Mám hodně let Vorwerk, jehož max. příkon je 900W a rozhodně se nejedná o nějaké "sací plivátko". Jde o konstrukci. Výrobce, nejen vysavačů, nikdo nenutí k inovacím, které by vedly v vyšší účinnosti. Teď se budou muset snažit. Stejná hysterie panovala i u zdrojů, které ve stand by stavu "topily" a výrobci se zaklínali zdražováním a klasickým "to nejde". Hle, ono to jde a cena elektroniky ani nevzrostla. Nevěřte všem bludům, které slyšíte na Nově a čtete v Blesku. Výrobci inovují max. z důvodu snížení nákladů, ne kvůli blahu spotřebitelů.
Zkusme trochu počítat. Luxováním strávím asi tři čtvrtě hodiny týdně. Řekněme že bych opravdu ušetřil těch 700W při stejném sacím výkonu. Tak za měsíc ušetřím asi tak 2 kWh a můžu se z toho radovat, ale jen do okamžiku, kdy se zkusím zamyslet nad tím, o kolik procent těmi ušetřenými 2 kWh měsíčně snížím spotřebu elektřiny ve své domácnosti, a hlavně jakou mám šanci, že se mi vyšší cena toho úspornějšího vysavače po těch necelých deseti korunách měsíčně vrátí dřív, než budu muset koupit nový. Tedy pokud se budeme bavit o normálních vysavačích; vámi propagovaný Vorwerk je cenově na násobku mého Vaxu a oproti tomu, co si pořizuje většina lidí, je jinde o řád, takže tam by byla odpověď negativní, i kdybych se ptal, jestli by se to člověku vrátilo do konce života.
A pokud tuhle úvahu provedu, musím si nutně klást otázku, jestli by nebylo pro všechny zúčastněné lepší, kdyby se mudrci, kteří tohle omezení vymysleli, raději soustředili na oblasti, kde by ta úspora energie mohla mít nějaký skutečný pozitivní efekt. (Pro pořádek: tím něčím jiným v žádném případě nemyslím zcela absurdní nápady typu omezování příkonu rychlovarných konvic.)