání, proto ještě melouchaří, a tak dále. Buď dělám věc pořádně, nebo se na to vykašlu a nehraju si na ... druh živnosti si doplňte sám.
OSVČ jsem takto v odhadu možného stavu rozdělila, protože jsou tak rozděleni i v článku.
A za mne osobně - pokud bude paušál povinný, zavírám živnost v pohodě to do důchodu doklepu na pracáku. Na předčasněj už odškrabáno i odplaceno mám, chybí jen věk. Znamenalo by to totiž, povinný paušál, že důchod a veškeré nárokové dávky by se pro OSVČ hlavní počítaly z minima.
Ještě k těm věčně uskuhraným objektivními potíženi saturovanejm vedlejšákům. Vlastnictví živnostenského oprávnění skýtá všem bez rozdílu naprosto shodná práva a přístup na trh. Tak i povinnosti by měly být shodné. A to fakt nemám na mysli minimální výši odvodů.
diskutujem pod návrhem, který je zatím fantazií od(b)(p)orníků ANOfertu. Nikoli pod zákonem, či nějak právně závaznou směrnicí. Oba body uvádím slůvkem "Pokud"...
Mimochodem, dnešek mezi čtvrtou ranní a půl třetí odpolední jsem strávila za volantem. Na autorádiu lapám celorepublikově jen Radiožurnál. Co chvíli tam sdělovali, že zdravotní prohlídky před vstupem do první třídy budou hradit rodiče, v případě očního vyšetření v plné výši. To mi přijde jako celkem slušná pras.. ééé .. vepřovina. A z jiného důvěryhodného nemediálního zdroje ke mně prosáklo, že stát už za státní pojištěnce nechce platit ani minimální zdravotní pojištění. Tak Andy důchodcům litr dal, bo je dobrý pánko veĺkomožný, ale jeho ministr zdravotnictví má v plánu, chlapec jeden bakaný, jistě bez vědomí partajního šéfa, že osmnáct stovek každému sebere. Jenže státní pojištěnci nejsou jen důchodci. To jsou také nezletilé děti, studenti, nezaměstnaní... Obé je zatím v návrhu, stejně jak ta po všech stránkách zlodějská paušální daň "tři v jednom a bez kontrol"
Však oni si najdou způsob, jak z nás ty peníze dostat! Já nechápu, že tolik, jinak rozumně uvažujících lidí, není schopno se poučit z minulosti. Nenažraná státní hydra stále jen hledá, kde si ulít víc peněz pro sebe - co na jedné straně "darují" to na druhé straně vezmou.
Už jednou tu bylo, že OSVČ pracující v zemědělství, lesnictví apod. (a také některé další obory - netýkalo se to všech) museli platit minimální daň, i když byli ve ztrátě - trvalo to tři roky a byla to neskutečná pakárna. A když si vezmete, že se to týkalo zrovna oborů, kde práce závisí na počasí a je převážně sezonní...co už sakra chcete čekat dneska?
Jo 5000 měsíčně,když nemám za rok příjem ani 200 tisíc?Po zaplacení všech nutných poplatků,nemám půjčky,by mi zustalo sotva 4 tisice na měsíc.Super to by jsem se mohla chodit past na trávu před domem a okusovat větvičky z keřů a stromů.Pokud by se platilo těch 5 tisíc měsíčně.Uz takto je to na chcipnuti, co zůstane .
Jo 5000 měsíčně,když nemám za rok příjem ani 200 tisíc?Po zaplacení všech nutných poplatků,nemám půjčky,by mi zustalo sotva 4 tisice na měsíc.Super to by jsem se mohla chodit past na trávu před domem a okusovat větvičky z keřů a stromů.Pokud by se platilo těch 5 tisíc měsíčně.Uz takto je to na chcipnuti, co zůstane .
