...v tu chvíli je samozřejmě otázka, proč to třeba ta paní holička dělá a nedá se zaměstnat v nějakém kadeřnickém salonu.
Poněkud úsměvný názor, jak říkala moje dcera ve školkovém věku "jelitoidní" :-). Větší něž malé množství kadeřnic provozuje živnost třeba tak, že objíždí několik okolních vesnic "jak si kdo zavolá", samy žijí někde v "Horním Dolíkově", kde možná mají nějakou "oficínu" pro náročnější klientky.
S tím salonem by měly trochu problém jednak proto, že by se tím pádem staly ty služby poněkud nedostupné právě pro venkovské klientky a klienty, a "druhak" proto že pro ně by to znamenalo denně dojíždět do zaměstnání třeba i 20 - 30 km, což je při horší než špatné dopravní obslužnosti venkova v ČR dost iluzorní. A dojíždět za prací vlastním vozidlem dál než do sousední osady (a často i jej vlastnit) je pro lidi ve třetí skupině zaručených mezd, kam kadeřnice patří (letos 19700 Kč brutto), snad pomalu horší, než "být na dáfkách"
A jen tak na okraj, není dobré zapomínat, že v ČR žije lehce přes 40 % občanů v obcích pod 2000 obyvatel, přičemž třeba na Vysočině je to 60 %. On je velký rozdíl v "drobném" podnikání v Praze, v krajských a velkých okresních městech, v malých městech a na venkově. A ještě poznámka - obec zpravidla není jedna vesnice či městys, ale několik osad, často od sebe vzdálených třeba dvě hodiny chůze, nezi nimiž jede autobus 2x denně, nebo také vůbec.