Názory k článku Za stejnou práci menší plat. V rovnosti žen a mužů Česko pajdá nejen u peněz

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 11. 2016 7:53

    Pepíček

    Ach jo, jsem chlap, takže určitě zaujatý, ale tomuhle fakt nerozumím.
    Svažte ještě víc podnikatele jak mají koho odměňovat a buď se Vám vy... nebo to budou stejně obcházet. Nejde všechno hodit do jedné škatulky a říci, že musí mít všichni stejné mzdy (muži vs. ženy, zaměstnanci na stejné pozici atd.).
    Ale jak píši, jsem zaujatý chlap co zaměstnává ženy i muže.

  • 10. 11. 2016 9:22

    * (neregistrovaný)

    Celé věci by velmi pomohlo, kdyby ukázali alespoň jeden jediný konkrétní případ, kde žena za stejnou práci dostává jiný plat, nežli muž.

    Zatím je to nerovné odměňování "žena poručíka Colomba". Všichni o ní slyšeli, ale nikdo ji neviděl.
    Nakonec i v článku jediné číslo se vztahuje k průměru všech mezd. Tedy ne stejné práci, ne stejné množství práce.

    No jo, ale když to poskytovatel grantu nevyžaduje...
    A když poskytovatel grantu tuší, že kdyby to začal vyžadovat, mohla by se jeho pracovní pozice stát zbytečnou, protože by celá "problematika" najednou zmizela...

  • 10. 11. 2016 13:11

    Lada (neregistrovaný)

    Pokud chcete konkrétní příklad, tak u nás ve firmě se před časem vyhlašovalo výběrové řízení na pozici dispečera. Stávající dispečer (muž) nestíhal, a tak bylo potřeba přibrat ještě dalšího dispečera. Hned při vyhlašování výběrového řízení šéf prohlásil, že chce na toto místo přijmout ženu, "protože jí nebudeme muset platit tak vysokou mzdu". Když se pak do řízení kromě několika žen přihlásil i jeden muž, vzal si ho šéf bokem a řekl mu, že tato pozice pro něj není vhodná, protože výše nabízené mzdy je dobrá leda tak pro ženu, ale ne pro muže, že by to bylo pod jeho úroveň. A tak teď máme ve firmě dva dispečery - muže a ženu. Oba dělají stejnou práci, odpracují stejný počet hodin, ale dispečer-muž má o 15 tisíc Kč vyšší mzdu než jeho kolegyně. (A už je to tak víc než 2 roky, takže nelze argumentovat tím, že má žena nižší plat, protože je začátečník a teprve se zapracovává.)

    Ptáte se, proč si to ta žena nechá líbit, proč neprotestuje nebo nejde pracovat jinam? Inu, je na to zvyklá, vyrůstala v tom, vidí to všude kolem, a tak jí to přijde tak normální. Ví, že kdyby dala výpověď a šla jinam, nebyl by v tom žádný rozdíl, protože v našem městě i celém okolí se všichni zaměstnavatelé chovají stejně jako náš šéf. Chlapovi by si nedovolili nabídnout mizernou mzdu, protože by šel jinam, kde mu dají víc. Kdežto ženě mohou klidně dát malý plat, protože vyšší jí nikdo jiný široko daleko nenabídne.

    Mezi zaměstnavateli bohužel stále přežívá názor, že muž je živitel rodiny, a tak musí dostávat pořádný plat (a to i ten muž, který je svobodný a bezdětný), zatímco ženě musí stačit malý plat, protože ji má živit její manžel (když není vdaná, tak má holt smůlu).

  • 10. 11. 2016 13:48

    - (neregistrovaný)

    Gratuluji. Ty jsi jeden takový případ tedy na vlastní oči viděl. Ale takových, jako ty, mnoho není.

    No, v každém případě ta žena, pokud je to skutečně tak jak píšeš, má dobrou šanci na výhru, pokud zaměstnavatele zažaluje.

