Vlákno názorů k článku Výplata mzdy a povinnosti zaměstnavatele v roce 2009 od Standa - Ten systém je tak komplikovaný, že naprosto chápu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 2. 2009 0:50

    Standa (neregistrovaný)
    Ten systém je tak komplikovaný, že naprosto chápu pana Švarce proč své zaměstnance převedl pod ŽL. Já bych to tak také udělal, i když i živnosti jsou administrativně neskutečně náročné, proti administrativě zaměstnaneckého poměru to ještě jde...

    Administrativně nejméně náročné je asi založit S.R.O. a převést zaměstnance mezi společníky a 1 x ročně jim vyplatit podíl na zisku. Stačí jednou ročně vyplnit sice složité, ale jen JEDNO daňové přiznání. Není ale třeba nikam nic ohlašovat, nic evidovat, posílat, účtovat, rozpočítávat a přepočítávat.

    A hlavně se pravidla související s S.R.O. tak často nemění, změna obchodního zákoníku je spíše výjimečná.

    Zato zákoník práce, zákony o daních a pojištěních se mění každý měsíc...

    Sranda je, že ani úředníci se v tom pak nevyznají.
  • 5. 2. 2009 11:10

    Jindřich Šaur
    Zpráva pro všechny: Ten systém je tak komplikovaný proto, aby nikoho ani nenapadlo se do toho pouštět samotného. Já raději udělám víc práce, abych mohl zaplatit účetního, protože osobně jsem se ztratil už tak někde v první třetině článku :-)

    Zpráva pro účetní: To vám teda fakt nezávidím :-))
  • 5. 2. 2009 12:06

    Standa (neregistrovaný)

    Jistě, každý podnikatel může mít účetního, interního či externího. Nicméně jde o výsadní volbu podnikatele, zda si ho pořídí, třeba protože potřebuje přehled o svém rozsáhlém podnikání a sám není schopen účty uhlídat.

    Účetní je zde potom od toho, aby udělal v podnikání pořádek. Což je dobré primárně pro podnikatele.

    V ČR je ale administrativní systém nastaven tak, že stát diktátorsky fakticky podnikatele nutí pořídit si účetního proti jeho svobodné vůli.

    Malý podnikatel zjistí stav firemních financí zalogováním do internetového bankovnictví. Nepotřebuje na to účetního...

    Účetní na volné noze propagující své služby tvrdí, že "daně jsou trestem za špatně vedené účetnictví". Takže stát je sám proti sobě. De facto nutí podnikatele pořizovat si účetní, kteří se snaží maximálně snížit daňový základ a ještě účtují své služby, o což se opět sníží daň. základ (plus různí daňoví poradci, kteří radí optimalizace, předražení auditoři atd.).

    Zavedením průhledného a jednoduchého administrativního systému, kterému budou v první řadě rozumět občané, ale též úředníci (kteří si sami často nevědí rady, porušují zákony, ale pokuty rozdávají), ušetří všichni.

  • 5. 2. 2009 12:22

    Jindřich Šaur
    Průhledný a jednoduchý administrativní systém (podle mého názoru) neexistuje, protože se vždycky narazí na nějakou výjimkou a jsme zase v pasti :-(
    Já budu účetního potřebovat vždycky. Jedině, že by existovala možnost "Dělej si to jak chceš, ale sečti všechny vydané faktury, pošli nám z toho 15% a my (FÚ, SSZ, VZP,... BIS, FBI, CIA..a co já vím, koho všechno platím) už si to tady mezi sebou zařídíme." Tak tomu bych prosím říkal administrativní systém podle mého gusta :-)))
  • 5. 2. 2009 12:50

    Standa (neregistrovaný)
    Ano, přesně toto bych si přál a nevidím problém, proč by to tak nemohlo fungovat třeba už od 1.3.2009. Jde pouze o technickou změnu několika zákonů. Stačí si sednout a za jedno odpoledne překopat administrativní systém. NERV také přes víkend vyplodil 250 chytrých nápadů. Když se chce, jde to rychle.

    S tím, že platby ZP a SP už ze svého charakteru nebudou nejspíš nikdy sloučeny s daní, respektuji proto 3 platby.

    Ale na jeden úřad - FÚ, který nechť spravuje účet daňový, zdravotnický a důchodový, případně ať peníze přepošle ostatním úřadům.

    A pouze z FÚ ať chodí kontroly účetnictví.

    Kontrolní odbory VZP a ČSSZ zcela zrušit. Nechápu proč by měly plnění daňových a odvodových povinností kontrolovat 3 různé úřady...

    Sečíst přijaté faktury, odečíst vydané faktury (nebo výdajový paušál), jednou ročně spočítat daň, SP a ZP. Všichni jsou spokojení...

    Právě zasedá sněmovna:
    - jedno hlasování a zrušit živnostenský zákon: další administrativa minus
    - proškrtat zákoník práce, zrušit evidenční a oznamovací povinnosti
    - zjednodušit zákon o daních z příjmů tak, aby si uměl daně spočítat každý zaměstnanec sám a mohl si sám podat daň. přiznání

    Proč to tak nejde?
  • 5. 2. 2009 13:25

    Jindřich Šaur
    Proč? protože by to bylo moc jednoduché :-)

    Já myslím, že by byl problém už jenom v tom, aby se odhlasovalo, jestli se o tom bude vůbec hlasovat...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).