Celá šaškárna okolo sídel má typicky české vyznění.
V Anglii postačí ohlásit změnu sídla firmy online obchodnímu rejstříku prostřednictvím jejich webového formuláře zadarmo a změna se projeví okamžitě (asi do 5 minut) a z obchodního rejstříku se změna automaticky pošle do systému finančního úřadu a dalších státních úřadů. (A protože v Anglii nemají živnostenský úřad, ani nemají zdravotní pojišťovny, ani nemají správu sociálního zabezpečení, tak v úvahu přichází snad jedině úřad průmyslového vlastnictví, pokud má firma registrovanou ochrannou známku.) Nic dalšího není třeba dělat, pouze oznámit zadarmo obchodnímu rejstříku z tepla kanceláře/domova.
V Česku musíte osobně k notáři nebo na poštu ověřit podpis na naprosto idiotském papírovém formuláři (formulář navrhoval úředník zavřený za zdmi Bohnic v rámci léčby), koupit kolek za 2000 Kč, nalepit na ten formulář, čekat asi dva týdny na změnu v obchodním rejstříku a když uděláte ve formuláři chybu i déle. Pak musíte osobně na živnostenský úřad a i když odsud by měli změnu ohlásit na OSSZ a ZP, je lepší ostatní úřady také oběhnout osobně.
Jo, a zapomněl jsem na lahůdku - českým úřadům musíte okopírovat s úředním ověřením nájemní smlouvu nebo souhlas majitele majitele s umístěním sídla. Tahle nesmyslná buzerace, která zde přetrvává z dob RVHP, samozřejmě v Anglii není. Anglické úřady absolutně nezajímá, jaký smluvní vztah mezi sebou uzvařeli majitel (správce) nemovitosti a firma. Jakou adresu firma uvede, taková se objeví v obchodním rejstříku. Samozřejmě se všemi důsledky, když pak firma nepřebírá poštu, hrozí jí administrativní zrušení, Angličané takto po čase promazávají svůj obchodní rejstřík, aby v něm nebyly neaktivní firmy.
Doporučuji masově zakládat firmy v Anglii a pojmout to jako politickou kampaň proti hloupým českým úředníkům.