Já vydělám cca 300 000 - 320 000 (dlouhodobý průměr) za 7 měsíců (sezonní práce) smím dále podnikat? :D
P.S. to je po zdanění a v zimě nevydělávám nic. :P
A ještě něco - prozraďte mi sladké tajemství, kde mě zaměstnají v 56 letech a upozorňuju, že se svými znalostmi a zkušenostmi si fakt nepůjdu sednout do marketu za kasu, nebo do fabriky k pásu...
Tak především jsou to pro OSVČ další výdaje navíc. Za to, že nebudou muset jednou ročně vyplnit výkazy, zaplatí 12x500 Kč, tedy 6 tis. Kč. Marně přemýšlím, proč by to někdo dělal a vyhodil jen tak 6 tis. Kč. Daleko horší se mi ale z pohledu OSVČ jeví úvahy Jany Venezuely Maláčové, že by výrazným způsobem zvedla zálohy na SP a ZP pro OSVČ. To už by s počty živnostníků mohlo výrazně zamávat. A dovětek na závěr, pokud něco podporuje trojský kůň Bureše Havlíček, tak to vždy smrdí.
Pokud řádně odvádím ze zaměstnání daň a na vedlejší OSVČ vystavuji faktury , tak vždy platím daň.
Jak může osvć na hlavní činnost fungovat a 10,20 let neplatit žádnou daň.
Z čeho potom žije s rodinou .Kolik je případů , že ještě pobírají sociální dávky .Jak je to možné , když zaměstnanci s minimální mzdou nedostanou nic .. A 4 členná rodina je pod úrovní životního minima .
Vendula (neregistrovaná): "Jak může osvć na hlavní činnost fungovat a 10,20 let neplatit žádnou daň."
Poměrně snadno, pokud OSVČ (a obecně kdokoli) skutečně podniká, měla nějaký majetek (nebo slušný úvěr), který vložila do podnikání a vede účetnictví nebo daňovou evidenci.
To tajemství totiž často spočívá v odpisech. Když pro podnikání pořídíte výrobní prostředek nad určitou hodnotu (u hmotného majetku to je nyní nad 40 tis.), nemůžete jej dát rovnou do nákladů, ale jeho hodnota se odepisuje postupně.
Pro představu - zdědíte nemovitost, opravíte ji a zkolaudujete jako penzion, podle znaleckého posudku má cenu 20 milionů, a vy ji vložíte do podnikání. A k tomu ještě koupíte za 600 tis. levný mikrobus, abyste mohla vozit hosty na výlety a penzion zásobovat. (Ten majetek už ale není "osobní", patří "podniku" a je nutno s ním podle toho zacházet.)
Podle ZoDP zjistíte, že penzion spadá do 6. skupiny a bude se odepisovat 50 let. Mikrobus pak patří do 2. skupiny a bude se odepisovat 5 let. Zvolíte rovnoměrné odpisy (a pro zjednodušení příkladu pomineme to, že první rok jsou odpisy nižší a všechny ostatní stejné). Pak z ceny penzionu každý rok můžete dát do nákladů 1/50, tedy 400 tis. Kč a z ceny mikrobusu 1/5, tedy 120 tis. Kč, celkem tedy 520 tis. Kč, a to vedle běžných nákladů daného roku.
Pokud tedy budete mít obrat (například) 999 tis. Kč a běžné daňově uznatelné náklady 599 tis. Kč, máte reálně k dispozici za ten rok na účtu a/nebo v pokladně 400 tis. Kč (asi 33,4 tis. měsíčně) proti kterým uplatníte odpisy 520 tis. Kč, takže jste za daný rok účetně ve ztátě 120 tis. Kč (tu si můžete případně v daších několika letech uplatnit, pro snížení zisku, pokud by vznikl).
Což je dáno tím, že na počátku podnikání byly vynaloženy v poměru k příjmům značné výdaje ja jejich zajištění a udržení a ty se vám vlastně jen vrací (navíc, pravda, bez zhodnocení, a po inflační ztrátě). V tomto případě tedy nevznikne žádná daňová povinnost.
