Názory k článku Vladimír Bezděk: Chcete slušný důchod? Na stát nespoléhejte

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2010 2:43

    ok (neregistrovaný)
    zvlášť v naší zemi, kde je hlídá ten náš stát... ano, nespoléhejte se na ně... raději investujte do podnikání či jinam
  • 9. 4. 2010 8:28

    anonymní
    Jediným rozumným řešením by bylo řízené zrušení důchodového systému.

    Kdo je dnes ekonomicky aktivní by do něj nemusel přispívat. Peníze pro doběhnutí systému by se vzali jinde, věřím že by to nakonec bylo nejlepší a nejlevnější pro všechny. Mohly by například existovat daňové odpisy pro občany kteří by státu pomohli spolufinancovat důchod pro své blízké příbuzné, nebo daňové úlevy pro spolufinancování důchodu kohokoli jiného (ale vždy konkrétní lidi). Forma by musela být co nejpřímější jinak se ty peníze zase rozkradou (ztratí při přerozdělování).

    Ta vaše důchodová konta, to je myšlenka úplně o ničem. Pro člověka se vůbec nic nemění, akorát ho bude více štvát jak je státem okrádán. Jediným pozitivem pro stát bude, že některé lidi to bude tak silně trápit, že asi dříve zemřou.
    Pokud si lidé budou peníze spořit na účet ovládaný státem a nesplní podmínky pro udělení důchodu, "své" peníze neuvidí.
    Co nevyčerpají, řízeným vyplácením od státu, propadá státu. Mužů, kteří dnes dožijí 70-ti let kolem sebe mnoho nevidím, vesměs sotva vegetují. Počítám, že dnešních třicátníků - čyřicátníků se důchodu mnoho nedožije. Na rozdíl od vašich statistik, vidím jak se tihle lidé jsou nuceni dnes a denně přepínat v práci (často kvůli směšným výdělkům) a přecházet všechna onemocnění která přejít jdou. Styl trávení volného času je dnes také celkem zatěžující, je to zejména alkohol a extrémní sporty (a spolu s nimi související úrazy).

    Diskutovat o různých okolnostech a situacích by šlo do nekonečna... Řízeně zrušit státní důchody mi příjde jako ta nejlepší varianta.
    Bylo by potřeba udělat první krok co nejdříve, dnešní ekonomicky aktivní lidé už přemýšlí jak nemuset do tohoto systému přispívat protože jim v budoucnu přinese mnohem méně než kdyby jim ukradené peníze ležely na běžném účtu.

    P.S.
    Kdo z vás si dokáže představit že bude v roce 2040-2050 dostávat důchod odpovídající dnešním 8-10 tisíc Kč, energie budou stát přinejmenším o 100% více než dnes, řemeslník bude brát za hodinu práce přinejmenším ekvivalent dnešních 400 Kč...
    Pokud se toho dožiji, tak až roztočím první důchod, tak si půjdu hned koupit pořádný konopný provaz, bude-li se ještě vyrábět a hlavně zbude-li mi na něj dost peněz!
  • 23. 4. 2010 13:11

    deva (neregistrovaný)
    Mam stejny nazor. K urcitemu datu, napr. 2030, vyhlasit ukonceni duchodoveho systemu. Mnoho statu sveta zadne duchody nema, kazdy se musi zaopatrit sam - finance, jina aktiva, nemovitosti, deti, ktere se postaraji... Statu nedavat nic, to je nejhorsi hospodar, u nas nemluve.
  • 13. 4. 2010 13:42

    newman (neregistrovaný)
    Opravdu je relevantni se ptat nekoho, kdo zastava funkci ředitele penzijního fondu? Bylo mozne od neho cekat jinou odpoved nez "sporte si individualne"?

    Je to uz fakt otravne, poslouchat, jak preliti penez do soukromych spolecnosti za nas vyresi zdravotnictvi, penze, dopravu... Jsem slysel, ze v USA, kde je zprivatizovane temer vse, stoji pro nizsi a stredni tridu vsechny tri zminovane oblasti za prd.
  • 13. 4. 2010 14:03

    Daniel Morávek
    Dobrý den,
    díky za názor, nicméně dovolím si s vámi nesouhlasit. Pokud jste četl rozhovor, respektive odpovědi pana Bezděka, pořádně, na několika místech jednoznačně mluví o tom, že nenavrhuje přelití peněz do soukromého sektoru. Jak říká pan Bezděk, ať potenciální fond klidně spravuje stát. Jde o skutečnost, že stávající penzijní systém je třeba nějak doplnit a více diverzifikovat. To jsou fakta, ať se to někomu líbí, či nikoli. Debata pak jde o to, jakým způsobem to udělat. Že stávají průběžně financovaný systém zůstane dominantní, o tom nepochybuje ani pan Bezděk.
    S pozdravem
    Daniel Morávek
  • 15. 4. 2010 9:37

    J.K (neregistrovaný)
    Tak to zase já s ním souhlasím. Diverzifikace nic jiného než částečné přelití peněz do soukromého sektoru neznamená. Lidé jako pan Bezděk si zkrátka chtějí víc vydělat. Nic proti, chce-li u nich někdo zhodnotit své peníze (a současně riskovat jejich ztrátu), ať tak klidně činí. Ale čistě soukromě, bez jakékoli státní podpory či donucování.

