Na tenhle článek, tedy Z chajdy, provozovna..., asi narazíte nejdříve. Taky jsme tak začínali. Celí natěšení, že z části našeho minidomku vyrobíme místo pro podnikání. Podotýkám, že v oboru stravování.
Na stavebním úřadě po nás ke změně užívání stavby chtějí jen podklady z hygieny a hasičů. Nádhera.
Podotýkám jsme z ÚSTECKÉHO KRAJE (DĚČÍN).
Takže jsme si přečetli všechny dostupné žalozpěvy na netu a začali budovat. Provozovnu jsme připravili a vyrazili na hygienu. Na tu, na kterou všichni nadávali, že jde o nepřístupné arogantní lidi. Když nám pak dvě milé dámy řekly, "že se staví příští týden", skoro se nám chtělo dojetím brečet. Žádné dlouhé zbytečné čekání, žádné lhůty. Potřebujete nás, my přijedeme hned. Paráda. Za týden byli u nás a za 15 min jsme měli potřebné povolení. Stejně příjemní lidé jako na hygieně byli zatím vlastně všude na všech úřadech se kterými jsme jednali. Člověk si až říká, že je rád, že žije tady.
A pak přišla ta sprcha. To, o čem se nikde na netu nepíše. To, co jsme považovali za trapnou formalitu. Zasr.ní HASIČI!
Nejdříve si musíte nechat za několik tisíc vypracovat projekt. Ten je vlastně jenom x stran něčeho, čemu nerozumí vůbec nikdo a vy už vůbec ne. Hasičský specialista tam zřejmě vypočítává kolik vody spotřebuje na uhašení budovy. Ale jak říkám, papír k ničemu.
Vyrážíte na HZS svého kraje a tam vám úřednice ve služebním poměru sdělí, že se na to mrkne a když to bude v pořádku, přijede to zkontrolovat. Tím "TO" myslí hasičák a cedulku nad dveřma. A není kam spěchat. Má na to dva měsíce. Teda když bude ten projekt, co jste jí dali v pořádku. Vykulíte oči a jdou na vás mdloby.
Já už to nevydržel a onu hasičskou úřednici jsem kontaktoval po třech týdnech. Dozvěděl jsem se, že můj projekt není v pořádku a takhle by to nešlo. Kdybych té hvězdě nezavolal, dozvím se to až po 30 dnech.
Neptejte se mně, co bylo v projektu, který nejsem schopný pochopit, špatně. Nevím a nechci to vědět. To co vám chci říct je to, že hasiči jsou z té celé mašinerie nejhnusnější zkušenost. Tedy alespoň tady v Děčíně. Arogantní namachrovanci, kterým je úplně u pr... co potřebujete. Nemluvím o tom, že jsou absolutně mimo realitu.
Je to moje zkušenost. Zkušenost člověka, který je existenčně závislý na tom, jak se vyspí nějaká trubka v uniformě. Takže moje rada zní: Přestože vás budou všichni strašit hygienou, ROZHODNĚ ZAČNĚTE HASIČEMA!!!! Je to totiž místo, kde se zastavil čas. A všem těm, co si myslí že je komunismus za námi, doporučuji návštěvu tohohle skanzenu.
Tak vaši zkušenost mohu potvrdit. Akorát z druhé strany republiky. Hygiena - absolutně pohodové příjemné dvě dámy, stavební úřad - věcný a korektně fungující úředník, HASIČI - namamachrování ču...i. Já pro změnu budouval nájemní dům s několika byty. Jednou jsem kvůli nim musel předělávat projekt, požární zprávu. Dům jsem kolaudoval třemi dílčími koulaudacemi. Těch nepochopitelných připomínek ze strany hasičů byla celá řada. Kritické místo v mém případě bylo styk požárního prostoru okna kotelny s prostorem kde bylo okno interiéru. Chtěl jsem to zodpovědně vyřešit a tak jsem se snažil nalézt objetivní pravdu. Ale ouha, každý z těch slavných požárních odborníků (s kulatým razítkem) s kterými jsem to konzultoval na to měl jiný názor a samotný kolaudující hasič taky. Nevěřil bych, že něco takového je vůbec možné. Vyřešil jsem to tak, že jsem kritická okna (celkem 3) zazdil ytongem a až ten arogantní hasič odkolaudoval, ytong jsem odstranil. A to mohu ještě dodat, že na jednu z těch 3 kolaudací se hašiči jako jedniní ani neráčili dostavit, ačkoli to bylo řádně úředně oznámeno.
