Uchazeč o práci,který je v podřízeném postavení, bude tedy nucen souhlasit ve většině případů ,na základě radoby dobrovolného souhlasu s tím,že si bude muset zakonnou potřebu prohlídky uhradit sám.Jedná se o další zhoršení podminek zaměstnanců a jejich další nestoudne vydírání.Ještě nemá ani korunu a už je okraden..
Jedná se o další zhoršení podmínek zaměstnanců a jejich další nestoudné vydírání ??? Toto jsou nesmyslné bláboly, pokud mám zájem o určitý druh pracovní pozice je především v mém zájmu prokázat že jsem schopen tuto pozici vykonávat. To, že mám vzdělání či praxi v požadované oboru a jsem zdravotně způsobilý je má nabídka možnému zaměstnavateli a to kolik za to dostanu či jaké další výhody mám možnost čerpat je zase jeho nabídka možnému zaměstnanci. Jen pokud se vzájemně dohodneme vznikne pracovně-právní vztah a pokud se nedohodneme hledáme oba dva další možnosti. Ferdis je zcela jistě kovaným příznivcem KSČ.
No právě, já ji nepotřebuji, mám svého doktora a vím, jak na tom jsem, ptořebuje ji - nebo spíše nařizuje mu ji někdo jiný, zaměstnavatel. Ať ji hradí ten, kdo nařizuje, tedy stát. Proč k jednoduchým úkonům musí být lékařská prohlídka. Dělal jsem před revolucí různé brigády a všechny bez prohlídky. Té buzerace, nařízený prohlídek povinných emisí různých daňových přiznání je už fakt mnoho a nevím, co to přinese. Jetli má zaměstnavatel pochyby, ať nechá zaměstnance prohlédnout, stejně to slouží jenm jakko zástěrka k tomu ho vyhodit. Zaměstnanec si nemůže vybrat doktora. Proč? A že by vyvolený lékař znal a zajímal se o problematiku práce. No...
Sám jste si odpověděl. Uvádíte, že to u rizikových prací chápete. Celodenní sezení u počítače může vést k vzniku v České republice k nejčastější nemoci z povolání - syndromu karpálního tunelu. A to není jediné riziko práce. Obecně lze uvést, že významným způsobem trpí celý pohybový aparát. Významným rizikovým faktorem je lokální svalová zátěž rukou a prstů. Za určitých podmínek může být práce u počítače zařazena jako práce riziková.
No to sice jo, ale nikdy jsem si nevšimla, že by jakéhokoli doktora zajímala možnost vzniku karpálního tunelu, bolesti v zádech apod. Na to, jak se vám sedí v práci, jestli nemáte problémy se zády, jestli vám z počítače netrpí oči, jestli vás nebolí krční páteř, na to se nikdy nikdo neptal. Hlavně je furt zajímala rodinná anamnéza, jestli žijí mí rodiče a sourozenci.... zkrátka nezlobte se, ale tohle nic neovlivní v tom, jestli můžete nebo nemůžete sedět u počítače. I kdybyste měl jednu nohu o deset cm kratší než druhou, tak sedět u PC můžete vždy a za všech okolností. Takže taky moc nechápu vstupní prohlídky u klasických administrativních profesí. Je to jen o přelévání peněz do kapes druhých lékařů, kteří s vámi v podstatě nemají nic společného. A když začnete mít problémy třeba právě s tou páteří, tak to také nikdo neřeší jako pracovní záležitost, bude vám řečeno, že máte cvičit. Což je sice pravda, ale to víte i bez nich.
Bohužel, máte pravdu v tom, že mnozí lékaři neplní své zákonné povinnosti v oblasti pracovnělékařských služeb. Odvíjí se to většinou od toho, že o tyto služby nemají zájem a dělají je tak nějak bokem. Částečně na vině může být i váš zaměstnavatel. Je otázkou s čím vás k lékaři poslal - jak popsal práci, kterou budete vykonávat, s jakými je spojena riziky a do jaké kategorie práce je zařazena.
