Malá Strana, to romantické zákoutí Prahy plné malých uliček, skrývá i dvě restaurace, které za svými dveřmi ukrývají staročeský tradiční temperament. Při vstupu do první z nich na vás dýchne dobová atmosféra podpořená stylovou výzdobou i oděvem obsluhy. Než se však dostatečně pokocháte, už je tu šenkýř: „Pozdrav pánbůh, posaď se děvečko, kam chceš…Žrát budeš?“ A tak je to celý večer. Obsluha si nebere servítek, drzý pacholek před vás pivo hodí, děvečka plný talíř, nerozpakují se ani posměšně okomentovat vaši „plnou vanu“ když funíc odsouváte téměř prázdný talíř. Tady jste jen další selka na vykrmení.
Krčma u krále Brabantského
Restaurace: Krčma u krále BrabantskéhoLokace: Thunovská 15, Praha 1
Typ: Středověká restaurace
Krčma u krále Brabantského byla založena jako jedna ze sítě staročeských restaurací. Dětenickou krčmu, jež přišla na svět jako první, založil pan Vondráček, který se ujal místního zámku. K němu patřil také starý pivovar, proto se rozhodl ho takto využít. Nejlépe se do těchto prostor hodil právě tradiční staročeský styl a nápad byl na světě,
uvedl Jiří Vosolsobě z brabantské krčmy. Další přišla na řadu Krčma Písek a jako poslední Krčma na Malé Straně.
Objednávka
- 400 g Sýrové prkénko (eidam, niva, hermelín, jadel) 165 Kč
- 750 g Talíř pro loupeživého rytíře 465 Kč
- 0,5 l piva 48 Kč
- 0,25 l minerální voda 48 Kč
- 0,1 l teplá medovina 95 Kč
Jako první jsme neprozřetelně ochutnali sýrové prkénko. Ač by se na něj za necelé dvě stovky vešlo určitě víc, i tak jsme z něj ve dvou poměrně dobře zahnali první hlad. Přikusovali jsme i z bochníku chleba, který automaticky dostanete po příchodu na stůl.
Pak přišel na řadu hlavní chod. Všichni milovníci masa nechť nám závidí. Pokud zajdete a krmi ochutnáte, na svém talíři najdete jehněčí kotletu, vepřový steak, dva masové špízy, tři kuřecí křídla, plátek uzeného, paličku kukuřice, půl pečeného jablka, dvě houbovo-ovesné placky, žampionovo-slaninový špíz a česnekovou a povidlovou omáčku. Po takovém výkonu nezbylo nic než funět a vyčítat si předchozí sýrové prkénko. Ač bývá zvykem ochutnat i nabízený dezert, který je zde však jen jednoho druhu, zmohli jsme se už jen na dobrou teplou medovinu.
Obsluha
Jak jsem již zmínila, šenkýři a šenkýřky nikoho nešetří. Od příchodu hostům tykají, dělají drzé narážky a mluví staročeštinou, která se neznalým může jevit mírně vulgární. Vše však činí v rámci mezí a své role. Dám ale ruku za to, že se na účet hostů sami příjemně baví. Obsluha je rychlá a poctivá, na jídlo příliš nečekáte.
Interiér
Už vchod do krčmy napovídá, kam vaše kroky směřují. Stejně tak přesvědčuje i interiér. Staré lavice a stoly, chlupaté kožky, sláma na zemi, příšeří starých svítilen a romantické svícny na stolech. Nedostatečné světlo bylo překážkou snad jen pro mě a můj fotoaparát při snaze co nejlépe jídlo zdokumentovat. Jinak příjemně dolaďuje atmosféru a milosrdně skryje obžerstvím orosené čelo.
Služby
Krčma má otevřeno od pravého poledne, zavírá o půlnoci. Každý pátek a sobotu pak od 19 do 22 hodin za vstupné ve výši 195 korun probíhá speciální program. Vaše oko potěší krásné tanečnice, vaši peněženku provětrá kolemjdoucí žebrák. Potkáte i fakíra s hadem a k jídlu hraje, jak jinak, staročeská muzika. Pobaví vás už jídelní lístek, ze kterého vyberete něco malého k žejdlíku piva, žrádla pro početné družiny, na své si přijdou i nenapravitelní kytkožrouti, jak praví lístek. Budete-li však chtít vybírat jídlo předem na webových stránkách, ceny, které jsou v této restauraci opravdu „malostranské“, tam uvedeny nejsou. Před návštěvou doporučuji zajistit na večery s programem rezervaci, minimálně týden dopředu. Během týdne se většinou volné místo najde. Krčma nabízí i možnost dárkového voucheru.