    Ale znovu opakuji, já to nezažil, a neznám ani z doslechu od lidí, co osobně znám. Když se takhle management chová, tak se tak chová pokaždé stejně i k mužům. Například otec je v důchodu, a vzpomněli si na něj, že by něco potřebovali udělat. Ale rovný přístup, je to práce na dohodu, důchodce, a těm všem rovně nabízí směšné peníze. No jeho bývalý nadřízený mu to říkal jen aby věděl, co se děje, bylo mu jasné že to odmítne.

    "Mezi zaměstnavateli bohužel stále přežívá názor, že muž je živitel rodiny, a tak musí dostávat pořádný plat (a to i ten muž, který je svobodný a bezdětný), zatímco ženě musí stačit malý plat, protože ji má živit její manžel (když není vdaná, tak má holt smůlu)."
    Nemám takovou zkušenost. Má zkušenost je, že většinou to zkoušejí stlačit kdykoli a kdekoli. Že živí rodinu nikoho nezajímá. Vlastně jednou, kdy podle tohoto klíče propouštěli - a peněz se tento klíč netýkal (a za několik týdnů zjistili, že práce se sama neudělá, pojďte zpět).

  • 10. 11. 2016 10:57

    VM (neregistrovaný)

    Zaměstnavatel fakt nemá žádný důvod dávat za opravdu stejnou práci nižší peníze. Tedy po započítání nákladů na to, že po mateřské ji ze zákona musí nabídnout stejnou práci jako předtím, a člověka, který to dělal v mezičase, musí taky nějak vyřešit.

  • 10. 11. 2016 23:43

    jezevec (neregistrovaný)

    kdyby totiž ženy byly skutečně schopné a ochotné dělat STEJNOU práci jako muž, za nižší peníze - všichni zaměstnavatelé by najednou velmi toužili zaměstnávat ženy, protože leda kretén by platil muže více, kdyby STEJNOU práci mu udělala žena za méně.
    ženská práce by se tedy stala nedostatkovou na trhu práce, zaměstnavatelé by si je mezi sebou přetahovali a přepláceli ..... až by se cena jejich práce srovnala s trhem. což již dávno nastalo, a žádný genderový psychopat na tom nic nezmění.

  • 20. 11. 2016 19:49

    marty (neregistrovaný)

    Na světě neexistují dva lidé, kteří by vykonávali tu samou práci na stejné pozici, měli odpracováno stejně hodin, věnovali se své práci oba dva stejně atd. čili neexistuje srovnání.

    V soukromém sektoru, co si vyjednáš, to máš a ve státním mají na to tabulky.

    Že si není žena schopná vyjednat víc, je její problém a tohle je jenom nafouklá bublina.

  • 19. 12. 2016 13:32

    HnB (neregistrovaný)

    Mám čerstvou zkušenost z pohovoru v ryze české firmě, kdy bylo vidět, že jsem se jim líbila a na konci došlo na představu o platu. Řekla jsem si o běžný plat, jaký jsem měla dosud plus 2 tis. na dojíždění, abych logicky neklesl čístý příjem (odpovídá tržnímu rozmezí dané pozice dle současných platových studií/firma měla několikanásobně vyšší obrat a čistý zisk, než-li ta předchozí). Pánové byli z částky doslova v šoku a byl vidět okamžitý obrat. Jelikož jde o normální plat na podobnou VŠ pozici, myslím, že muži by ji dali bez mrknutí oka. Jelikož nejsem ženou, která má výplatu coby své kapesné, ale táhne spolu s mužem klasický rodinný rozpočet pro děti, jazykové a VŠ vzdělání, bydlení, auto atd., byla jsem zase já v soku z jejich poznámky, že se má můj muž více snažit.

    Toto je velmi nebezpečné myšlení v tom, že klade na muže neúměrné nároky, že pouze na jeho příjmu stojí a padá rodinný rozpočet. Jestliže je na jeho ženu nahlíženo jako na někoho, kdo de facto nepotřebuje slušnou odměnu, kdo pak vyrovná dysbalanci v případě, že jeho příjem vypadne? Je to jako když vám vysadí motor na tryskovém letadle, ten druhý to utáhne, ale když je jeden motor dvojnásobně výkonnější než ten druhý a vysadí, jde letadlo k zemi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).