Problémy s krční páteří, jak vy uvádíte, mohou být uznány jako nemoc z povolání. Není tedy pravda, že to nikdo neřeší jako pracovní záležitost.
No, tak to je zajímavá informace, že se dá i bolest krční páteře pokládat za nemoc z povolání. Nicméně nikdo to takto neuzná. Právě mě, po mnoha letech sezení u počítače, dostihl i tento problém. Zašla jsem k lékaři a ten absolutně nic neřešil. Ani náznakem dotaz ze strany lékaře, jestli v práci sedím u počítače nebo co vlastně dělám, jestli by to nemělo být třeba na kontrolu pracoviště, zda jsou dobré židle, správná výška stolu.... tohle vždycky bude náš osobní problém, tedy problém zaměstnanců a vždy to bude naše vina, vysvětlená slovy že necvičíme a nebráníme se sedavému způsobu života. Je mi líto, ale nevěřím, že bych bolesti krční páteře mohla uhrát jako pracovní záležitost. Jsem přesvědčena, že vyšší "inštance" by to vždy vyhodnotily jako můj špatný přístup k mému vlastnímu zdraví. A bude mi doporučeno, ať se u PC občas protáhnu, po pracovní době procházky, návštěvy kurzů cvičení a tím by to celé skončilo.
Neuvedl jsem, že se dá bolest krční páteře uznat jako nemoc z povolání. Jako nemoc z povolání se uznává nemoc, nikoliv symptom, která splní stanovené požadavky, a to od stanovení za nemoc z povolání v příslušném právním předpise a tři roky před tím. Pro uznání nemocí z povolání jsou kompetentní k tomu ustanovená specializovaná zdravotnická zařízení.
Předpokládám, že jste si zašla za svým registrujícím praktickým lékařem. Ten zcela pochopitelně s tím nic nenadělá, neboť to právě patří do kompetence lékaře pracovnělékařských služeb. Praktický lékař není oprávněn provést kontrolu vašeho pracoviště, to je nejen oprávněn, ale i povinen provést lékař poskytující vašemu zaměstnavateli pracovnělékařské služby. Takže pokud chcete svou situaci řešit, musíte nejprve zajít k lékaři pracovnělékařských služeb. S ním řešit do jaké míry se jedná o poškození zdraví v důsledku pracovní činnosti a jaká nápravná opatření je možné činit (úprava pracoviště, častější bezpečnostní přestávky, změna pracovní činnosti atd.) a zda vám může vzniknout nárok na náhradu poškození zdraví (jiná škoda na zdraví, náhrady za přiznanou nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání - po nabytí účinnosti novely nařízení vlády, kterým se stanoví seznam nemocí z povolání).
Toto je jeden z důvodů proč i pro kancelářská pracoviště je určena povinnost mít zajištěného lékaře pracovnělékařských služeb.
Působíte dojmem, že o problematice máte přehled. Pokud ano a v této oblasti se pohybujete často, možná denně, tak by mě zajímalo, jaké máte zkušenosti s tím, že se přijde smluvní lékař podívat na jakékoli pracoviště. Já už pracuji také jakýsi ten rok, absolutně nikdy jsem to nezažila, že by se u nás na pracovišti něco podobného dělo. Takže tak. Je to stále jen o penězích, lékař naúčtuje firmě prachy za prohlídky, ale zbytek už se nekoná. Zaplať, ale dál už neotravuj, není čas. Já mám problémy s tím, že jsem malé postavy a ač se to zdá legrační, klasický stůl je pro mě dost vysoko, takže mi např. trpí pravá ruka (jsem pravák) tím, jak ji mám stále na myši. Když si dám židli výš, abych ulevila ruce, tak mi z toho zase trnou nohy. Jupí. Tolik o nutnosti zdravotních prohlídek. Já to v případě administrativních pozic také vnímám spíš jako buzeraci. Nehovořím o lidech, kteří pracují v nějakém nebezpečném provozu, tam nejsou pochybnosti o nutnosti zajištění lékařské péče, ale jinak... A bolest krční páteře je dle mého názoru ukazatel, že je něco špatně, takže to mám čekat, až se např. nebudu moci otočit? Zvláštní. Nějak se mi vytrácí pojem prevence.. A to si doma zacvičím!
