Naprostá většina českých podnikatelů (96 %) považuje své vztahy s finančními úřady za dobré až velmi dobré. Více než polovina tuzemských firem si pak myslí, že časté změny daňových zákonů ovlivňují nebo dokonce poškozují jejich podnikání. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Deloitte mezi velkými firmami v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) včetně České republiky.
Čtěte také: Jaké úřady můžete vyměnit a kde se naopak bez přestěhování nepohnete?
Vztahy s berňáky zůstávají dobré
Průzkum ukázal, že v celém regionu EMEA mají firmy se svými daňovými úřady dobrý vztah. Celkově 92 % společností označilo svůj vztah s berňáky za dobrý nebo velmi dobrý. V Česku se takto dokonce vyjádřilo 96 % firem. Zároveň však podnikatelé uvedli, že značně záleží na jednotlivých odděleních finančního úřadu. Na otázku, v jaké oblasti daní mají vztah s úřadem komplikovaný, odpovídali podnikatelé nejčastěji „daň z příjmů“ a „DPH“.
Když měly firmy porovnat svůj vztah s finančním úřadem ve své zemi a svůj vztah s finančním úřadem v zahraničí, 38 % z nich uvedlo, že vztah mají stejný. Necelá čtvrtina firem pak má lepší vztah s berňákem ve své zemi a 12 % společností naopak s berňákem v zahraničí. V tomto ohledu se názor českých respondentů lišil. Polovina dotázaných z ČR uvedla, že neví, pouze 4 % českých respondentů má se svým finančním úřadem horší vztah než s finančním úřadem v zahraničí. Pětina českých respondentů (18 %) říká, že má s českým finančním úřadem lepší vztah než se zahraničním finančním úřadem a zbytek se domnívá, že má vztah s touto institucí v ČR a v zahraničí stejný,
doplňuje Radka Mašková, ředitelka v daňovém oddělení společnosti Deloitte.
Čtěte také: Čím na sebe můžete přivolat daňovou kontrolu z berňáku?
Podnikatelé neví o závazných posouzeních
Zatímco s finančními úřady jsou podnikatelé vesměs spokojení, pro zákonodárce a jejich činnost příliš pochopení nemají. Celkově 52 % firem se domnívá, že daňová nejistota v jejich zemi ovlivňuje nebo dokonce poškozuje jejich podnikatelské aktivity. V České republice tento názor uvedlo dokonce 59 % podnikatelů. Skoro třetina firem spatřuje příčiny daňové nejistoty právě v častých změnách zákonů.
Z průzkumu dále vyplynulo, že řada podnikatelů nezná institut závazných posouzení daňové správy, kterým mohou zvýšit svoji daňovou jistotu. Pouze 42 % českých firem ví, že v Česku závazná posouzení existují. Je zajímavé, jak malá informovanost o institutu závazných posouzení mezi českou odbornou veřejností existuje. S tím zřejmě souvisí i to, že v praxi jsou pak závazné informace společnostmi relativně málo využívány,
uzavřel Petr Neuschl, manažer oddělení nepřímých daní společnosti Deloitte.