Venkovskému obchodníčkovi z nějakého Horního Dolíkova kde žijí nějaké tři stovky duší, a který má rozdíl mezi příjmy a výdaji někde kolem 160 tis. za rok to logicky přinese jen náklady, které nikde neumoří, a vůbec žádné výnosy.
Je v té vesnici totiž sám, protože dva obchody se tam už neuživí. Čili hlášky o eliminaci někalé konkurence a "profitu poctivých" jsou poněkud liché...
Na mnoha "lokálních trzích" totiž žádná reálná konkurence není. Službu tam prostě buď poskytuje jeden živnostník, uživí-li se, nebo nikdo.
Ale možná by mohly ty obce, kde se zavřou poslední obchody a hospody, pak ty krachující služby nějak dotovat, ne? ;-)
A ona nějaká existuje? Pojízdné prodejny se musí rentovat, takže pravidelně prý fungují v pohraničí s Polskem (zajíždějí Poláci), ale třeba v píseckém a táborském okrese se udrží akorát pojízdné masny, se závozem tak 1x týdně (drahá komodita, vyšší cena jednotlivého nákupu).
No ale vlastně, když se zlikviduje drobná místní konkurence, tak proč ne. Chudáci penzisté o berlích, kteří mají problém někam dojet, ten předražený a zdravotně pochybný odpad z Kostelce a pod. koupí, neb nebudou mít jinou možnost...
160.000 Kč rozdíl mezi příjmy a výdaji, předpokládám že je tím myšlena suma, ze které má pokrýt své mzdové výdaje, do kterých si dá 100% svého zisku.
160.000 Kč je 13.300 Kč měsíčně "superhrubého", neboť zde neuplatní paušály, ale vede účetnictví, tudíž je to jeho daňový základ.
To je čistého 8.856 Kč měsíčně. A to ještě budu předpokládat, že v těch 160.000 Kč má už započteny náklady, respektive výpadky, při nemoci a dovolené.
Takže mi řekni: má takové podnikání pro kohokoli smysl?
Já vím, uvedl jsi takový příklad, aby ti vyšlo "EET je nesmysl". Jenže aby ti to tak vyšlo, tak ti zároveň vyšlo že celé takové podnikání je nesmysl, s EET, i bez EET.
Takové dobrovolné "podnikání" samozřejmě nemá příliš smysl, pokud tedy žijeme v tom bludu, že živnost (což je odvozeno od výrazu "živiti se") je podnikání. Jenže když není jiná dostupnější možnost výdělku, tak to prostě lidé dělají s vizí, že "snad bude líp" (ale bude skutečně?)...
Osobně znám na jihočeském venkově větší než nepatrné množství lidí z různých důvodů obtížně zaměstnatelných (jsou třeba z vesnic odkud je bídná doprava úplně kamkoli, v místě žádné zaměstnání neseženou, současně se o někoho starají, je jim poněkud více let, či jde o samotnou ženskou s dětmi, mají na dnešní dobu nevhodnou kvalifikaci a pod.), kteří mají ze živnosti příjmy, srovnatelné s minimální mzdou, nebo i menší. Ale zatím přežívají, neb se částečně samozásobují (zahrada, slepice, králíci atd.), topí dřevem ze "samovýroby" a bydlí ve vlastním, ač bez nějakého luxusu v domku, který sice není nejnovější, ale při běžné údržbě "jen tak nespadne". Jenže kdyby byli "na dávkách", tak by na tom byli ještě podstatně hůř. A "odchod za prací" nemusí být jednoduše použitelné dostupné řešení...
Jinak tedy, pokud jsme u těch výpočtů, pak ze 160 tis. daňového základu (13333 Kč měsíčně) nebude mít 8856 Kč čistého, ale 9593 Kč. Odvede se totiž sice měsíčně zdravotní (1797 Kč) a sociální (1943 Kč) pojištění ve své minimální výši, ale jelikož má i každý jiný výdělečně činný člověk slevu na dani "na poplatníka" (2070 Kč/měs.) a daň by činila 15 % z 13333 Kč, tedy 2 tis. Kč, tak se žádná daň z příjmu FO neplatí (stejně jako ji neplatí třeba ti zaměstnanci, kteří mají méně než 13800 Kč superhrubé mzdy).
Což samozřejmě neznamená, že by 9593 Kč čistého byl nějaký "dobrý příjem" :-). (Na druhé straně je mnoho penzistů, kteří mají důchod menší a musí z něj vyžít...)
No jistééééé. Nezaměstnaní lidé vedou vlastní firmu. A nejenže vedou, on dneska vede kdejaký neschopa, oni ji skutečně vedou. Nákup, prodej, marketing, účetnictví. No jistěéééé.
A i to druhé, s tím zdaněním, tobě se dnes nedaří. To jsi to pěkně vymňoukl! Celou dobu tu meldujeme, jací jsou OSVČ chudáci, že NE platí méně, rozumíš NEplatí méně, a ty jak debil největší tady přijdeš v výpočtem zdanění podle OSVČ, kterým reaguješ na zdanění podle sazby odpovídajícím zaměstnanci.
Běž a nafackuj si.