Kontroly pracovišť lékařem pracovnělékařských služeb (PLS) jsou značně problematickou oblastí a obecně lze říci, že v praxi zcela nefungují. Lékaři to odmítají dělat a zaměstnavatelé je k tomu netlačí, neboť se obávají, že o lékaře příjdou (vypoví smlouvu) a oni nebudou mít nikoho, neboť lékařů ochotných zajišťovat PLS je velmi málo. Takže prohlídky pracovišť prováděné lékařem jsou v praxi velmi vzácné.
Co se týče vašeho problému, doporučuji se obrátit přímo na zaměstnavatele, aby vám pořídil výškově nastavitelný stůl, nebo opěrku pro dolní končetiny (podložku pod nohy). Máte na ni nárok: "Opěrka pro dolní končetiny musí být poskytnuta každému, kdo ji vyžaduje." - § 50 odst. 3 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Sama jste příkladem nutnosti PLS v administrativě. Chybou není, že jsou zde požadovány (buzerace, jak píšete), ale, že neplní svou funkci. Sama jste důkazem toho, jak práce v administrativě je prací rizikovou. Jak se zdá, tak máte doživotní následky, u kterých se dá předpokládat, že se budou zhoršovat.
Dobrý den, děkuji za Váš názor, máte naprostou pravdu. Já pracuji v administrativě celých 30 let od maturity, karpální tunel nemám, záda mě taky zatím nebolí. Administrativní práce jsou opravdu po fyzické stránce nejméně náročné, takže je může skutečně dělat i např. invalidní člověk. Přesně jste vystihla to , že je to přelévání do kapes druhých lékařů. I když je pravda, že některé firmy nemají svého smluvního lékaře, takže Vás pošlou za Vaším praktikem, což se stalo naposledy mě. A moje paní doktorka mi dala jen razítko bez poplatků, a taky to šlo.
Ano, to zni na prvni pohled logicky. Nicmene ja jsem ucetni a pri vstupni prohlidce se doktorka zajimala temer vyhradne o fakultu, kde jsem ziskala bakalarsky titul. Rozhodne se neptala, ani jestli jsem nekdy mela potize se zady ci krcni pateri, ci pohybovym aparatem, zda ve volnem case delam nejaky sport ci cviceni pro kompenzaci sedaveho zamestnani nebo neco podobneho... Takze k cemu ta prohlidka je? A proc bych ji proboha mela platit ja? Staci, ze tam musim jit ve svem volnem case.
Ta prohlídka je k tomu, aby zaměstnavatel věděl, že jste zdravotně způsobilá pro výkon práce, kterou vám bude přidělovat, tedy slouží k ochraně vašeho vedoucího zaměstnance.
Vámi popsaný průběh prohlídky je zcela špatný. Nahlásila jste to svému zaměstnavateli? Na pracovnělékařskou prohlídku se nechodí ve svém volném čase, ale v pracovní době. Za její absolvování vám přísluší náhrada mzdy (pochopitelně se netýká vstupní prohlídky).
Samozřejmě, že to, co popisujete není obsah pracovnělékařské prohlídky (rozsah je upraven právním předpisem). Váš zaměstnavatel by si měl s paní doktorkou vážně pohovořit o plnění svých povinností, neboť on platí za něco, co nedostává. Na druhou stranu je nutné přiznat, že lékařů, kteří jsou ochotni pracovnělékařské služby poskytovat je značný nedostatek, a že zaměstnavatel může být rád, že mám tuto doktorku a nebude chtít se s ní dohadovat.
