Vlákno názorů k článku Začátek podnikání: Podnikatel dělá své první krůčky od Standa - Vstup do individuálního podnikání je u nás sice...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 7. 2009 12:30

    Standa (neregistrovaný)

    Vstup do individuálního podnikání je u nás sice relativně snadný, v porovnání se založením s.r.o. (záleží na úhlu pohledu, já říkám, že je zbytečně komplikovaný - nutnost oběhnout 4-6 úřadů, vyplnit desítky formulářů apod.), ale nesplnitelná je především následná komunikace a povinnosti.

    Nechci hovořit o daňové zátěži, ta bude vždy vysoká a je vysoká všude na světě. S daněmi nic nenaděláme.

    Rád bych však začínající podnikatele upozornil na nadměrnou administrativní zátěž, která je v ČR jednou z nejvyšších v Evropě. Tento článek je toho názorným příkladem. Jakoby nestačilo vyplnit 1 formulář na 1 stránce A4 pro 1 úřad.

    U nás podnikatel není "podnikatel", ale de facto "úředník". Začnete-li podnikat, nezabýváte se podnikáním, ale úředničením - papírováním, razítkováním atd. Administrativními úkony vyžadovanými státem spotřebujete tolik času, že na vlastní podnikání ho už mnoho nezbude.

    Důkazem toho, že mám pravdu, je i server Podnikatel.cz, který se podnikání vůbec nevěnuje, ale zabývá se zveřejňováním návodů, jak vyplnit který formulář, na který úřad co a kdy donést atd.

    A bude hůř. Neustále vznikají nové zákony, vyhlášky a nařízení, které jsou více a více komplikovanější.

    Takže nerad to říkám, ale podnikání v mezích zákona je stále více iluze, než samozřejmost. A lidé budou hledat pololegální cesty, jak zákony obcházet (internet, offshory apod.)

  • 8. 7. 2009 13:27

    Michael Hovorka, šéfredaktor
    Dobrý den,

    předem bych chtěl poděkovat za Váš názor k našemu textu. Ohrazuji se však proti tomu, a ve Vašem případě již poněkolikáté, že "server Podnikatel.cz, který se podnikání vůbec nevěnuje".

    Business server Podnikatel.cz je jediný svého druhu, který věnuje svůj prostor výhradně podnikání. Uživatelé zde najdou vše potřebné pro své podnikání od statických textů, respektive tutoriálů, a databází až po aktuální články. Vaše sdělení proto považuji za zavádějící a zcela s ním nesouhlasím.

    S pozdravem,

    Michael Hovorka
    šéfredaktor
  • 8. 7. 2009 14:11

    Standa (neregistrovaný)
    Děkuji za oponenturu k mému názoru. Server Podnikatel.cz považuji za užitečný a rád ho čtu.

    Stačí se však podívat na titulní stránku serveru - nikde zde nevidím články o tom, jak dělat marketing, jak vytvářet ceny, jak získat a udržet zákazníky, co jsou kvalitní zákaznické služby, jak hledat podnikatelské příležitosti, o promýšlení strategie podnikání a rozvoje firmy, hledání různých řešení jak dělat ziskový byznys, konzultace třeba s bývalými řediteli či majiteli firem apod. Jen samé účetnictví, formuláře, úřední povinnosti, zákony apod., tedy věci, které s podnikáním souvisí jen okrajově.

    Má výtka však nesměřovala k vašemu serveru, ale k vládě - chápu, že kdyby neexistovaly tyto úřední povinnosti, tak byste o nich nepsali a mohli jste se věnovat článkům o podnikání.
  • 8. 7. 2009 14:34

    Standa (neregistrovaný)
    Zkusím to ještě jinak. Položte stejnou otázku "Chtěl/a bych začít podnikat" Čechovi a Američanovi:

    Jak odpoví Čech: "Musíš zajít na Živnostenský úřad a vyplnit formulář JRM, potom musíš ještě zajít na tyto úřady, a každý měsíc vyplňovat..... a pozor na tenhle úřad a tohohle úředníka, jo nezapomeň na fomulář X, ten je nejdůležitější, ježíš já ještě zapomněl na formulář Y....,"

    Jak odpoví Američan: "Musíš si promyslet v jakém oboru chceš podnikat, udělat průzkum konkurence a poptávky, nastavit vhodnou cenu a najít spolehlivé dodavatele...."