    Jediným garantem důchodů by měl zůstat stát se stávajícím průběžným systémem. Nutnost diverzifikace z žádných faktů nevyplývá. Průběžný systém lze vyššímu počtu důchodců přizpůsobit tak, že se navýší jeho příjmy. Vždyť stát je obrovský moloch, který z peněz poplatníků financuje věci, které pro občany nemají často ani zlomek důležitosti důchodů (nebo třeba zdravotní péče, které je taktéž pod pravicovým atakem). Dovedu si představit mnoho oblastí, kde se stát může uskromnit aniž by to veřejnosti nějak podstatně vadilo - zahraniční mise a pomoci, církve, spolky, sport, NATO a armáda, úlevy ČEZu, předražené projekty (opencard, indoš, distribuce státních maturit...)

    Pravice má ve své ideologii snahu o minimální stát. Teoreticky by tedy mohla všechny ty státní nesmysly odbourat, snížit daně a nechat lidi ať si platí pojištění sami. Jenže to nezaručuje a také neudělá. Rozhodně ne tak, aby daňové úspory většiny lidí na tyto platby stačily. Odbourá pouze největší položky, bez ohledu na jejich potřebnost, daně víceméně ponechá a vlastně jen přidá občanům další náklady na předražená soukromá pojištění, která beztak nebudou dosahovat téže kvality eliminace rizika jako současná pojištění státní.
    Stát se postupně, salámovou taktikou, zbaví odpovědnosti za velmi podstatné služby a zůstane prázdná a dosti drahá skořápka. Vše pod heslem "stát je tu pro občany, ne naopak"...
  • 27. 4. 2010 23:06

    bez přezdívky
    Štát dôchodky garantovať nemôže, pretože žiadne vlastné peniaze nemá. Garantovať ich nemôže vôbec nikto, nedá sa to. Dá sa iba sľubovať.
  • 23. 4. 2010 10:37

    JINC (neregistrovaný)
    Dostalo se nám rady: Spořte od mládí pět až sedm procent svého příjmu a tyto úspory nikdy, před odchodem do důchodu, nepoužijte. Rada byla tedy dána. Je to skutečně dobrá rada? Co zkusit ji ověřit? V realitě to nepůjde, to je jasné, ale mohl by pomoci experiment takříkajíc z historické zkušenosti. Modelovat, jak by na tom byli v době odchodu do penze lidé dříve, pokud by se drželi doporučovaného. Třeba za posledních sto let, v prostoru dnešní Česwké republiky.
    Pan Bezděk za nás jistě tento experiment, model, neudělá. Od redaktorů těchto novin bych ale naopak považoval za povinnost takovým experimantálním modelem ověřit páně Bezděkova tvrzení.
    Jak by na tom v době dosažení průměrného penzijního věku, a v letech následujících až do průměrného dožití, byl člověk, začínající ono "Bezděkovo spoření" v roce 1910? A totéž pro každý další rok až do, třeba, roku 1970. Jaký by byl, s ohledem na skutečně proběhlé inflace a měny, skutečná rušení a zániky pojišťoven a fondů, skutečné změny zákonů, jeho příjem v letech možného důchodu v porovnání s průměrným příjmem v těchže letech?
    Neukázalo by se, že za to téměř století by byla průměrná reálná penze onoho průměrného "spořivce" zcela nedostatečná k jakkoliv skromnému životu?
    Proč takovýto jednoduchý modelový experiment redakce neudělá? Pan Bezděk ho neudělá, protože má své zájmy. Ostatně, nedivil bych se, kdyby si pro sebe pan Bezděk takovýto či podobný model již sestavil. Jeho chlebodárce si jistě podobné modely sestavuje, ale jejich účelem není říci pravdu občanům, jeho potencionálním střižným ovcím.
  • 27. 4. 2010 23:12

    bez přezdívky
    Sporiť si na dôchodok v peniazoch, na ktoré má monopol štát (v skutočnosti to žiadne peniaze nie sú) je brutálne riziko a nemôže fungovať. Tieto peniaze môže totiž štát kedykoľvek prehlásiť za neplatné alebo ich znehodnotiť tak, že budú bezcenné. Štátom tlačené peniaze nemajú žiadnu hodnotu samé o sebe. Preto keď sporiť, tak jedine v niečom, čo môže mať hodnotu samo o sebe - zlato, striebro, drahé kamene a podobne.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).