Pravdu má částečně úplně každý. Taky nesouhlasím s prováděním vstupních prohlídek u lidí v administrativě, ale i na to zákon pamatuje a není nutné lidi posílat ke smluvnímu lékaři (v případě kategorie 1). Mohou jít ke svému obvodnímu. U všech ostatních ale musí být smluvní lékař a s tím dobré zkušenosti nemám. Neplní svoje povinnosti, hází klacky pod nohy a dělá naschvály. Oproti předchozí lékařce je ale o polovinu levnější a nežvatlá s vámi o vaší budoucí dovolené...každopádně pokud se nabírá intenzivně, tak můžou náklady zaměstnavatele dělat měsíčně desetitisíce. I ti lidi pak v práci vydrží dvě-tři směny a už nepřijdou. To jsou pak vyhozené peníze. Ti, kdo chtějí opravdu pracovat, tak si tu prohlídku jsou ochotni zaplatit a nedělají z toho vědu. Většina firem má smluvního lékaře stejně na fakturaci, takže platbu za prohlídku provádějí zaměstnancům skrz předem odsouhlasenou srážku ze mzdy. Já to dělám tak že pokud člověk zůstane a pracuje, tak mu srážku neprovedu. Pokud po pár dnech odejde ( mimochodem většina si nechává pracovní oblečení jako suvenýr..), tak mu srážku provedu. Je to o spíš o přístupu.
Nevím nevím, ale už toho tady mám v tomhle státě dost. Proč by měl každý zaměstnanec absolvovat vstupní lékařskou prohlídku? Pravděpodobně jen proto, aby zase prošel nějakým aparátem, který z něj vytahá informace, v tomto případě o zdravotním stavu a poskytnul je Velkému Bratrovi, tj.státu, k dalšímu zneužití. Pokud se jedná o rizikové práce, budiž, tam je to pochopitelné. Jenže podle těhto blábolů, nazývajícími se zákony, je už rozikové např.čumění déle jak 4 hodiny do kompu. I blbá uklízečka je v rozikovém, protože si máčí ruce v kýblu se saponátem. A nevím, proč by měl zdravotní stav posuzovat nějaký "takydoktor", když o zdravotním stavu nejlépe ví jeho obvoďák. Ten stejně pak tomu "takydoktorovi" předá výcuc z dokumentace, aby vůbec věděl, vocogo. Nehledě na to, že ve vetších městech je posudkářů málo, další zaměstnavatele nechtějí brát a ouřada pak respektuje papír od obvoďáka, aby zaměstnavatel vůbec nějaký měl. A proč by měl zaměstnavatel platit vstupní prohlídku? Uchazeč chce zaměstnat, tak musí zaměstnavateli podstrojit, aby ho zaměstnal. Periodickou pak ať zaměstnavatel hradí, i když si nejsem taky jistý. Pokud chce zaměstnanec u zaměstnavatele nadále pracovat, měl by se postarat.
Ale obecně, byrokracie, byrokracie, byrokracie. Aby zamestnavatel zaměstnával další lidi, kteří mu budou hlídat kdejaký nový, či novelizovaný, zákon, šustili s papírama při vyplňování miliónů zbytečných formulářů a klepali se před kdejakou kontrolou od úředníků, odtržených od reality.
Ono je to všechno trochu jinak.
Pracovnělékařské prohlídky se nedělají pro zaměstnance, ale pro zaměstnavatele. Proto, až na výjimky, je hradí zaměstnavatel. Které práce jsou rizikové je přesně určeno a není to ani jedna z vámi uvedených (jen pro informaci, za určitých podmínek může být rizikovou prací psaní na klávesnici počítače, avšak na době psaní nezáleží). Lékař pracovnělékařských služeb je určen z toho důvodu, že má znát pracoviště zaměstnavatele a podmínky výkonu pracovních činností a na základě toho hodnotit zdravotní stav zaměstnanců, příp. žadatelů o zaměstnání. Pracovnělékařské služby nejsou výmyslem České republiky. Jsou vytvořeny na základě požadavků mezinárodního dokumentu, který ještě Československo ratifikovalo a Česká republika jako nástupnický stát jej naplňuje.