Mě spíš zajímá, z čeho a jak se pak bude počítat důchod? Už teď se při výpočtu důchodu OSVČ počítá vyměřovací základ z poloviny daňového základu. Z čeho pak budou počítat důchod? Jestli z nějaké části, která půjde na sociálku, tak to pak budou brát důchodci jen pár šupů. Jinak úbytek byrokracie je určitě super. Myslím, že by dost malým podnikatelům pomohlo, kdyby nemuseli být plátci DPH, ale to by se musel obrat zvýšit tak minimálně na 2 až 3 mil (pro ty, kteří nechápou rozdíl mezi obratem a výnosem, tak obrat není to co OSVČ zůstane a za co si nakupuje ty drahá auta a domy ;-) ).
Můj osobní názor je, že tohle je právě důvod proč to chtějí zavádět, reálně totiž já tím třeba mohu ušetřit 40 tisíc ročně, ale to především na důchodu, na dani jen cca 14tis, takže je celkem jasné, jak devastující vliv by to následně mělo na důchody, když by jejich odvod klesl na polovinu a to je právě to co tam dle mě vymysleli, sice nám zdánlivě nechají peníze a my je rozumněji investujeme, ale časem nám dost ztíží život, takže těm, kterým nevyjde podnikání a nevybudují si pasivní zdroje na důchod bude hrozit Dycky Most!
Asi jsem úplně nepochopila, jak by to v praxi vypadalo. Tu paušální částku by platila každá OSVČ bez ohledu na to, kolik si vydělá? A po odevzdání daňového přiznání by se jako nyní vracel přeplatek, nebo by to šlo "na oltář státu"? V každém případě pro malé ryby, které si vydělají pár desítek tisíc ročně navíc, by to znamenalo buď půjčovat státu bezúročně peníze a pak si je jednou ročně nechat poslat zpět (úspora administrativy dost malá), nebo dotovat úspěšnější podnikatele, kteří se tomu milionu výdělkem více přiblížili (takže jsem měla smůlu, na dovolenou letos nejedem, ale daně a pojistné zaplatím stejné jako soused, co si vydělal trojnásobek a posílá mi pohled z Thajska). O problému s výpočtem důchodu se tu už psalo.
V současnosti OSVČ hlavní platí povinně, bez ohledu na skutečnou výši výdělku, paušální částku oscilující kolem 4500 Kč měsíčně. Je to daň eufemisticky zvaná sociální a zdravotní pojištění a její výše se průběžně zvyšuje, tak jak se zvyšuje minimální mzda. A aby to nebylo jako podpora drobného podnikání málo, tak tako částka pak neovlivňuje nijak základ v celoročním zúčtování daní. Nelze tuto již zaplacenou daň použít jako náklad zůstává dál na příjmové straně samostatně výdělečně činného k dalšímu zdanění. Ještě větší sranda je, když se podaří rok a protože se dařilo, tak byl i příslušný zisk a nebožák vypadne z kategorie "platí poviňáka v základu" a jsou mu vyměřeny vyšší zálohy - a ono se jak na sviňu po roku hojnosti rok následující nedaří. Zvýšené zálohy nutno platit po celý rok...
Ve světle toho, jak povinné odvody fungují už řadu let, jak si myslíte, že by to dopadlo s paušální minimální daní tři v jednom?
Tyto překážky pro OSVČ jen vedou k tomu,že se raději nechají někde zaměstnat a podnikají načerno při práci(pár takových lidí znám,kteří chodí na směny a ještě podnikají načerno).V poslední době se taky množí případy kdy si někteří vyřídí invalidní důchod a podnikají si v klidu dál,samozřejmě načerno a bez papíru,hlavně řemeslníci.Ve finále jen stát přichází o peníze a lidi si jen pomůžou.Ono,pokud víte kde zanést tučnou obálku tak potom není problém se stát plně invalidním.A jako koníček při invalidním vykrmit býky a prodávat je na maso.I takový případ tu máme.
