ziju v Anglii kolem 10 let a zakaz koureni rozhodne nezavrel 10.000 hospod!!!!
muze za to vysoka cena piva 3-5 £ za pivko = 120-200 Kc, mozna reknete, ze se tu vydelava daleko vic...to jo ale ceny najmu, nemovitosti, sluzeb, potravin a benzinu vzrustaji...lidi si uz nemohou dovolit chodit na pivko kazdej den nebo ob den....hospody jsou plne v patek a sobotu a v tydnu se tam chodi spis na jidlo ... uz se tu taky tak nechlasta....myslim ze situace v CR je podobna a zakon o koureni to nezastavi....chlast se bude porad zdrazovat a hospod bude min....lidi na to nebudou mit penize...!
Studie - v originále - říká pouze to, že hlavními podezřelými (prime suspects) zavření 10000 hospod je zákaz kouření, ekonomické krize a zvýšení daň z alkoholu. Co z toho vzniklo tady, na podnikatel.cz, je dost neseriozní.
PS: Samotné číslo 10000 je výpočet úbytku podle předchozího trendu skutečného počtu zaniklých hospod, no, budiž...
Na danich z cigaret se(alespon u nas) vybere vic, nez kolik stoji leceni vsech nemoci, ktere jsou s kourenim spojovany. Navic kurak umre o deset let driv a usetri hromadu penez na duchodech. Ciste ekonomicky by se to vyplacelo i v pripade, kdyby zadne dane nebyly a krabicka stala 10 korun.
Pro potreby jine diskuze jsem to kdysi hledal. Zdroje znovu vyhledavat nebudu, najdi si to sam. Na koureni se vybere pres 50 miliard. Celkovy rozpocet zdravotnictvi je nejakych 200 miliard. Na lecbu vsech typu rakovin jde asi 20. Takze se tam asi vejde i dost dalsich nemoci.
A jestli myslis, ze by se to nevyplacelo i bez toho, tak zkusime jednoduchy nastrel: Prumerny vek doziti u nekuraka je kolem 78 let. U kuraka kolem 70 let. Za tech 8 let co je kurak po smrti usetri tedy statnimu rozpoctu milion korun. Duchodcu jsou 4 miliony. Kdyby kuraci nekourili, tak jich je cca 4.5 milionu(vypocet podle toho jak dlouho si duchodu uzije kurak a nekurak). To je rocni uspora 60 miliard. Opet vice jak ctvrtina celeho rozpoctu zdravotnictvi.
MX, věřte, že by jste se nechtěl dostat do diskuze, kdo na koho ve finále doplácí. Váš argument by neobstál, Jehovista vám naznačil dost a zbytek se dá dohledat, popřípadě použít i obyčejný, nezastřený selský rozum.
Ale to je mimo tento článek a možná námět k dalšímu článku.
Jenže i když ekonomicky to vyjde pro kuřáky "dobře", tak další aspekty to samozřejmě vyvrátí (rodina, sociální soužití atd.), ale to ať si každý zváží sám, volbu má. Ohánět se jenom čísly je krátkozraké.
To je ovšem jen vztahovačnost. O tom ten příspěvek není. Je o vině restaurací, které škodí lidem tím, že je vedou k pasivnímu kouření, ať už jsou kuřáci nebo ne. Je známo, že to škodí oběma skupinám.
Z toho lze vyvodit, že když kuřácké restaurace způsobují nemoci příp. urychlují jejich nástup, měly by přispívat také na jejich léčbu. Když někdo někoho přejede, jeho zdrav. pojišťovna po viníkovi (resp. po jeho pojišťovně) bude chtít náklady na léčbu uhradit. Nikoho při nebude zajímat celkový vliv auta na státní rozpočet (daň z benzínu, DPH z auta atd.).
Příznivý vliv kouření jako takového na státní rozpočet nikoho nezbavuje odpovědnosti za škody které svým počínáním působí v souvislosti s kouřením.
"měly by přispívat také na jejich léčbu"
Vzdyt o tom uz nejakou dobu hovorime. Koureni je ciste ekonomicky vzato pro spolecnost prinosem. Kurak ty skody zaplati minimalne dvojnasobne. Ze se penize vybrane na spotrebni dani a penize usetrene na jejich duchodech rozpusti ve statnim rozpoctu neni vina kuraku. Ja se nezbavuju odpovednosti, ale platim spotrebni dan a cca dest tisic mesicne na zdravotnim pojisteni. Co po me chces vic? Koureni je legalni.