Poznámka na závěr. I v jiných zemích mají se zajišťováním značné problémy. Je však pravdou, že například Slovensko k tomuto problému přistoupilo mnohem efektivněji, než Česká republika.
každá vstupní prohlídka by měla mít určitý smysl,rozdělený na několik částí
pracovní agentury,které sem vozí na práci v uvozovkách lidi z okolních států vůbec nezajímá zdravotní stav a hygienické návyky stane se,že tak s takovým člověkem dovezou do velmi vyspělých továren zahraničního původu kapavku,syfilis,žloutenku a vneposlední řaděi různé domácí breberky jako štěnice vši atd.podvádí zfalšováním lěk.potvrzením od dobře zaplaceného v uvozovkách .ě..ř.
vše docela dobře hovoří o úrovni vyspělých kap.továren tito dovezení pracovníci neumí jazyk,neumí se mnohdy podepsat a jiné,a jak se radujeme,že nám klesá nezaměstnanost,že?
Takže to bude vypadat jako vždy "dle zákona se musí", ale zaměstnavatel na to kašle. I obyčejná návštěva lékaře je pro mnohé problém. Teď ještě platit tohle. Ať to platí ten, kdo to vymyslel. Zcela stačí strahávání daní, ze kterých se platí cokoli, jen ne školství a medicína. Navíc už ani nemůžeme říkat, co si OPRAVDU myslíme. Cenzura a udávačství jsou zase tu.
Tyto prohlídky jsou úplně k ničemu celý život jsem dělala různé práce dělala jsem je protože jsem neměla problémy se naučit se desítky prací protože jsem mohla volně nad prací a u práce přemýšlet a nikdo mi nedýchal na záda a mohla jsem používat svůj vlastní rozum a nikdy jsem nemusela používat rozum těch druhých a věřte že mi bylo dobře a myslím že tento názor není jenom můj ale těch dříve narozených ano prohlídky byly ale tak jako dneska když chci práci tak zatluču cokoliv abych tu práci mohl dělat i doktoři se tím moc nezabývají kdyby jsem měla vždy pravdivou prohlídku tak jsem nemohla mnoho zaměstnání dělat a vydělat si peníze je to pouze o zodpovědném přístupu povinnosti která se ztratila a ne ji najít a vymýšlí se samé blbosti které zatěžují všechny jen ne ty který to vymyslely a Ti vymýšlí a vymýšlí a pořád vymýšlí aby se udržely na svých dobře placených židlích to samé je životopisy na dělnické práce nikdo se na ně ani nepodívá ale vyžadují se výpis z trestního rejstříku to samé myslím si že o nás mají hodně informací víc než si kdo může představit a pokud si zaměstnavatel vyžádá vstupní prohlídku tak ji zaplatí nikdy nevíte kdo tam jak dlouho vydrží myslím že problém je za kolik dělají
Samozrejme, prohlidku musite mit vzdy. Ale fakticky to slouzi k tomu, abyste nemohli po chvilce zamestnani zacit tvrdit, ze mate nemoc z povolani, kdyz uz jste ji meli pred nastupem, To je podle mne hlavni a temer jediny duvod vstupni prohlidky. Proto chce agent zamestnavatele=lekar videt vasi zdravotni dokumentaci a vas.
