Dobrý den, mohou na paušální daň přejít i OSVČ (hlavní) s "ostatními příjmy" (§ 10), například tedy ze Zonky nebo Revolutích akcií?
Přiznávám, že čím víc následující větu čtu, tím méně ji rozumím a nevím, na co se vlastně vztahuje: "ve zdaňovacím období bezprostředně předcházejícím rozhodnému zdaňovacímu období neměl příjmy ze samostatné činnosti převyšující 1 000 000 Kč, pokud se nejedná o (...) příjmy, ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně."
Dobrý den,
výklad je jednoduchý: Vaše příjmy z podnikání nesmí přesáhnout 1 milion korun ročně a je jedno, z jaké činnosti to je (dokonce se sem počítají i svobodná povolání jako je lékař, právník nebo autorské honoráře)
a NESMÍTE být zároveň zaměstnanec.
Můžete si ale při podnikání přivydělávat pomocí dohod (typicky brigády). U DPP je to do 10 000 Kč a u DPČ do 3000 Kč měsíčně. Pak se tyto částky daní srážkovou daní a k paušální dani se přihlásit MŮŽETE.
Pokud si u dohod vyděláváte měsíčně více, na paušální daň nárok NEMÁTE.
Snad je to srozumitelnější :-)
Hezký den.
Paušální daň míří primárně na poplatníky, kteří zdaňují své příjmy podle § 7. Pokud má OSVČ jako hlavní činnost podle § 7 a přivydělává si podle § 10, nevidím důvod, proč by nemohl použít paušální daň, když si OSVČ může stejným způsobem přivydělat i pomocí dohod.
Nicméně tuto skutečně ještě na ministerstvu ověříme a doplníme.
Hezký den.
Zdravím,
musím základ daně za tento rok 2020 při přechodu na paušální daň v daňovém přiznání zvyšovat o hodnotu Zásob a Hmotného majetku, které budu vykazovat k 31.12.2020?
Je nutné daňové přiznání podat při přechodu na paušální daň již v lednu, nebo stačí dodržet zákonem stanovenou lhůtu - do konce března roku 2021?
Dobrý den,
jednou ze základních podmínek pro vstup do paušálního režimu je mít příjmy do 1 milionu korun, nebýt plátcem DPH a ani nesplňovat podmínky pro registraci pro DPH + další podmínky, viz článek.
Pokud toto splňujete, do režimu paušální daně můžete vstoupit.
Co se týká daňového přiznání, zde se na termínu jeho podání nic nemění. Důležité je však požádat o vstup do paušálního režimu nejpozději do 11. ledna 2021, jinak si budete muset rok počkat. S ohledem na to, že tento režim startuje až od roku 2021, můžete o paušální daň požádat již nyní, nemusíte čekat na leden, ale musíte vědět, že Vám za prosinec nevyskočí příjmy natolik, abyste podmínku nesplnil.
Předpokládám, že finanční úřad bude stejně Vaši žádost posuzovat dle předchozích přiznání, takže pokud se jim něco nebude zdát, určitě Vás budou kontaktovat.
Hezký den.
Dobrý den,
děkuji moc za rychlou odpověď, chtěl bych se ale ještě doptat k tomuhle odstavci:
"Poplatník je rovněž povinen doložit správnost úprav prováděných dle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů při přechodu ze zdaňovacího období, ve kterém daň poplatníka není rovna paušální dani, do zdaňovacího období, za které je jeho daň rovna paušální dani"
Jsem si vědom, že v případě přechodu na klasický paušál ve výši např. 60% je nutné základ daně zvýšit o hodnotu zásob, hmotného majetku, apod.
V případě, kdy teď vedu daňovou evidenci bez paušálů - klasicky příjmy a výdaje, nejsem plátce DPH a příjmy pod 1 000 000 Kč paragraf 7, musím v případě přihlášení k paušální dani zvyšovat základ daně za tento rok - 2020 o hodnotu pohledávek, zásob a hmotného majetku ke konci tohoto ZO, nebo to se v případě této paušální daně nemusí vůbec řešit a podávám daňové přiznání, tak jako každým rokem bez jakýchkoliv dodatečných úprav?
Pěkný den.
Ještě doplním, že pokud vstoupíte do paušálního režimu, žádné daňové přiznání již v dalších rocích nepodáváte. Jakmile budete mít v roce 2021 paušální daň, podejte si poslední přiznání za rok 2020 včetně přehledů, a pak si už jenom hlídejte, abyste v dalších letech neměl příjmy vyšší než 1 milion korun. Paušální daň je bez daňového přiznání, bez přehledů, bez kontrol s jednou měsíční částkou, pomocí které uhradíte najednou jak daň tak i pojistné.
