Používat počítače a další techniku pro soukromé potřeby během pracovní doby, aniž by k tomu dal zaměstnavatel souhlas, je v České republice zakázáno. Doslova se v § 316 Zákoníku práce píše: Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.
Mohlo by vás zaujmout: E-mailovou poštu zaměstnance lze zkontrolovat
Jak informuje sesterský server Lupa.cz, jeden z případů týkající se údajného porušení práv zaměstnance, který byl na základě zjištění, že během své práce chatuje s rodinnými příslušníky, vyhozen ze zaměstnání, doputoval k Evropskému soudu pro lidská práva.
Informuje Lupa.cz: Soud: firma může sledovat, jestli zaměstnanci soukromě nechatují
V práci chatoval s rodinou
Případ se týká rumunského občana, který v roce 2007 dostal výpověď poté, co bylo zaměstnavatelem zjištěno, že prostřednictvím chatu, který byl určen ke komunikaci ze zákazníky, komunikoval se svým bratrem a přítelkyní. Muž se se stížností obrátil na rumunské soudy s tím, že výpověď je neplatná a že mu monitorováním jeho online komunikace bylo narušeno soukromí. Stížnost byla soudem zamítnuta.
Čtěte také: Za co můžete dát zaměstnanci okamžitě padáka? Čtěte příklady z praxe
Se slovy, že postup zaměstnavatele byl přiměřený a že monitorování komunikace bylo jediným způsobem, jak dokázat porušení pracovních povinností, zamítl stížnost také soud odvolací. Ta pak putovala k Evropskému soudu pro lidská práva. Ani tady ale rumunský muž neuspěl.
Soud sice přiznal, že zaměstnavatel skutečně narušil právo muže na respektování soukromého a rodinného života a korespondence, ale to k anulování výpovědi nestačilo
Psali jsme dříve: Zakazujete zaměstnancům surfování na internetu? Za porušení je lze vyhodit
Jak stojí v tiskové zprávě Evropského soudu pro lidská práva: Soud neshledal nepřiměřeným, že se zaměstnavatel snaží ověřit, zda zaměstnanci v pracovní době skutečně pracují, a upozornil na to, že firma do zaměstnancova účtu zasáhla ve víře, že obsahuje pouze komunikaci s klienty.
Jak podotýká Lupa.cz, rozsudek Evropského soudu pro lidská práva je závazný pouze pro stát, kterého se konkrétní případ týká. Verdikt ale může naznačit, jak by se soud mohl zachovat v případě podobného sporu z jiné země.