Kauza Čapího hnízda, v níž figuruje ministr financí Andrej Babiš, zastínila poslanci schválenou novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Ta rozšiřuje počet trestných činů pro firmy a mediálním domům nasazuje nový náhubek.
Zatímco v současné podobě zákon vyjmenovává trestné činy, za které může být firma postavena před soud, nově zákon stanoví, že firmy budou trestně stíhány za všechny činy, kromě těch, které budou výslovně vyloučeny. Na základě pozměňovacího návrhu komunistického poslance Zdeňka Ondráčka se do novely dostal trestný čin za pomluvu. Proti tomu se však ostře ohradila Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).
Mediální domy dostanou nový náhubek
Podle již dříve zveřejněného vyjádření SPIRu povede změna v zákoně k neúnosnému tlaku na autocenzuru novinářů i vydavatelů, provozovatelů televizního vysílání či provozovatelů internetových stránek. Podle vydavatelů se tak budou mediální domy zdráhat otevírat kontroverzní témata. Tím však může dojít k omezení svobody projevu.
Zařazení pomluvy mezi trestné činy spáchatelné právnickou osobou, jednoznačně ohrožuje svobodu slova a médií, protože zneužití tohoto paragrafu je pro kohokoliv banálně jednoduché. V západní Evropě se jde naprosto opačným směrem. Je příznačné, že zmíněný paragraf je návrhem komunistického poslance, který zasahoval v roce 1989 proti demonstrantům během Palachova týdne,
komentoval rozhodnutí poslanců Ján Simkanič, předseda výkonné rady SPIRu a výkonný ředitel společnosti Internet Info (pozn. vydavatel serveru Podnikatel.cz).
Kritici v části, která pojednává o pomluvě, dokonce znovu zmiňují náhubkový zákon, respektive novelizaci trestního řádu. V roce 2009 vedl mimo jiné k zákazu zveřejňování všech odposlechů, uskutečněných v trestním řízení, pokud k tomu nedala odposlouchávaná osoba souhlas. Novela zakazovala i zveřejňovat totožnost poškozeného, který je osobou mladší 18 let. Dva roky po přijetí náhubkového zákona došlo k jeho určitému zmínění. Informace o trestním řízení je možné v nezbytném rozsahu zveřejnit, pokud to vyžaduje veřejný zájem.
Novinka v zákoně, možnost firmy se vyvinit, nahraje Agrotecu z Babišova koncernu
Novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob zároveň přináší další změnu. Pokud má firma zaveden etický nebo protikorupční kodex, může se z trestných činů vyvinit. Změnu navrhli poslanci za ČSSD. Díky tomuto ustanovení však mohou být zastaveny kauzy typu Agrotec, který patří do koncertnu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Agrotec je prošetřován kvůli zakázkám od České pošty.
Perličkou pak zůstává, že firmy mohou podle novely zákona nově spáchat trestní čin loupeže nebo ohrožení pohlavní nemocí. Předloha nyní putuje do Senátu, konečné slovo pak bude mít prezident.