Hodnocení
Pokud si jako cíl vyberete právě tuto krčmu, vězte, že vás čeká zábavný večer. Na nějaké seriózní tiché posezení to tu není, na příjemně uvolněnou zábavu s možností zapojit se s obsluhou do hry, to ano. Je pravda, že za ozvláštněný večer si zaplatíte vyšší ceny i na pražské poměry, dostanete však to, co slibují – středověk.
Krčma u sedmi Švábů
Podstatně klidnější středověká restaurace je Krčma u sedmi Švábů. Pokud jste vy nebo váš spolustolovník mírnější povahy a nehledáte vzrušení a zábavu, ale jen vhodné místo k posezení či ochutnání středověké krmě, bude pro vás tato krčma vhodnější.
Restaurace: Krčma u sedmi ŠvábůLokace: Jánský vršek 14, Praha 1
Typ: Středověká krčma
Objednávka
- Chalupníkův tejden – česnekový oukrop s opečeným chlebem 50 Kč
- Zbrojnošův meč – pikantně naložený hermelín na bylinkách a zelenině 80 Kč
- Špíz sedmi Švábů 295 Kč
- 4 ks prosných placek 65 Kč
- Babské ucho – středověká specialita 125 Kč
- Středověký jahelník – středověká specialita 95 Kč
- 0,5 l piva 29 Kč
- 0,2 l minerální voda 20 Kč
Z tajemného názvu Chalupníkův tejden se vyklubala česnečka, která měla sice dobrou chuť, jen slibovaný opečený chleba se na pánvi dlouho neohřál. Druhý předkrm v podobě naloženého hermelínu naši chuť ale spravil. Byl výborně kořeněný a uleželý „tak akorát”.
Můj společník si schválně opět objednal špíz – pro srovnání. Tentokrát se skládal z vepřové panenky, kuřecího, anglické slaniny a klobásy. Z kritického srovnání vyšel vítězně švábský špíz, který měl výraznější chuť a výbornou přílohu v podobě prosných placek.
Mou zvědavost v jídelním lístku zaujala místní staročeská specialita Babské ucho, jinak také Zelníky. Jsou z pečených placek, které mají zelnou náplň. Protože se neřadím mezi zapřísáhlé masožrouty, moc jsem si na nich pochutnala. Je však nutné upozornit, že po určitém čase si zdravá strava vybere daň a vy dost možná skončíte jako já – nafouklí jak balónek. Takže jídlo je dobré, ne ale před společenskou akcí, které se účastníte ještě k tomu v těsných šatech.
Ač jsem se po předchozí zkušenosti nechtěla znovu příliš přejíst, ochutnala jsem pro vás ještě středověký jahelník se sušeným ovocem a ořechy. Všem odpůrcům zdravé stravy doporučuji ochutnat, aby se přesvědčili o svém omylu. Lituji jen, že moje jáhly se podobné chuti ještě nikdy nepřiblížily.
Obsluha a interiér
Personál krčmy se k hostům chová mile a podle současných zvyklostí. Žádné výstřelky. O středověku napovídá kostým obsluhy a dobová výzdoba interiéru. Celkově působí restaurace útulně a klidně.
Služby
I v této restauraci mají tradici páteční akce se středověkou hostinou, tancem, kejklíři a šermíři. Pro zájemce lze program objednat i v týdnu. Příchozí skupiny mají navíc možnost využít pivní samoobsluhy a čepovat si pivo samy. Jídelní lístek této krčmy je pestřejší a přístupnější těm, kteří nejsou ochotni utrácet za jídlo v takové míře, jak je tomu u krále Brabantského. Jediné co se „jídeláku“ dá vytknout, jsou nevzhledné škrtance. Jak jsme zjistili, můj lístek měl přeškrtlá jiná jídla než ten mého přítele. Majitel restaurace Tomáš Klíma nás však sám od sebe ujistil, že lístky se připravují nové, neboť pan Tůma je majitelem velmi krátce.
Hodnocení
Krčmě u krále Brabantského i Krčmě u sedmi Švábů udělujeme za Gurmána čtyři hvězdičky. Brabantská restaurace nemusí sedět všem povahám, které mohou považovat chování obsluhy za nevybíravé. Hlavně se hostům ale nemusí líbit ceny, jelikož jsou podle našeho mínění dost vysoké. Z toho pohledu srovnání vyhrála švábská krčma, která je cenově přístupnější a má pestřejší nabídku. Bylo by však nespravedlivé udělit jí více hvězdiček, neboť nepřinese tak výrazný zážitek a pobavení, což může být alternativa rozhodující zas u jiné skupiny strávníků. Takže souboj skončil jedna jedna. Kterou krčmu si vyberete vy?