Asociace, která zastupuje malé a střední živnostníky a podniky v České republice, upozorňuje na kritickou situaci v oblasti gastronomie. Podle jejích údajů se tržby hospod a restaurací za první pololetí propadly o 30 mld. korun.
Po přislíbených záchranných nástrojích v gastronomii (mzdy, nájem) a dalších plánovaných podporách,, například odložení nutnosti hradit v této době bankám splátky úvěrů, zahajuje asociace také jednání s dalšími partnery, kteří mají možnosti pomoci gastronomům. Jednání proběhnou například se Svazem měst a obcí a jednotlivými kraji, aby mohla být kompenzace a podpora restauratérům realizována regionálně.
Výzva na stravenkové a rozvážkové firmy
Současně se AMSP obrací na zástupce stravenkových a rozvážkových společností, aby pomohly gastronomům a podělily se s nimi o své současné marže.
Apelujeme na zástupce rozvážkových firem, kde 30% provize za rozvoz jídla nám v současné situaci nepřipadá přiměřená a adekvátní situaci. Samotní gastronomové se nemohou bránit, proto se stavíme na jejich stranu a žádáme, aby provozovatelé těchto služeb zvážili pomoc gastronomům. Obracíme se též na provozovatele nákupních portálů, kterým dramaticky v této situaci rostou prodeje a marže, jako jsou Rohlík.cz a Košík.cz, aby se v této těžké chvíli české gastronomie podělili o své provize, které mají z distribuce jídel našich restaurací,
uvádí asociace ve své výzvě.
AMSP dále pokračuje v prosazování dalších bodů, jako je dočasné snížení DPH na stravovací služby na 5 % nebo legalizace spropitného.
Aby se gastro segment v roce 2021 alespoň přiblížil k tržbám z roku 2019, je potřeba realizovat podpůrná opatření a naopak nedělat ta, která by mohla tržby restauratérů snížit. Proto podporujeme i to, aby pro připravovaný stravovací paušál byla zajištěna účelovost, tedy že příspěvek zaměstnanců bude skutečně utracen za jídlo a nedojde tak k poklesu tržeb restaurací a kantýn,
uzavírá Luboš Kastner, garant projektu Moje restaurace AMSP ČR a spolumajitel skupiny Hospodska.