Střední podniky, ti živnostníci v názvu jsou více méně "fake". Pár jich tam sice je, ale vesměs velkých. Proto taky například tato asociace podporovala EET, protože zatímco u živnostníka např. s vlastním venkovským obchodem a jednou kasou, jsou náklady na ten jeden terminál běžně od 10 tis. výše, plus stokoruny poplatků měsíčně, tak u středního podniku (např. maloměstské samoobsluhy) jsou to jednotky stokorun na kasu desetikoruny měsíčně. Je to o konkurenčním boji, a o tom, že "čí chleba jíš toho píseň zpívej". Střední to ustojí a na malém jim nezáleží.
Docela dobře vymyšleno. Stačí mít 1 rok nízké příjmy a bílí kůň pro vládnouci mafie může zprostředkovávat miliardové zakázky za roční paušál 12 x 500,- Kč. A protože nepovedete účetnictví nikdy se na tom nic nezmění. Tedy pokud konečně nanastoupí vláda alespoň elementárně chytrých politiků - což zatím nehrozí...
Tak jsem s toho nějakej rozčarovanej. Celou dobu přemýšlím proč posílám přehled na VZP? Proč musím odvádět víc když víc vydělám? Mám snad jiné nemoce než ostatní? Nebo mám nějakou nadstandartní péči? Vždyt zdravotní pojišťovny jsou soukromé firmy, to můžu taky posílat přehled pojišťovně na povinné ručení auta a platit podle příjmů. Možná i pojištění domácnosti?
Tak jestli by zaplatil každý měsíc 5500kč a nemusel mít další papirovani ohledně podání zdravotního, sociálního a přiznání na fin...úřadě a chodit ke konci roku po úřadech, ještě platit účetní ktera je dražší než dát o 6000kč měsíčně více tak to smysl ma. Osvc by ušetřil nemalé peníze. Stejně tech 500kč každý měsíc da ucetni za zpracovani daně.
Směšný je limit 1 mil. ročně, když v některých profesích mohou být náklady až 800 tis. Zisk pak není ani 200 tis za rok.
Je to limit pro příštipkáře se sociální podporou.
Limit 1 mil. Kč obratu pro neplátce DPH je tu již 16 let beze změny o inflaci.
Při tom všem státním zaměstnancům se od té doby o inflaci zvyšovalo nejméně 12 x. A to si ještě vylobovali zvýšené penze za zásluhovost (asi v korupci).
Pak musí být každému jasné, že s rostoucími cenami si jednou každý OSVČ namlátí hlavu o strop. Je to jen otázka času.
Už nyní je směšné třeba i při nákladech 600 tis mít zisk jen 400 tis za rok, neb je ot méně než by člověk mohl mít jako zaměstnanec který nemusí nic zařizovat, riskovat a neručí v plné výši majetku.
Limit 1 mil. ročního obratu je HOLOCAUST NA OSVČ !! zalobovaný jejich konkurenty podnikately s více zaměstnanci.
Jak si mají OSVČ před penzí vydělat na důchody ?
Je jasné, že nikdo limit pro neplátce nechce dobrovolně překročit aby se nemusel vystavovat náročnému účetnictví a spousta řemeslníků kvůli tomu už dávno dělá na černo.
A systém tvrdého neměnného stropu vlivem inflace donutí každého k nějakému zoufalství.
Zaměřím se na nevýhody: Zcela jednoznačně míním.platba soc.pojištění, nemožnost určit si vyměřovací základ a zaplatit si více = na důchod nebudete brát nic, ale toť každého věc. Spořte si na důchod sami. # Na dani měsíčně odvedete cca 600 Kč, dobře i kdyby těch 500 Kč, to je za rok 6000,- Kč. Do 1 mil. je většina OSVČ stejně paušálem. Většina ví, kde je jeho strop, aby neplatil žádnou daň a zaplatil minim.pojistné. Za přiznání s přehledy mi dají 1300,- Kč, tzn. že ještě ušetří. 4700,- Kč. Většina u mě určitě nebude chtít navrhovanou změnu. Uvědomte si, že kdo má dětí, přijde o vratku daň.bonusu a na to se všichni těší celý rok. Závěr: spoustě lidem se to nevyplatí. V globálu si myslím, že ještě vydělá stát. A to jak na vrácení peněz na děti, tak na výběru daně za rok, tak v čase na vyplacení nízkého důchodu. Určitě se najde i pár bezdětných OSVČ, kde se jim to vyplatí daňově, z hlediska důchodu je to však krátkozraké. Každý nechť se rozhodně sám. Každopádně šetřete si na důchod.
