Perníčky, koláče, marmelády, džemy…jednoduše vše, co vzniká pod rukama malých řemeslných výrobců, by se mělo k zákazníkovi dostat mnohem jednodušeji. Ministerstvo zemědělství ve své chystané vyhlášce k zákonu o potravinách počítá například s tím, že by malí výrobci nemuseli na své výrobky udávat nutriční hodnoty.
Už dříve jsme psali: Revoluce ve značení potravin. Pro obchodníky máme seznam co změnit
Zadání je jednoduché: odlišit výrobce, který zaměstnává stovky lidí, od člověka, který dělá řemeslnou výrobu,
prozradil pro Českou tiskovou kancelář ministr zemědělství Marian Jurečka. Příkladem jsou řemeslní pekaři, pro které je podle jeho slov problematické udávat nutriční hodnoty, protože sami často ani neví, jaká data by měli zapsat. Nemá (pekař) unifikovaný výrobek, na kterém by to spočítal, změřil a mohl to na obal psát, takže potřebujeme tyhle věci odlišit,
dodává Jurečka.
Čtěte také: Obchodníci kritizují navrhované značení potravin. Co je hlavní složka „vlašáku“?
Zjednoduší se hygienické normy
Přísné hygienické i bezpečností normy při výrobě jsou také kolikrát velkou překážkou, kvůli které se domácí produkt na pult například stánku na řemeslných trzích nedostane. I v této oblasti by mělo pro malé výrobce potravinářských produktů dojít k zlehčení. Co se změní a zjednoduší, zatím není blíže specifikováno. Nová pravidla by však mohla platit už od příštího roku.
Pokud sami přemýšlíte o domácí výrobě produktů a hledáte odpovědi na otázky, kde začít, co vše je k tomu potřeba, jaká hygienická a další povolení musíte obstarat, využijte naši odbornou poradnu. Náš odborný poradce již zodpověděl otázky ohledně domácí výroby džemů nebo například prodeje uzených potravin.