Blíží se konečný termín pro podání přiznání daně z příjmů. Pokud poplatník nevyužívá daňového poradce, připadá letošní termín na úterý 3. dubna.
Příjmy z výhry se musí oznámit, nedaní se
Při podání poštou rozhoduje razítko na obálce. Vlastníci datové schránky mají povinnost podat přiznání elektronicky. Pokud se ale poplatník zpozdí o 5 dnů, pokuta mu ještě nehrozí. Poté ale s penále počítat musí.
Čtěte také: 10 chyb, kterých se OSVČ dopouští u přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ
Co ale s příjmy, které jsou vyšší než 5 milionů a jsou osvobozené od daně z příjmů? Musí se hlásit? Ano. Pokud podnikatel i fyzická osoba vyhraje například ve sportce více než 5 milionů korun, platí pro něj povinnost oznámit tuto skutečnost finančnímu úřadu.
Kromě výhry z loterií to může být i dar, dědictví nebo i osvobozený příjem z prodeje obchodního podílu či cenných papírů,
dodává Jana Janoušková, daňová specialistka KODAP.
Čtěte také: Máte příjmy z Airbnb a Uber aplikace? Musíte je zdanit, varuje finanční správa
Oznámení o výhře se musí podat ve stejném termínu jako daňové přiznání, jinak hrozí sankce
Pro oznámení není předepsán žádný formulář ani tiskopis. Ale pokud poplatník výhru berňáku hlásí, nesmí zapomenout na 3 hlavní náležitosti:
- musí být uvedena výše příjmu,
- dále popis okolností získání tohoto příjmu
- a také musí být uvedeno datum, kdy příjem vznikl.
Oznámení poplatník podává ve stejné lhůtě jako daňové přiznání. V případě nesplnění oznamovací povinnosti mu hrozí pokuta od 0,1 do 15 procent z částky neoznámeného příjmu.