Vážení, bědovat nad tím, že si podnikáním nevyděláte dost peněz je k smíchu. Nikdo Vás podnikat nenutil a svým rozhodnutím jste si museli být vědomi toho, že tím pro Vás plynou určité povinnosti. Většina z Vás si odečítá výdaje paušálně, daně neplatí, sp a zp platí v minimálních zalohách. HLAVNÉ, ŽE ŘEŠITE ABYSTE NÁHODOU NEMUSELI PLATIT DANĚ A TO SE NÁVRH TEPRVE CHYSTÁ!!! To se samozřejmě týká OSVČ jako hlavní činnosti.
Astere, hlavní průšvih je v tom, že pojem živnostík by měl býti odovozen od sám se uživit, ale už od počátku devadesátých let je na území bývalého Českosloveska odvozován od přiživit se či parazitovat na někom. Všehoschopní jsou bohužel stále opticky v přesile.
Osobně všem rozdávačům knížecích rad o podnikání přeju, aby plus mínus v padesáti přišli o zaměstnanecký poměr a zkusili by sami, vždyť inzerátů poptávajících zaměstnance je tolik a nemá kdo dělat, najít novou závislou práci. Nebo se opravdu začít živit tím, na co mají své letité živnostenské oprávnění.
Nepochybuju o tom, že je dost těch, kteří jen parazitují a okázale se tím chlubí - je pochopitelné, že jsou nejvíc vidět a štvou nás všechny, ale je hodně přes čáru podle těchto individuí posuzovat úplně všechny. Znám dost živnostníků, kteří se živí tím, co mají v živnostenském listě (včetně mně) a minimálně jeden problém máme všichni společný - jak sehnat dost zakázek, aby to skutečně bylo na uživení se a pak, jak vydolovat zákonným způsobem (a teď nemyslím soud - to je utopie) z problematického zákazníka peníze za práci.
Můj syn podnikal při zaměstnání a velebil EET a nadával na živnostníky, že okrádají stát atd. Pak přestal obojí časově stíhat a protože se podnikání dařilo, odešel ze zaměstnání a věnuje se svému podnikání na plný úvazek, a co myslíte? Do půl roku změnil zcela názor...začal chápat.
Ano, práce je prý dost - otázka je jaké práce a pro koho - když má člověk 50+, platí pro něj asi nějaká tajná kriteria, podle nichž by "nebyl pro firmu přínosem" - proč, to se nedozvíte.
Chytráků, jako je výše zmíněný přispívatel, je všude nazbyt. Opravdu mě zajímá, proč všichni tito rýpalové nejdou taky podnikat - je přece tak jednoduché si nakrást miliony - proč nám to neukážou - proč asi...
Taky se živím tím, co mám v živnostenském listu. Mám trošku jiný charakter živnosti než Vy, jsem méně závislá na počasí, zakázky i věci dělané pasblind vyrábím v dílně. Mám i druhově pestřejší příjem - nicméně hlavní výdělek je červen - září a pak prosinec. Leden, únor, z větší části březen a listopad jsou prakticky bezpříjmové měsíce, pokud se mi nepodaří nasmlouvat dostatečné množství zakázek. Upřesňuji - pokud mne neosloví dostatečné množství zákazníků, kteří chtějí výrobek jimi zadaných rozměrů a barevné škály.
Osobně EET pokládám za pitomost z hlediska zlepšení výběru daní i narovnání prostředí. Je to ekonomicky naprosto bezzubý systém. Netajím se názorem, že jediný, kdo na tom vydělává jsou dealeři pro důvěřivého obchodníka nevýhodných systémů.
