Nelíbí se mi, že se stát stává loterijní společností. Za peníze nás všech rozdává výhry. Loterijní společnosti mají na výhry ze sázek dobrovolníků. Tady přispíváme z daní všichni. Tudíž nejsem dobrovolným sázkařem, ale povinným přispěvovatelem. Stát by neměl toto podporovat. Neznám legislativu, ale principielně se mi to nezamlouvá. Je nelogické, koupit 1 kg brambor a mít možnost vyhrát milion Kč za peníze nás všech. Osobně se této nemorální loterie NEZÚČASTNÍM!
Proč se stále zaměstnanci naváží do podnikatelů (živnostníků)? Copak každý podnikatel (s.r.o, OSVČ...) je gauner, lobbista? Miliardář, milionář? S paní jsme běžní, pro p. Babiše apod, nezajímaví podnikatelé ve službách. Platíme státu, co máme, nemáme dluhy a žijeme z běžného průměrného příjmu (nikoliv statistického). Okrádáme snad tím, že máme příjem z naší práce? Takových běžných je mnoho a všeci kradnú? Malý živnostník je v podstatě zaměstnanec, jen svého vlastního JÁ. Podnikatel má 100% příjem ze své práce, rozhoduje o svých výdajích, ale musí se postarat, aby si práci zajistil a na výdaje vydělal. Zaměstnanec dostane 100% čistou mzdu, o výdajích z jeho práce rozhodují jiní, ale nemusí se starat, jak si práci zajistit. Češi bohužel raději čtou články o velkých a podfukářích, než o malých a poctivých. Media a někteří politici tomu nahrávají a tak vzniká falešný dojem, že podnikatel = zloděj. A nakonec zamyšlení. Nebylo by vhodnější, aby peníze vložené do účtenkovky (výdaje a výhry) byly rozděleny např. lidem tělesně postiženým, na výchovu slepeckých psů, na vybavení nemocnic, škol, do výzkumu apod? Všichni politici jsou plná ústa slibů, jak POMOHOU A ROZDAJÍ a pak vymyslí a odsouhlasí státní loterii na vyšší výhry 10 lidem z 10.000.000 obyvatel? Komu výhry prospějí? Komu pomohou? Musel bych se stydět jezdit v autě z účtenkovky.
Mám hodně let Vorwerk, jehož max. příkon je 900W a rozhodně se nejedná o nějaké "sací plivátko". Jde o konstrukci. Výrobce, nejen vysavačů, nikdo nenutí k inovacím, které by vedly v vyšší účinnosti. Teď se budou muset snažit. Stejná hysterie panovala i u zdrojů, které ve stand by stavu "topily" a výrobci se zaklínali zdražováním a klasickým "to nejde". Hle, ono to jde a cena elektroniky ani nevzrostla. Nevěřte všem bludům, které slyšíte na Nově a čtete v Blesku. Výrobci inovují max. z důvodu snížení nákladů, ne kvůli blahu spotřebitelů.
Zkusme trochu počítat. Luxováním strávím asi tři čtvrtě hodiny týdně. Řekněme že bych opravdu ušetřil těch 700W při stejném sacím výkonu. Tak za měsíc ušetřím asi tak 2 kWh a můžu se z toho radovat, ale jen do okamžiku, kdy se zkusím zamyslet nad tím, o kolik procent těmi ušetřenými 2 kWh měsíčně snížím spotřebu elektřiny ve své domácnosti, a hlavně jakou mám šanci, že se mi vyšší cena toho úspornějšího vysavače po těch necelých deseti korunách měsíčně vrátí dřív, než budu muset koupit nový. Tedy pokud se budeme bavit o normálních vysavačích; vámi propagovaný Vorwerk je cenově na násobku mého Vaxu a oproti tomu, co si pořizuje většina lidí, je jinde o řád, takže tam by byla odpověď negativní, i kdybych se ptal, jestli by se to člověku vrátilo do konce života.
A pokud tuhle úvahu provedu, musím si nutně klást otázku, jestli by nebylo pro všechny zúčastněné lepší, kdyby se mudrci, kteří tohle omezení vymysleli, raději soustředili na oblasti, kde by ta úspora energie mohla mít nějaký skutečný pozitivní efekt. (Pro pořádek: tím něčím jiným v žádném případě nemyslím zcela absurdní nápady typu omezování příkonu rychlovarných konvic.)