Sám jste si odpověděl. Uvádíte, že to u rizikových prací chápete. Celodenní sezení u počítače může vést k vzniku v České republice k nejčastější nemoci z povolání - syndromu karpálního tunelu. A to není jediné riziko práce. Obecně lze uvést, že významným způsobem trpí celý pohybový aparát. Významným rizikovým faktorem je lokální svalová zátěž rukou a prstů. Za určitých podmínek může být práce u počítače zařazena jako práce riziková.
No to sice jo, ale nikdy jsem si nevšimla, že by jakéhokoli doktora zajímala možnost vzniku karpálního tunelu, bolesti v zádech apod. Na to, jak se vám sedí v práci, jestli nemáte problémy se zády, jestli vám z počítače netrpí oči, jestli vás nebolí krční páteř, na to se nikdy nikdo neptal. Hlavně je furt zajímala rodinná anamnéza, jestli žijí mí rodiče a sourozenci.... zkrátka nezlobte se, ale tohle nic neovlivní v tom, jestli můžete nebo nemůžete sedět u počítače. I kdybyste měl jednu nohu o deset cm kratší než druhou, tak sedět u PC můžete vždy a za všech okolností. Takže taky moc nechápu vstupní prohlídky u klasických administrativních profesí. Je to jen o přelévání peněz do kapes druhých lékařů, kteří s vámi v podstatě nemají nic společného. A když začnete mít problémy třeba právě s tou páteří, tak to také nikdo neřeší jako pracovní záležitost, bude vám řečeno, že máte cvičit. Což je sice pravda, ale to víte i bez nich.
Bohužel, máte pravdu v tom, že mnozí lékaři neplní své zákonné povinnosti v oblasti pracovnělékařských služeb. Odvíjí se to většinou od toho, že o tyto služby nemají zájem a dělají je tak nějak bokem. Částečně na vině může být i váš zaměstnavatel. Je otázkou s čím vás k lékaři poslal - jak popsal práci, kterou budete vykonávat, s jakými je spojena riziky a do jaké kategorie práce je zařazena.
Problémy s krční páteří, jak vy uvádíte, mohou být uznány jako nemoc z povolání. Není tedy pravda, že to nikdo neřeší jako pracovní záležitost.
No, tak to je zajímavá informace, že se dá i bolest krční páteře pokládat za nemoc z povolání. Nicméně nikdo to takto neuzná. Právě mě, po mnoha letech sezení u počítače, dostihl i tento problém. Zašla jsem k lékaři a ten absolutně nic neřešil. Ani náznakem dotaz ze strany lékaře, jestli v práci sedím u počítače nebo co vlastně dělám, jestli by to nemělo být třeba na kontrolu pracoviště, zda jsou dobré židle, správná výška stolu.... tohle vždycky bude náš osobní problém, tedy problém zaměstnanců a vždy to bude naše vina, vysvětlená slovy že necvičíme a nebráníme se sedavému způsobu života. Je mi líto, ale nevěřím, že bych bolesti krční páteře mohla uhrát jako pracovní záležitost. Jsem přesvědčena, že vyšší "inštance" by to vždy vyhodnotily jako můj špatný přístup k mému vlastnímu zdraví. A bude mi doporučeno, ať se u PC občas protáhnu, po pracovní době procházky, návštěvy kurzů cvičení a tím by to celé skončilo.
Neuvedl jsem, že se dá bolest krční páteře uznat jako nemoc z povolání. Jako nemoc z povolání se uznává nemoc, nikoliv symptom, která splní stanovené požadavky, a to od stanovení za nemoc z povolání v příslušném právním předpise a tři roky před tím. Pro uznání nemocí z povolání jsou kompetentní k tomu ustanovená specializovaná zdravotnická zařízení.
Předpokládám, že jste si zašla za svým registrujícím praktickým lékařem. Ten zcela pochopitelně s tím nic nenadělá, neboť to právě patří do kompetence lékaře pracovnělékařských služeb. Praktický lékař není oprávněn provést kontrolu vašeho pracoviště, to je nejen oprávněn, ale i povinen provést lékař poskytující vašemu zaměstnavateli pracovnělékařské služby. Takže pokud chcete svou situaci řešit, musíte nejprve zajít k lékaři pracovnělékařských služeb. S ním řešit do jaké míry se jedná o poškození zdraví v důsledku pracovní činnosti a jaká nápravná opatření je možné činit (úprava pracoviště, častější bezpečnostní přestávky, změna pracovní činnosti atd.) a zda vám může vzniknout nárok na náhradu poškození zdraví (jiná škoda na zdraví, náhrady za přiznanou nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání - po nabytí účinnosti novely nařízení vlády, kterým se stanoví seznam nemocí z povolání).
