Na osobu blízkou příspěvek na bydlení pamatuje v § 24 odst. 2 větě třetí zákona o státní sociální podpoře. Nárok na příspěvek na bydlení se přiznává i osobě bydlící na základě tzv. služebnosti (práva užívat byt typicky uděleného příbuzným podle občanského zákoníku): "Za vlastníka bytu se pro účely tohoto zákona považuje i osoba, která užívá byt na základě služebnosti užívání celého bytu."
Dobrý den,
jak je uvedeno v článku, seniorka žije v bytě sama. Potřeba rodného listu byla odůvodněna tím, že seniorka dosud o žádné dávky na úřadu práce nežádala, a proto ji nemají “v systému”. Dle mého je ze strany MPSV špatně nastavena metodika, která nebyla s legislativní novinkou dostatečně proškolena, a proto každý úředník pak může požadovat jiné dokumenty. To jest můj subjektivní pohled.
Hezký den, MH
Dobrý den,
uváděný důvod je poněkud zvláštní - je pravdou, že pokud předtím o nic nežádala, tak neměla přiděleno IK MPSV (identifikační číslo, které je unikátní - RČ žel nikoliv). Nicméně k přidělení IK stačí osobu dohledat v ROB a vytvořit jí profil v IS ÚP - a k tomu stačí údaje obsažené v dokladu totožnosti, RL k tomu potřeba skutečně není.
Problém s ÚP je spíše v tom, že metodiky skoro nikdo nečte a panuje tam "takhle (blbě) se to dělá už 15 let atmosféra" umocňovaná nedostatkem kvalifikovaných úředníků - je nutné mít na paměti, že jde o úředníky v 8. platové třídě, tj. s obvyklou výší platu někde kolem 23 tisíc hrubého a maximální (po 32 letech praxe) cca 33 tisíc hrubého.
Proto každé oddělení funguje jinak - v závislosti na "zasloužilých úřednicích", případně neunguje prakticky vůbec, protože se tam točí zmatení nováčci…
Hezký den,
FN, v letech 2014-2017 referent ÚP (dávek hmotné nouze)