    Je "podnikání" a podnikání :-)
  • 8. 7. 2009 15:59

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Jsou ruzne pohnutky pro podnikani. Typicky toto voli lide, kteri si chteji vydelat vice nez v zamestnani. Pak jsou taci (jako ja) kteri takove ambice nemaji a voli toto pouze ze zoufalstvi, protoze "chodit do zamestnani" jim prijde naprosto neprijatelne. A to i v pripade, ze by si tam vydelali mozna vice nez jako zivnostnik.

    Dokud se ovsem bude vyzadovat zbytecne chozeni "od-do" i u profesi, kde to nema naprosto zadny prakticky vyznam a praci muze dotycny vykonavat kdekoli (doma, na chate atd.), tak nedavam zamestnani sanci. Bylo by zajimave srovnat, jestli tohle je jen ceska nemoc, nebo to funguje podobne nesmyslne i v zahranici. V dobe Internetu, kde je uplne jedno jestli programator sedi doma ci v nejake zbytecne kancelari, vetsina ceskych firem tvrdosijne trva na chozeni od-do. Pritom jejich pojeti zamestnani casto pripomina spise rezim v materske skolce.

    Tohle prece neni normalni. Stoji firmy opravdu o praci (vysledky) nebo jen o hru na materskou skolku ? Kdyz vidim ruzne okravatovane existence v rozlicnych firmach, tak mam pocit ze z objektivne meritelnych vysledku maji primo panickou hruzu :-)
  • 8. 7. 2009 17:16

    Standa (neregistrovaný)
    Přesně tak! Pokud chce naše země být konkurenceschopná, musí dojít k reformě zaměstnaneckého poměru. Pro začátek by třeba stačila legalizace švarcsystému, nebo zavedení tzv. kontraktního systému, jaký mají v USA. S tím, že zákoník práce klidně může dál zůstat, ale zaměstnanec a zaměstnavatel by se svobodně rozhodli, který systém budou ve smlouvě uplatňovat.

    Bohužel u nás má švarcsystém negativní konotace (způsob, jak snížit sociální pojištění). O tom to ale přece není, to je jen vedlejší důsledek. Důležitá je svoboda, možnost volby, kterou ovšem zákoník práce nedává.

    Mně to skoro připadá, že zákoník práce je výsledkem dohody mezi vládou a oligarchií, které umožňuje zotročování zaměstnanců. Práce v pojetí českého zákoníku práce je otroctví. Zeptejte se někoho, kdo funguje v režimu zákoníku práce, jestli je spokojený a šťastný se svým údělem. Jen málokdo odpoví ano.
  • 8. 7. 2009 17:36

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Nemam pocit ze tohle je jen problem zbytecneho zakoniku prace. Ten by mel samozrejme zmizet. Tohle je spis problem mentality toho, cemu se u nas rika manger ci sef. Az na vyjimky se jedna vetsinou o neschopne ci zakomplexovane jedince, kteri si svoje ego ukaji v pocitu nadvlady nad podrizenymi. Pokud by tito lide meli neco opravdu produkovat, tak jsou naprosto v haji.

    I dle nasich zakonu je prece mozne, aby zamestnanec pracoval mimo kancelar. Do toho se vsak nikomu nechce, maximalne to "milostive" povoli treba na jeden den v mesici. Pritom by tim nejen usetril, ale nemel ani zbytecne demotivovane zamestnance. Proste me nikdo nepresvedci, ze v dnesnich zamestnanich jde predevsim o realne vysledky.
  • 8. 7. 2009 15:21

    Michael Hovorka, šéfredaktor
    Dobrý den,

    souhlasím s Vámi, že podnikání u nás je především o byrokracii. Nicméně i my se de facto chováme jako komerční subjekt, který musí reagovat na poptávku, proto i tolik článků na téma zákonů, daní a formulářů.

    Nicméně výše uvedené je dobrou inspirací, jak náš obsah ještě rozšířit.

    Že jste pravidelným čtenářem víme, je to ostatně vidět i z našich diskuzí.

    Prima den!

    Michael Hovorka
    šéfredaktor
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).