Nicméně z nějakého důvodu dobrovolně eviduji. Pořizovací náklady na mnou používaný systém nula, měsíční náklad stovka. Nějaký nárůst práce, administravy a tak podobně jsem nepocítila, spíš naopak. Večerní uzávěrka prodejního dne se mi z desítek minut zkrátila na jednotky vteřin a výrazně zeštíhlel i šanon s příjmovými doklady. Ve finále i daňové přiznání jsem měla v porovnání s nevidovanými roky hotové ďábelsky rychle.
Drakonické tresty, represe, buzerace plynoucí z neevidování prodeje žvejkaček - já nevím. Pár kontrol jsem už zažila, jedna vyřešena domluvou (neměla jsem na ceníku uvedenou nějakou drobnost), vše ostatní bez ztráty kytičky.
Já to chápu - podnikám od roku 92 a od začátku poctivě papíruju - jako blbec, ale mám klidné spaní.
Za celou dobu jediná kontrola - živnostenský úřad a patrně na udání (snaživá konkurence) naštěstí v pohodě.
Ono totiž logicky je podvádění dlouhodobě v podstatě nemožné - ale to se těžko některým vysvětluje.
Pokud se výdělku týče - člověk si musí prostě zvyknout na výkyvy a naučit se s tím žít - počítat s tím, že kdykoliv může nastat propad - ale to vám asi nemusím vysvětlovat.
A mimochodem - jsem žena :D
Tak si myslim ze pro me by to bylo vyhodne.. Mam pausal 60 procent, pracuji v Nemecku za 75 tisic jako pomocny elektrikar tzn 900 tisic za rok.. Pri tomto prijmu bych doplacel cca 30 tisic na dani z prijmu + doplatek na zalohach take 30 tisic.. Socialni by se mi zvedla jednou tolik cca 4800 a zdravotni taky o nejakou cast. Tak si myslim ze pro me by se to urcite vyplatilo. Nebo by se delaly rozdily kdo muze prejit na pausal, kdyz nekdo ma 60 procent a nekdo 80?
Dobrý den,
rozhodně jsem pro dobrovolnost, jen to může ukázat zda to je nebo není dobrý návrh. Každé zjednodušení systému pomůže.
Sám jsem OSVČ a je pravda, že pokud by člověk vedl všecky evidence tak jak je potřeba tak skoro nesáhne na práci a bude jen ležet v papírech.
Ten kdo nemá lidi sklady výrobků a materiálu, výrobu a maloobchod tak má evidenci celkem v klidu ale pokud tohle všecho má tak to není žádná legrace. EET podle mne nic nepřinese ten kdo chce obcházet daně tak je stejně obcházet bude a žádný system mu v tom nezabrání. Nám osobně s tím práce určitě přibyla holky na prodejně lidem tisknou další lístek z EET terminálu a je o něco složitější třeba provést vratku zboží ale není to nic co by se nedalo zvládnout ale takových drobností přibude každý rok několik a nakonec člověk zjistí že víc úřaduje než pracuje. Co se týče kontrol záleží na koho narazíte i když si budete myslet že děláte vše správně a máte vše v pořádku tak za naprostou banalitu klidně dostanete pokutu a někdo vás jen napomene. Osobní zkušenost návštěva ČOI je pokaždé minimálně za 2000 prostě vždycky něco najdou naposledy " ....sice máte vylepenou cedulku s upozorněním ale máte tam chybu tedy nesprávné znění a tím pádem jako by vylepeno nebylo". Můžete se sice hádat nebo podat stížnost ale kdo má na to čas takže raději zaplatíte výpalné a jdete ty peníze vydělat. Jak tady již někdo psal nikdo mne do toho nenutil a dělám to dobrovolně, takže si nestěžuji. Jediné co nemám rád je zbytečná a nesmyslná práce (ten čas by šel využít lépe) a tou nás státní aparát zásobuje dostatečně. Tak ať už někdo dělá jako zaměstnanec nebo OSVČ je to jedno, pokud ubude nesmyslů bude se nám všem žít lépe takže všem pěkný večer
Karel