Odhad se mi nejeví přehnaným, protože prakticky každý držitel ŽL má ve výčtu činností uveden i nákup - prodej. Teoreticky tedy evidovat tržby musí (bude muset) každý jeden držitel živnostenského listu.
Že vypisovat ručně účtenky, běhat si pro bločky na finančák, psát přehledy a nějak je zase finančáku doručovat, je vopruz časově náročný, o tom žádná. Ale určitě to není důvod k ukončení činnosti. A ke krachu už vůbec ne. Nehledě k tomu, že každý z nízkoobratových živnostníků, řemeslníků, podnikatelů i podnikavců může zvolit evidenci elektronickou.
Pamatuji časy před samoobslužným prodejem. Bylo běžné, že prodavač psal položky nákupu na papír, do kterého mnohdy poslední kus nákupu pak zabalil a na "kasu" pak markoval, pokud neházel peníze rovnou do šuplete, až hotovou sečtenou částku.
Slavná novela je těžký retro. Minimálně k C a K Františkovi Josefovi.
Od vedení účetních knih v každém hokynářství? Nebo rovnou od placení daní ze zisku? Od poskytování záruky na spotřební zboží? Od čeho osvobodili v Rakousku drobné podnikatele a jak mají definováno, kdo ještě je a kdo už není drobný podnikatel?
Asi máte na mysli elektronickou evidenci a povinnost vydat účtenku. Já teda nevím, jak to máte nastavené ve Vaší firmě, ale mně se po přihlášení se do EET spotřeba kotoučků do tiskárny snížila celkem významně. Netisknu už duplikáty paragonů, do daňové evidence zakládám pouze denní uzávěrku. To je asi sedm centimetrů dlouhá nudle.
Dala jsem tady odkaz, jak to v tom Rakousku mají, ale smázli mně to, tak kopíruju část textu:
Zatímco v Česku se týká elektronická evidence tržeb všech prodejců, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou nebo obdobným způsobem, v Rakousku musí evidovat jen obchodníci s ročním obratem nad 15 000 eur (přibližně 400 000 Kč).
Rakouská evidence tržeb se navíc netýká prodejců na farmářských trzích, na jarmarcích a podobně. Výjimku mají například i fiakristé, kteří provozují koňské kočáry pro turisty. Tito drobní živnostníci musí evidovat jen v případě, že jejich celkový roční obrat přesáhne 30 000 euro (přibližně 800 000 Kč).
Takže nás tato "úleva" přibližuje k současnému Rakousku. Zastropovaný roční hotovostní příjem pro neelektronickou evidenci tržeb.
Konkrétně na farmářských trzích v ČR mají povinnost EET zatím pouze přeprodejci. Pěstitelé, ale i výrobci (sýry, zavařeniny, řezníci....) jsou ve třetí vlně. V Rakousku mají i jednoduší legislativu, co se týče zpracování potravin na rodinných farmách a jejich distribuci na trh. Rozhodně ale nemají Rakušané vlídnější berňák. I oni platí daň ze zisku a i ti nejmenší u nich musí mít nějakou účetní knihu.
My máme normálně přes sezonu brigádníky na pár dní. Většinou na DPČ. Nejsou to zaměstnanci. Čili - jaký bude výklad paskvilu zvaného zákon ? Ví úředníci na MF, že existuje vícero druhů typů pracovních poměrů ? Kdo bude jak rozhodovat o tom, kdo je a kdo není změstnanec ? A mám-li zaměstnankyni na mateřské dovolené po dobu 3 let, bude se také počítat ? Anebo si mohu najít náhradu, abych mohl provozovat živnost dále ? A víte, jak to udělám ? Prostě se na to asi vykvajznu, soudruzi !
Dokud bude pošahaný spolek zvaný EU tisknout inflační bankovky, které nebudou odpovídat reálné hodnotě práce, můžou soudruzi z ANO a spol. dělat u nás totéž a o produktivitu práce se nestarat. Prostě toto reálné šílenství bude pokračovat, protože peníze tu sice reálnou hodnotu nemají, ale dokud nám za ně Číňani a spol. budou stále něco nabízet a půjčovat, vůle ke změně nebude a hlavně těm hlupákům a predátorům nahoře je úplně fuk, jestli tu nějací podnikatelé zůstanou anebo ne. Hlavně je třeba vymýšlet práci pro ten nekonečný spolek neschopáků, které zaměstnává státní správa, protože to je ostatně hlavním smyslem bytí a nebytí této doby. A jestli z nich padají blbosti anebo moudra, to tu přeci nikdo neřeší.
Andy už asi tak dvacet let veřejně prohlašuje, že malé a střední podnikání je klišé. Tak celkem logicky minimálmě dvacet let dělá vše pro jeho likvidaci. Střední podniky ničí ekonomicky, ty malé a nejmenší nárůstem byrokracie. To, jak se tu dohadujeme o ekonomickém nepřínosu eet, trenkách pana prezidenta a podobných capovicnách, je pro Andyho jen dobře. Nekecá a maká. Tvrdě jde za svým. Bez ohledu, bez slitování.
pomalu se blíží doba, kdy budeme každou chvíli číst články typu. Kontrolor EET polit pivem na pivním festivalu, kontrolor EET vulgárně napaden punkáči na festivalu Pod parou, kontrolor EET schytal pár facek na srazu motorkářů, kontroloři EET schytali výprask od fanoušků kapely xxy, když se pokusili zkontrolovat EET u kapely xxy, kontroloři EET napadeni na fotbale v Ostravě polskými chuligány, když kontrolovali stánek s občerstvením. atd atd atd.
Svého času se dalo říkat, že ti, co jdou pracovat do státní služby jsou srdcaři a nedělají to pro peníze. Dnes už to dávno neplatí. Úředník, tedy ten státní je v Burešově za buzeraci poddaných placen královsky a mnohdy ještě lépe než kontrolovaný. Občan, tedy lúza, která rozhoduje volby to tak chce, takže i ten, kdo pracuje pro stát a má právo volby musí holt počítat i s tím, co popisujete výše. Je to holt riziko povolání a nikdo nikoho nenutí, aby jako státní dráb pracoval.