To je hezké, že stát ušetří za tisk a za poštovné, ale nejméně tolik zaplatí OSVČ, až budou z digitálního vytvářet papírové dokumenty.
Nehledě na to, že znám poměrně dost "OSVČ", jejichž "podnikání" se až dosud obejde bez jakékoliv elektronické komunikace - počínaje dědkem-zemědělcem (80+) na rodinném majetku, přes nepodnikající "podnikatele", po pracovníky, které od "švarcsystému" dělí pouze skutečnost, že dělají pro několik "zaměstnavatelů".
Tak a ještě přihodit EET. Nastane ráj na zemi. Ti, kteří datovku nemají, ale žvaní o tom, ať laskavě si nejprve zjistí, co to obnáší, že to fakt není zadarmo, že si k tomu musíte pořídit i pár maličkostí a že veškerou komunikaci se státem budete muset mít jen a jen přes datovku. Komu to vyhovuje, prosím. Ale nenuťte to těm, kteří to nepotřebují!
já datovou mám od doby zavedení a tady nic jsem platit nemusel, ale pravda, ty dokumenty si nepotřebuji tisknout. Já žil v tom, že to dávno povinné je, jsem byl nedávno překvapen, kdy mi právě jeden říkal že to nemá, ale jako krom toho, že vám to ty dokumenty maže (pokud si neplatíte to výpalné), tak na tom osobně nevidím žádná negativa, od doby datovek jsem na úřady skoro nechodil
pokud mi příjde něco na papíře, mohu to uložit na věky za dva roky bez problému použít, pokud mi něco příjde datovkou, má to na sobě podpis s roční platností a poté si musím dokument pravidelně nechat doplnit časovými razítky (nebo stáhnout datovou zprávu a pravidelně jí nechávat přes DS znovu orazítkovat), v opačném případě dokument za dva roky uložený z datovky nemá platné podpisy a nelze ho používat ve sporu se státem o nic víc než jako dokument, který si vytvořím sám.
Přesně tak. A ještě jste neuvedl možnost konverze z datové podoby do listinné, kterou milerád udělá každý CZECH-POINT za "lidových" 30 Kč za stránku....
Celkem běžně mi například od Úřadu průmyslového vlastnictví chodí rozhodnutí, která mají více než 10 stran, rekord byl cca 150. Přitom například patent platí až 20 let, průmyslový vzor až 25 let, takže po tu dobu je žádoucí mít k dispozici originály dokladů. Pokud tedy chcete mít dlouhodobě uchovatelné "originály" rozhodnutí státních orgánů, poleze to poněkud do peněz.
Celé datovky holt je (a byl od samého počátku) tunel na peníze. A zřejmě i snaha, omezit občanům do budoucna důkazní možnosti při sporech se státem.
Osobně jsem příznivcem datovek, a divím se, jak se tomu lidi brání, kort když stát ve frontě na poště, a pak někam zakládat papíry opravdu nepovažuji za nejefektivnější využití mého času, naopak mě smrtelně štve, když mi nějaký úředník něco pošle doporučeně do vlastních rukou, přičemž to má poslat do datovky, což se bohužel stále děje.
Naopak si myslím, že stát by měl dát každému občanovi právo na internet a počítač, že exekutor by měl mít zakázáno zabavit jediný počítač, případně kdyby někde nebyl internet, stát by měl povinnost ho zajistit.
Přijde mi, že spousta lidí by si snad ještě stále ráda chodila pro výplatu do oddělení výplat. To taky byla furt diskuze, že peníze nemůžou být posílány na účet, že každý nemá účet, a dneska se nad tím, že musíte mít bankovní účet nikdo nepodivuje, zpětně 10 let dopředu to prostě bude tak, že vše bude probíhat elektronicky, a nikdo k tomu nic neřekne, a je to tak i dobře.
Zřejmě jste nepochopil, že problém není až tak v běžné komunikaci se státem, ale s uchováváním dokladů po delší dobu tak, aby byly státem či soudy považovány za originál. To je buď poměrně pracné (různá přerazítkovávání časovým razitkem) nebo nákladné (placený "trezor", konverze do listinné podoby) a ty komplikace a náklady jdou (jak jinak) za OSVČ. Navíc povinnost mít datovou schránku pro každou OSVČ i prívnickou osobu (spolky a pod.) v podstatě znamená omezení možností podnikání a činnosti obecně jen na ty osoby, které disponují potřebným vybavením, znalostmi a připojením k internetu....