Dobrý den,
ano, to může být problém. Nicméně banky budou muset vymyslet jiný způsob, jak si příjem ověřovat. Například Česká spořitelna již nyní posuzuje příjmy, které poplatníkovi přicházejí na její účet. Air Bank si zase umí načíst údaje z Vaší jiné banky, pokud ji k tomu dáte přístup. Equa bank zase stačí Vaše prohlášení. To nějak půjde. :-) Hlavně na úvěrech stojí bankovní byznys a banky nebudou moci přijít o potenciální žadatele.
Hezký den.
Dobrý večer,
mám příjem z pronájmu např. 300.000,- náklady srážkou 30% a jako spolupracující osoba 400.000,-. Jsem registrován k SP i ZP. Celkem příjem 700,000,-. Mohu žádat o paušální daň ? Z příjmu z pronájmu jistě, ale z spoluúčasti ........ ?. Předem velmi děkuji za názor, neboť jsem spoluúčast nikde nevyčetl.
Děkuji. Dovolte mi, prosím, požádat Vás o upřesnění, neboť v odpovědích výše je nejasné. Při příjmech z nájmu § 9 mohu či nemohu uplatnit paušální daň?
-------Tak u § 9 je nutné podávat daňové přiznání, u § 10 zjišťujeme.
kontra
.......... Vaše příjmy z podnikání nesmí přesáhnout 1 milion korun ročně a je jedno, z jaké činnosti to je ....
Daním-li dle § 9 nebo § 7 paušálem 30%, postup i výsledek je stejné, nemám příjem dle § 6 a spoluúčast za rok 2020 oželím - propad přijmu. Daňové přiznání podávám do konce března 2021 za rok 2020 - nebo musím podat do 10,1,2021, resp. spolu s oznámením - přihláškou. Pokud bych danil dle § 9 a toto zjistil FU v dubnu, tak ...... . Děkuji za upřesnění
Příjmy z pronájmu souběžně možné max do výše 15.000 Kč ročně.
Nejlépe si přečtěte důvodovou zprávu k zákonu - tisk 922 na stránkách psp.cz
https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=922&CT1=0
6. 12. 2020, 22:31 editováno autorem komentáře
Pro všechny čtenáře tohoto článku. Právě jsme spustili ve spolupráci s Ministerstvem financí ČR odbornou poradnu pro novou paušální daň. Odpovědi zajišťuje přímo ministerstvo, které vyjasní i případné nesrovnalosti ve výkladu novelizace zákona. Poradna je dostupná na tomto odkazu: https://www.podnikatel.cz/poradna/pausalni-dan-2021/
Zasílám vyjádření MFČR k § 9 ale také k § 10:
Příjmy z nájmu podle § 9 a ostatní příjmy podle § 10 nejsou překážkou pro vstup do paušálního režimu, neboť za předcházející zdaňovací období se posuzují jen příjmy ze samostatné činnosti podle § 7, jejichž výše nesmí přesáhnout 1 mil. Kč. Výše příjmů podle § 9 a 10 je však posuzována za dané zdaňovací období, kdy poplatník platí daň v paušální výši. Tyto příjmy přitom v souhrnu nesmí přesáhnout limit 15 000 Kč za dané zdaňovací období, jinak musí poplatník podat daňové přiznání a v něm vyčíslit svou daň. Příjmy podle § 9 a 10 se nicméně nezapočítávají do limitu 1 mil. Kč stanoveného pro příjmy podle § 7.
Dobrý deň,mňa by zaujímalo ako to je teda s prípadným nedoplatkom.
Ak počítame s tým, že mám príjmy do 1 mil. Kč, kde pri paušálnej dani odvádzam 100Kč mesačne, t.j 1200Kč/rok, ale pri povodnom režime, len pri základnej zľave na poplatníka pri 60% paušály, by som doplácal okolo 18000Kč.
Dostala sa ku mňe informácia, že je daňové priznanie nutné podať ak sa reálna daň nerovná dani paušálnej, čo je kúsok nelogické.
Vedeli by ste mi s tým pomocť?
Vďaka za názory.
Dobrý den,mám dotaz.Mám příjem z pronájmu nemovitostí jako nepodnikající fyzická osoba na rodné číslo.
Mohu nějakým způsobem přejít na paušální daň nebo musím zažádat o živnostenský list a nemovitosti vložit do podnikání?Doposud jsem zaměstnán,takže sociální a zdravotní platí zaměstnavatel,ale uvažuji o ukončení zaměstnání a budu si muset platit socialní a zdravotní poté sám.S paušálem by to bylo jednodušší.