Obchodníci se nemusí obávat, že za poškozené bankovky neobdrží od bank plnohodnotnou náhradu. Podle zkušeností České národní banky (ČNB) dostanou podnikatelé okamžitě náhradu v plné výši nominální bankkovky takřka ve všech případech. Sami podnikatelé (právnické osoby) ovšem musí poškozené bankovky přijmout, i když je pak zpětně do oběhu nevrací.
Od července letošního roku sice platí nový zákon o oběhu bankovek a mincí, který však pravidla pro výměnu poškozených bankovek skoro nezměnil. Banky jen na přepážkách nově musí běžně poškozené bankovky vyměňovat bezplatně. Dříve banky mohly poškozené bankovky vyměňovat v omezeném množství či za úplatu. Obdobně jako před účinností nového zákona o oběhu bankovek a mincí náleží lidem za poškozené bankovky téměř ve všech případech okamžitá náhrada v plné výši jejich nominální hodnoty,
řekl člen bankovní rady Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku ČNB.
Obchodníci (pouze právnické osoby) musí přijmout od fyzických osob všechny bankovky, které se dají označit za běžně opotřebené oběhem (pomačkané, zašpiněné) a běžně poškozené bankovky (v horším stavu než opotřebené, například s malou dírkou či natržené), pokud jsou celé. Bankovky běžně poškozené se již nevrací zpět do oběhu, ale odevzdávají bankám (například spolu s tržbou), popřípadě České národní bance.
Za oběhem opotřebené a běžně poškozené bankovky náleží podnikatelům náhrada v plné výši. Bankovky, které mají sice běžné poškození, avšak nejsou celé, mohou obchodníci odmítnout. Stejně tak podnikatelé nemusí přijímat nestandardně poškozené bankovky. Pokud se k nestandardně poškozenému platidlu podnikatel dostanete, musí počítat s tím, že banka mu za něj nic nedá. Pouze ve výjimečných odůvodněných případech (například při požáru či povodni) dá banka za nestandardně poničené peníze kompenzaci. Čtěte více: Jaké poškozené peníze musíte vzít a jaké můžete zákazníkovi vrátit?