Přesně tak jak tady píšete, stavební uřad hygiena super uředníci fungují a požárnice nejhorší institut navymýšlela si tolik přestaveb které by nás finančně zrujnovaly a zabalili jsme to ..... Za mě Hasiči zkorumpovaný a nefungující systém uředníci katastrofa hrají si na pány kteří mužou všechno.
Je to v lidech. 15 let jsem vedl výstavbu technologických objektů po celé republice. Zákon je jeden, přesto v každém kraji platí jinak. I když jsem byl v jiné vyjednávací pozici, maje za zády velkou firmu, osvědčil se mi následující postup. Nejdříve osobní návštěva. Hrdě ale přiměřeně v předklonu se objednat na "předkonzultaci" s projektem v ruce. (stavíme u Vás poprvé a v zájmu plynulého řízení chceme zahrnout i místní specifika) Projekt musí být f o r m á l n ě kvalitní i když podstatné informace jsou na jedné A-čtyřce. (To znamená desky v mašličkách s nalepenou pořádnou tabulkou, kulaté razítko, seznam listů, seznam příloh, stavební úpravy, bourané příčky a nové příčky nekreslit do jednoho, ale do zvláštních listů barevně dle normy, - atd. atd. Několikrát jsem tyhle opičky dělal sám, protože náš projektant byl přetížený.) Vhodná je malá pozornost. Zdůrazňuji pozornost. Často jsem byl překvapen, co dokáže květina. Takto si většinou ušetříte další zbytečné cesty.
Také jsem narazil, a také na hasiče. V Hradci Králové. Dávno již tomu. Ten člověk byl takové pako, že o něm věděli až v Chebu. Dokonce, tuším, že italům, došla trpělivost a postavili fabričku v jiném katastru. Hradec tak přišel o par stovek pracovních míst.
Píši, abych usnadnil dalším kolaudonautům jejich cestu za zlatým rounem. Hlavně, nenechte se rozčílit. Oni tihle psí referenti za to nemůžou. V osobním životě to bývají velice nešťatní jedinci.
Ad hasiči - je nutné vzít v úvahu, že hasiči jsou polovojenská organizace. U hasičů je to podobné jako v armádě, u policie nebo celníků. Může tam pracovat jenom naprostá guma...
A to neplatí jen u těch "papírových", ale i u "mokrých". U spousty průserů a havarijních situací platí, že není dobré pouštět k tomu hasiče, protože to jen zkomplikují. Je výrazně lepší nechat to na specializovanou složku - namátkou např. plynaře, Báňskou záchrannou službu apod. - a hasiče nechat akorát stříkat vodu do ohně.
Zdravim,
Má někdo zkušenosti s využitím odstavce a) bez rizika požárního ohrožení?
Chapu-li zákon spravne, tak pokud se rozhodnu, že moje provozovna nemá nic co by ji radili mezi zvýšená požární rizika, tak na hasiče vlastně ani vůbec nemusím.
Samozřejmě by bylo rozumně se na někoho erudovaneho obrátit i soukromě, ale z pohledu zákona "si můžu věřit" a doufat že jsem nic neprehledl a případná kontrola dojde ke stejnému závěru.
Pletu se?
Moje provozovna bude v podstatě prazdna místnost se stolem s počítačem a stoly pro drobnou manuální práci.
Druhé tema:
Je možné, že je provozovna nějak omezena minimální vnitřní výškou? Slyšel jsem neco o 2,5m min. a mám 2,3 :(