Asi jsem úplně nepochopila, jak by to v praxi vypadalo. Tu paušální částku by platila každá OSVČ bez ohledu na to, kolik si vydělá? A po odevzdání daňového přiznání by se jako nyní vracel přeplatek, nebo by to šlo "na oltář státu"? V každém případě pro malé ryby, které si vydělají pár desítek tisíc ročně navíc, by to znamenalo buď půjčovat státu bezúročně peníze a pak si je jednou ročně nechat poslat zpět (úspora administrativy dost malá), nebo dotovat úspěšnější podnikatele, kteří se tomu milionu výdělkem více přiblížili (takže jsem měla smůlu, na dovolenou letos nejedem, ale daně a pojistné zaplatím stejné jako soused, co si vydělal trojnásobek a posílá mi pohled z Thajska). O problému s výpočtem důchodu se tu už psalo.
V současnosti OSVČ hlavní platí povinně, bez ohledu na skutečnou výši výdělku, paušální částku oscilující kolem 4500 Kč měsíčně. Je to daň eufemisticky zvaná sociální a zdravotní pojištění a její výše se průběžně zvyšuje, tak jak se zvyšuje minimální mzda. A aby to nebylo jako podpora drobného podnikání málo, tak tako částka pak neovlivňuje nijak základ v celoročním zúčtování daní. Nelze tuto již zaplacenou daň použít jako náklad zůstává dál na příjmové straně samostatně výdělečně činného k dalšímu zdanění. Ještě větší sranda je, když se podaří rok a protože se dařilo, tak byl i příslušný zisk a nebožák vypadne z kategorie "platí poviňáka v základu" a jsou mu vyměřeny vyšší zálohy - a ono se jak na sviňu po roku hojnosti rok následující nedaří. Zvýšené zálohy nutno platit po celý rok...
Ve světle toho, jak povinné odvody fungují už řadu let, jak si myslíte, že by to dopadlo s paušální minimální daní tři v jednom?