Tak to zase já s ním souhlasím. Diverzifikace nic jiného než částečné přelití peněz do soukromého sektoru neznamená. Lidé jako pan Bezděk si zkrátka chtějí víc vydělat. Nic proti, chce-li u nich někdo zhodnotit své peníze (a současně riskovat jejich ztrátu), ať tak klidně činí. Ale čistě soukromě, bez jakékoli státní podpory či donucování.
Jediným garantem důchodů by měl zůstat stát se stávajícím průběžným systémem. Nutnost diverzifikace z žádných faktů nevyplývá. Průběžný systém lze vyššímu počtu důchodců přizpůsobit tak, že se navýší jeho příjmy. Vždyť stát je obrovský moloch, který z peněz poplatníků financuje věci, které pro občany nemají často ani zlomek důležitosti důchodů (nebo třeba zdravotní péče, které je taktéž pod pravicovým atakem). Dovedu si představit mnoho oblastí, kde se stát může uskromnit aniž by to veřejnosti nějak podstatně vadilo - zahraniční mise a pomoci, církve, spolky, sport, NATO a armáda, úlevy ČEZu, předražené projekty (opencard, indoš, distribuce státních maturit...)
Pravice má ve své ideologii snahu o minimální stát. Teoreticky by tedy mohla všechny ty státní nesmysly odbourat, snížit daně a nechat lidi ať si platí pojištění sami. Jenže to nezaručuje a také neudělá. Rozhodně ne tak, aby daňové úspory většiny lidí na tyto platby stačily. Odbourá pouze největší položky, bez ohledu na jejich potřebnost, daně víceméně ponechá a vlastně jen přidá občanům další náklady na předražená soukromá pojištění, která beztak nebudou dosahovat téže kvality eliminace rizika jako současná pojištění státní.
Stát se postupně, salámovou taktikou, zbaví odpovědnosti za velmi podstatné služby a zůstane prázdná a dosti drahá skořápka. Vše pod heslem "stát je tu pro občany, ne naopak"...