V Praze zanikaly firmy jako na páse. Zde je přehled oborů, kterých se to dotklo

1. 6. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Roky 2019 a 2020 si udělají zářez na dynamice růstu firem. Byla totiž nejhorší za posledních deset let.

Polovina zrušených firem má adresu v Praze. Trend se však obrací. Rok 2021 vyhlíží nové naděje pro růst podnikatelské základny.

Analytici ze společnosti Dun & Bradstreet porovnávali počet zaniklých a počet nově vzniklých firem. Zatímco v roce 2014 na jednu zaniklou firmu připadalo téměř pět nových, v předchozích dvou letech to bylo méně než dvě.

Psali jsme: Odpovědnost statutárních orgánů při úpadku společnosti

Zdá se, že letos se trend obrací. Na jednu zrušenou společnost připadají 2,4 nové, což je sice třetí nejhorší výsledek v posledních deseti letech, ale s ohledem na těžké období, kterým si firmy procházely díky koronakrizi, jde o příznivou zprávu, říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Za první tři měsíce letošního roku totiž zaniklo méně firem než ve stejném období v roce 2020. Podnikatelé navíc ve srovnání s loňskem zakládali více nových společností. Když analytici zjišťovali, v jakých oborech firmy v předchozích letech nejčastěji své podnikání zrušily, bylo to nejvíce v sektoru pronájem a správa nemovitostí (479), nespecializovaný velkoobchod (349) a zprostředkování velkoobchodu (314). Polovina zrušených firem má přitom pražskou adresu.

Poměr mezi nově založenými a zaniklými firmami v období 2012 –1Q 2021


Autor: Dun & Bradstreet

Z pohledu vykazovaných tržeb 85 % firem, které byly vymazány z obchodního rejstříku, neuvádí, podle klasifikace ČSÚ, tržby. 6 % dosáhlo tržeb do půl milionu korun. Jednalo se tedy o spící nebo mikro firmy, doplnila Petra Štěpánová.

Autor článku

Michael je šéfredaktorem Podnikatel.cz a jeho doménou jsou rozhovory. Zajímá se o marketing, e-commerce a nové technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).