jak byla sestavena ta zpráva RIA, ta se vybírají daně. MF ani nedokáže využít data, které má a chce další :-)
A to v situaci, kdy penzijní systém je státem organizovaný podvod. Letos je ve schodku 43 miliard, to za 30 let co budete platit do něj odvody, bude kumulovaný deficit 1 290 miliard ročně. A pokud si ročně budete půjčovat bilion, tak kumulovaná nezplacená jistina za 15 let bude 15 biliónů. Inflace to příliš nezachrání, protože o inflaci budete muset vyplácet vyšší penze a tedy nominální zadlužení poroste rychleji.
Kdo za takové situace věří, že za 30 let bude brát penzi je jednoduše blázen.
Pracovat s "kumulovaným deficitem" u průběžného penzijního systému nemá logiku, neb důchody z prvního pilíře nejsou vypláceny (a nikdy nebyly) z nějakého "fondu". Jsou jen vedeny na "účtu", a to veskrze virtuálním, sloužícím v podstatě pouze pro evidenční účely. Ten je podle zákona stát povinen dorovnat z jiných zdrojů, nevybere-li se dostatečné množství prostředků na pojistném. (A může si případné přebytky vzít do státního rozpočtu...) Takže se vlastně ten "účet" průběžně nuluje...
Samozřejmě, dlouhodobá nerovnováha mezi zdroji a výdaji, nastane-li, se bude muset řešit změnou parametrů, nebo zajištěním dalších zdrojů.
Nicméně, dokud bude existovat průběžné financování (a bohužel zatím nikdo nic lepšího pro celou populaci, a nikoli jen pro majetné, nevymyslel), tak se nějaké penze vyplácet budou. Otázkou je, v jaké výši...
Jinak EET (a zejména ekonomické "zdůvodnění") osobně považuji za hloupost a variaci na téma Opencard či S Karty, čili za "černou díru".
Logiku to má, protože ten první pilíř nestačí a stát si musí na jeho doplnění půjčit každý rok 43 miliard. Stát jistinu dluhů ve skutečnosti nesplácí, nesplácí ani úroky, jen si na splátky půjčuje další peníze. Viz Řecko. Stát splácí tak, že si tolik, kolik splatí, půjčí znovu jinde.
No, tvrdit, že si stát půjčuje zrovna na důchody je trochu zjednodušené, zejména proto že si půjčoval (dokonce i víc) v letech, kdy u důchodového účtu byly přebytky. A svého času byly konkrétně určeny některé zdroje, například zvýšení DPH, které měly být použity (jen a pouze) na dorovnání propadu důchodového účtu. Což se ovšem nestalo, že.
Stát prostě celkově nehospodaří dobře. A pokud se týká důchodů, bylo by už konečně na čase, aby se udělala rozumná reforma.
Stát si nic nepůjčoval, jen utratil přebytky z průběžného důchodového systému, když ještě byly, penzijní systém je průběžný, nemá smysl se na něj dívat fondově. To co jsem popsal výše je realita, kterou změnit nepůjde. Nehledejte v tom něco o nějaké zásluhovosti, průběžný systém není zásluhový. Firmě v soukromém sektoru je taky houby platné, když před 20 lety něco dobře prodávala, když potřebuje peníze nyní.
Stát navíc více než vybere utrácí v každé oblasti své činnosti, to je podstata státu, státní zaměstnanci, aby maximalizovali svůj zisk, musí vytvářet tlak na zvyšování rozpočtu.