Odhad se mi nejeví přehnaným, protože prakticky každý držitel ŽL má ve výčtu činností uveden i nákup - prodej. Teoreticky tedy evidovat tržby musí (bude muset) každý jeden držitel živnostenského listu.
Že vypisovat ručně účtenky, běhat si pro bločky na finančák, psát přehledy a nějak je zase finančáku doručovat, je vopruz časově náročný, o tom žádná. Ale určitě to není důvod k ukončení činnosti. A ke krachu už vůbec ne. Nehledě k tomu, že každý z nízkoobratových živnostníků, řemeslníků, podnikatelů i podnikavců může zvolit evidenci elektronickou.
Pamatuji časy před samoobslužným prodejem. Bylo běžné, že prodavač psal položky nákupu na papír, do kterého mnohdy poslední kus nákupu pak zabalil a na "kasu" pak markoval, pokud neházel peníze rovnou do šuplete, až hotovou sečtenou částku.
Slavná novela je těžký retro. Minimálně k C a K Františkovi Josefovi.
Od vedení účetních knih v každém hokynářství? Nebo rovnou od placení daní ze zisku? Od poskytování záruky na spotřební zboží? Od čeho osvobodili v Rakousku drobné podnikatele a jak mají definováno, kdo ještě je a kdo už není drobný podnikatel?
Asi máte na mysli elektronickou evidenci a povinnost vydat účtenku. Já teda nevím, jak to máte nastavené ve Vaší firmě, ale mně se po přihlášení se do EET spotřeba kotoučků do tiskárny snížila celkem významně. Netisknu už duplikáty paragonů, do daňové evidence zakládám pouze denní uzávěrku. To je asi sedm centimetrů dlouhá nudle.
Dala jsem tady odkaz, jak to v tom Rakousku mají, ale smázli mně to, tak kopíruju část textu:
Zatímco v Česku se týká elektronická evidence tržeb všech prodejců, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou nebo obdobným způsobem, v Rakousku musí evidovat jen obchodníci s ročním obratem nad 15 000 eur (přibližně 400 000 Kč).
Rakouská evidence tržeb se navíc netýká prodejců na farmářských trzích, na jarmarcích a podobně. Výjimku mají například i fiakristé, kteří provozují koňské kočáry pro turisty. Tito drobní živnostníci musí evidovat jen v případě, že jejich celkový roční obrat přesáhne 30 000 euro (přibližně 800 000 Kč).
Takže nás tato "úleva" přibližuje k současnému Rakousku. Zastropovaný roční hotovostní příjem pro neelektronickou evidenci tržeb.
Konkrétně na farmářských trzích v ČR mají povinnost EET zatím pouze přeprodejci. Pěstitelé, ale i výrobci (sýry, zavařeniny, řezníci....) jsou ve třetí vlně. V Rakousku mají i jednoduší legislativu, co se týče zpracování potravin na rodinných farmách a jejich distribuci na trh. Rozhodně ale nemají Rakušané vlídnější berňák. I oni platí daň ze zisku a i ti nejmenší u nich musí mít nějakou účetní knihu.