Problém je v tom, že v článku je to napsáno správně, takže není o čem diskutovat - viz:
"Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel osobě ucházející se o zaměstnání vstupní lékařskou prohlídku uhradí, jestliže s ní uzavře pracovněprávní nebo obdobný vztah. Věta první a druhá se nepoužije, jestliže osoba ucházející se o zaměstnání se s případným zaměstnavatelem dohodne o úhradě vstupní lékařské prohlídky i v případě neuzavření pracovněprávního nebo obdobného vztahu, anebo stanoví-li právní předpis jinak. Vstupní lékařskou prohlídku, jde-li o posouzení zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání k práci v noci, hradí případný zaměstnavatel vždy." (§ 59 odst. 2 zákona č. 373/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
nechápu proč mám na pravidelné preventivní prohlídky chodit k lékaři,který mě vůbec nezná. výpis z dokumentace si přečte velmi ledabyle.pak se diví jaké mám potíže.když ani nezaznamená.že mám po třech operací. vyšetření je-tlak proklepání břicha,někdy oči a moč.to se opakuje každé 2 roky.když chci opravdu preventivní prohlídku tak musím ke své obvodní.
Ano, na pravidelnou preventivní prohlídku máte chodit k svému registrujícímu praktickému lékaři, neboť se jedná o úplně jinou prohlídku, než je pracovnělékařská prohlídka zaměstnance. Ta slouží k zjištění, zda zaměstnanec je zdravotně způsobilý pro výkon pracovní činnosti, na kterou je zařazen, nikoliv k zjištění jeho komplexního zdravotního stavu.
Výstupní prohlídka se provádí na základě žádosti zaměstnance, nebo pokud tak stanoví jiný zákon, za účelem zjištění zdravotního stavu zaměstnance v době ukončení výkonu práce, a to s důrazem na zjištění takových změn zdravotního stavu, u kterých lze předpokládat souvislost se zdravotní náročností vykonávané práce.
Jako důchodkyně jsem před lety byla na měsíční brigádě na bývalém zdravotnickém pracovišti.Vstupní prohlídku jsem platila sama a výpis z rejstříku trestů také.Zaměstnavatel mi proplacení slíbil,ale nic neproplatil.I když jsem podepsala tzv.růžový papír,daň mi vyměřily v plné výši.Čekala jsem do dubna dalšího roku na vyúčtování daně.Už brigádu nechci.
Přemýšlím,jestli také podnikatel,než začne podnikat,musí mít zdravotní prohlídku?
Při nástupu do zaměstnání mi bylo sděleno,že musím mít potvrzení od závodního lékaře s tím,že tento mi vydá tiskopis k vyplnění u obv. lékaře.Zeměstnání i závodní lékař je v jiném městě,do zaměstnání budu dojíždět.Po vyslání k závodnímu lékaři pro tiskopis jsem zjistil,že má dovolenou a zastupuje ho lékař na adrese....Na této adrese jsem však zjistil,že se přestěhoval a místní mi poradili kam.Když jsem na udanou adsresu dorazil,zjistil jsem,že ordinuje jen dopoledne a já tam dorazil o 5 minut později.Potom jsem zjistil,že od 13,00 bere akutní případy.Počkal jsem do 13. hodiny,dostal jsem se do ordinace,ale tento zastupující lékař mi sdělil,že tiskopis mi vydá jen závodní lékař,tedy až po dovolené.Potom půjdu ke svému obvodnímu lékaři,který se mnou vyplní předepsaný formulář,s tím pak za závodním lékařem,který na to dá razítko a já šťastný budu moci nastoupit do práce.Obvodní lékař mi předem vyřizoval požadovaný Zdravotní průkaz s příslušnými odbornými vyšetřeními.
Velmi jednoduché že?
Zajímalo by mne, protože momentálně tento problém řeší moje dcera...kdo ji provede vstupní lékařskou prohlídku,aby mohla nastoupit na brigádu?Dcera již přestala díky zletilosti spadat k dětské lékařce a praktika se nám nedaří sehnat díky přeplněnosti ordinací....Nepomohli nám ani na pojišťovně...musíme mít písemné potvrzení od lékařů že dceru odmítají alespoň třikrát...čím z nás udělali pomyslný boxovací pytel...