Od 1. března tak bude čistě na rozhodnutí evidujícího poplatníka, zda bude DIČ na účtence dobrovolně uvádět i nadále. Povinnost zasílat údaj o DIČ datovou zprávou do systému finanční správy ovšem zůstává.
Čtěte také: Co rozhodnutí Ústavního soudu znamená? Změny #EET v otázkách a odpovědích
Odklad se týká i stánkařů
V souvislosti s nálezem Ústavního soudu se od začátku března změní elektronická evidence tržeb. Podnikatelé už nebudou muset evidovat platby kartou, a to jak prostřednictvím platebních terminálů, tak online platby přes internet. Poplatníci, na něž se tato povinnost doposud vztahuje, mohou i po 1. březnu 2018 evidovat platby kartou dobrovolně a nemusí tedy měnit nastavení svých pokladních systémů.
Ústavní soud dále zrušil náběh 3. a 4. vlny EET. Řemeslníci, svobodná povolání a další dotčení podnikatelé tak zatím EET řešit nemusí. Odklad se týká i stánkařů, pokud vykonávají činnosti, které dle stávajícího znění zákona spadají do 3. či 4. fáze. Pokud stánkaři vykonávají činnosti spadající do 1. či 2. fáze, normálně evidují (ledaže by doteď fungovali v režimu minority dle pravidel uvedených v Metodickém pokynu). V tuto chvíli připravujeme informaci k minoritám, přičemž předpokládáme, že princip minority zůstane zachován i pro rok 2018,
upřesnila serveru Podnikatel.cz Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Ministerstvo sice už avizovalo, že se EET pro podnikatele v 3. a 4. fázi opět pokusí zavést, není ale jisté, že novela sněmovnou projde.
Čtěte také: MF chystá novelu zákona o EET. Možných variant u výjimek je hned několik
Na daňových dokladech se DIČ musí uvádět i nadále
S účinností od 1. března 2018 nemusí podnikatelé uvádět na účtence daňové identifikační číslo (DIČ) poplatníka. A to nejen DIČ poplatníka, který tržby eviduje, ale též DIČ pověřujícího poplatníka. Jak ale upozorňuje finanční správa, samotná povinnost zasílat údaj o DIČ datovou zprávou do systému finanční správy zůstává zachována. Opět i zde záleží čistě na rozhodnutí evidujícího poplatníka, zda bude DIČ na účtence dobrovolně uvádět dál i po 1. březnu 2018, anebo provede změnu v nastavení svého pokladního systému.
Pozor ale na to, že pro plátce DPH i nadále platí, že musí DIČ uvádět na daňových dokladech. Pokud má plátce DPH povinnost vystavit daňový doklad a vystavoval v těchto případech společný doklad obsahující povinné náležitosti daňového dokladu podle zákona o DPH a zároveň povinné údaje dle zákona o evidenci tržeb, bude muset nadále své DIČ na tomto společném dokladu uvádět. Poplatník se však může rozhodnout pro řešení, kdy bude vystavovat doklady dva (daňový doklad s DIČ a doklad pro EET bez DIČ),
doplnila Petra Petlachová.
Ústavní soud v neposlední řadě zrušil i paragrafy, které zmocňovaly vládu nařízením stanovit výjimky z evidence tržeb. S účinností od 1. ledna 2019 se současně ruší nařízení vlády, které obsahuje výjimku pro těžce zrakově postižené a pro prodejce sladkovodních ryb.