Názor k článku Jak se z OSVČ stát „eseróčkem“? Nejčastěji postupným převodem majetku od liCtpb9VpgmKvhSd - Omlouvám se, že se k tématu vracím po...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 10. 2011 0:57

    liCtpb9VpgmKvhSd (neregistrovaný)
    Omlouvám se, že se k tématu vracím po tak dlouhé době. Zrovna přemýšlím nad tématem a proto hodně hledám na síti. Tím jsem narazil i na tento článek, kde to je tak trochu nakousnuto, ale není to technicky vysvětleno, dotaženo do konce.

    Pokud já jako živnostník si založím s.r.o. budu v ní jediný společník a také jediný jednatel.

    Bohužel já zákaz konkurence pro jednatele chápu tak, že v momentě zápisu do obchodního rejstříku se začínám chovat protizákonně, protože už jsem jednatelem s.r.o. a zároveň jsem konkurenční živnostník. Navíc jakýkoliv prodej majetku asi může být taky problematický, protože jako jednatel se nemůžu dostat do obchodního vztahu se společností. Takže já tedy potřebuji, abych ukončil svou živnost před zápisem do obchodního rejstříku, nebo na tu souběhovou dobu jmenoval mě důvěrnou osobu za jednatele společnosti a až po řádném převedení aktivit na s.r.o. a ukončení živnosti, odvolat stávajícího jednatele a jmenoval sebe za jednatele.

    Obě varianty se mi nelíbí:
    1/ První přeruší kontinuitu. Budu muset naplánovat zrušení živnosti. V případě chyby v zakládajících dokumentech a vrácení žádosti zápisu do obchodního rejstříku soudem se může stát, že budu 2 měsíce (ale třeba i více) mimo hru.
    2/ V druhé variantě svěřuji obchodní záležitosti jiné osobě (v mém případě by to byla manželka, fakt nevím komu jinému věřit).

    Obě dvě varianty mi přijdou jako "buzerace", a jelikož jsem nikde nenašel odpověď na mé dilema se zákazem konkurence a váš článek aspoň na zákaz konkurence poukázal, chci se tedy zeptat, jak tedy technicky a legislativně správně převést živnost na s.r.o. a nedostat se do sporu s kterýmkoliv zákonem, včetně toho obchodního?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).