Toto je jeden z důvodů proč i pro kancelářská pracoviště je určena povinnost mít zajištěného lékaře pracovnělékařských služeb.
Působíte dojmem, že o problematice máte přehled. Pokud ano a v této oblasti se pohybujete často, možná denně, tak by mě zajímalo, jaké máte zkušenosti s tím, že se přijde smluvní lékař podívat na jakékoli pracoviště. Já už pracuji také jakýsi ten rok, absolutně nikdy jsem to nezažila, že by se u nás na pracovišti něco podobného dělo. Takže tak. Je to stále jen o penězích, lékař naúčtuje firmě prachy za prohlídky, ale zbytek už se nekoná. Zaplať, ale dál už neotravuj, není čas. Já mám problémy s tím, že jsem malé postavy a ač se to zdá legrační, klasický stůl je pro mě dost vysoko, takže mi např. trpí pravá ruka (jsem pravák) tím, jak ji mám stále na myši. Když si dám židli výš, abych ulevila ruce, tak mi z toho zase trnou nohy. Jupí. Tolik o nutnosti zdravotních prohlídek. Já to v případě administrativních pozic také vnímám spíš jako buzeraci. Nehovořím o lidech, kteří pracují v nějakém nebezpečném provozu, tam nejsou pochybnosti o nutnosti zajištění lékařské péče, ale jinak... A bolest krční páteře je dle mého názoru ukazatel, že je něco špatně, takže to mám čekat, až se např. nebudu moci otočit? Zvláštní. Nějak se mi vytrácí pojem prevence.. A to si doma zacvičím!
Kontroly pracovišť lékařem pracovnělékařských služeb (PLS) jsou značně problematickou oblastí a obecně lze říci, že v praxi zcela nefungují. Lékaři to odmítají dělat a zaměstnavatelé je k tomu netlačí, neboť se obávají, že o lékaře příjdou (vypoví smlouvu) a oni nebudou mít nikoho, neboť lékařů ochotných zajišťovat PLS je velmi málo. Takže prohlídky pracovišť prováděné lékařem jsou v praxi velmi vzácné.
Co se týče vašeho problému, doporučuji se obrátit přímo na zaměstnavatele, aby vám pořídil výškově nastavitelný stůl, nebo opěrku pro dolní končetiny (podložku pod nohy). Máte na ni nárok: "Opěrka pro dolní končetiny musí být poskytnuta každému, kdo ji vyžaduje." - § 50 odst. 3 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Sama jste příkladem nutnosti PLS v administrativě. Chybou není, že jsou zde požadovány (buzerace, jak píšete), ale, že neplní svou funkci. Sama jste důkazem toho, jak práce v administrativě je prací rizikovou. Jak se zdá, tak máte doživotní následky, u kterých se dá předpokládat, že se budou zhoršovat.
Dobrý den, děkuji za Váš názor, máte naprostou pravdu. Já pracuji v administrativě celých 30 let od maturity, karpální tunel nemám, záda mě taky zatím nebolí. Administrativní práce jsou opravdu po fyzické stránce nejméně náročné, takže je může skutečně dělat i např. invalidní člověk. Přesně jste vystihla to , že je to přelévání do kapes druhých lékařů. I když je pravda, že některé firmy nemají svého smluvního lékaře, takže Vás pošlou za Vaším praktikem, což se stalo naposledy mě. A moje paní doktorka mi dala jen razítko bez poplatků, a taky to šlo.
Ano, to zni na prvni pohled logicky. Nicmene ja jsem ucetni a pri vstupni prohlidce se doktorka zajimala temer vyhradne o fakultu, kde jsem ziskala bakalarsky titul. Rozhodne se neptala, ani jestli jsem nekdy mela potize se zady ci krcni pateri, ci pohybovym aparatem, zda ve volnem case delam nejaky sport ci cviceni pro kompenzaci sedaveho zamestnani nebo neco podobneho... Takze k cemu ta prohlidka je? A proc bych ji proboha mela platit ja? Staci, ze tam musim jit ve svem volnem case.
Ta prohlídka je k tomu, aby zaměstnavatel věděl, že jste zdravotně způsobilá pro výkon práce, kterou vám bude přidělovat, tedy slouží k ochraně vašeho vedoucího zaměstnance.
Vámi popsaný průběh prohlídky je zcela špatný. Nahlásila jste to svému zaměstnavateli? Na pracovnělékařskou prohlídku se nechodí ve svém volném čase, ale v pracovní době. Za její absolvování vám přísluší náhrada mzdy (pochopitelně se netýká vstupní prohlídky).