Ty troubo libovej. Před pár lety se restaurace předělávali na nekuřácké prostory, stálo to ty podnikatele prachy, který se jim ještě ani nezaplatily a teď v podstatě jako by je vyhodily z okna. Kdo nechce nemusí v kuřácké části sedět takže ani nemusí být pasivním kuřákem. Já když se podívám kdo se mnou chodí do hospody tak nekuřáci to rozhodně nejsou. Bez kuřáků by to hospodský fakt mohli pověsit na hřebík. Z toho mi vyplývá, že když jsem nekuřák, který nepodporuje svého hostinského tak držím hubu, neseru se do diskuzí o kouření a jdu do čajovny.
Jsem velký fanda volného, minimálně regulovaného trhu, kde stát pouze vytváří podmínky pro bezproblémové podnikání. Velký fanda. Ale v tomto případě to autor s tou interpretací trochu přestřelil (což je celkem odvaha, když už tam dává odkaz na zdroj). Protože:
1. kouření v Británii (stejně tak v Irsku) nebylo v restauracích a barech zakázáno proto, že by někdo z plezíru bazíroval na zdraví a blahu lidí nebo buzeroval kuřáky, ale proto, že každý zaměstnanec má právo na nekuřácké prostředí... včetně číšníků.
2. dle tohoto paper-u, nakterý se autor odkazuje, jsou hlavními důvody pro zavírání hospod přílišné zdanění a regulace. Británie se potýká s dlouhodobým odlivem lidí z restauračních zařízení a největší vliv na to měl především dlouhodobý nárůst cen související se zvyšováním spotřební daně a daně z přidané hodnoty (autor faktory zmiňuje v tomto pořadí cituji: "Alcohol Duty, VAT, High rate for cooked food, one of the most uncomprimising smoking bans in the world... etc.")
Jinými slovy, zavírání hospod ve Velké Británii je především následek neustálého zvyšování cen alkoholu a jídla v hospodách, které je způsobeno mnoha faktory zahrnujících změny legislativy, ale i chování majoritních hráčů na trhu restaurací a barů (PubCos). Lidé prostě více pijí doma (Pivo v supermarketu ASDA okolo 1,25 GBP, kdežto v baru 4,25 GBP). Zákaz kouření jistě určitý vliv měl (v mnoha ohledech jistě i pozitivní), ale v tomto článku je zcela nesmyslně vytržen z kontextu a použit jako rádoby-argument dokazující šikanování nebohých restauratérů ze strany státu.
BTW: v Británii jsem v době zavedení Smoking Ban žil, studoval a dokonce pracoval v baru a drtivá většina zákazníků si to chválila, lidí a práce určitě skokově neubylo.
Asi je třeba rozlišovat dvě věci - restaurace a bary/výčepy. U restaurací zaměřených primárně na jídlo docela věřím, že omezení kouření je přínosem a spíš je otázkou, zda má jakýkoliv zákon smysl. V této oblasti totiž nekuřáckých podniků alespoň v ČR přibývá opravdu hodně i bez zákazu a to procento nekuřáckých či alespoň s opravdu důsledně odělenými částmi (diskutované dále v diskusi) přes 50% je celkem nesporně.
Podstatně složitější je to ale s hodnocením u "náleven", tedy podnicích, kde je jídlo jen vedlejším doplňkem. Tady už dopady mohou být docela fatální. Z ČR mě napadá pár podniků, kde je krach při zákazu kouření fakticky na 100% - s prominutím "pajzly" pro "nižší vrstvy", ty se prostě při zákazu kouření sesypou. Ne že by mě to nějak osobně trápilo, doby, kdy jsem se v podobných podnicích vyskytoval, jsou minulostí, nicméně to nic nemění na tom, že zde je tento dopad reálný. Jsem si poměrně jistý, že v UK je to dost podobné a že dost z těch zavřených podniků bylo podobného typu a tvrzení o vazbě zavírání na zákaz kouření je zde pravdivé nesporně.
No a pak je tu přirozeně další skupina podniků, kde je to tak nějak na hraně, kdy jim zákaz kouření uškodit může či nemusí (opět nepochybuje, že v UK to bude stejné). Zde asi bude platit vaše tvrzení, že je reálně mohly dorazit spíše daňové změny a kouření bylo jen jedním vlivem. Je ovšem na místě otázka, zda by padly i v případě, že by na ně působily jen změny daní a zákaz kouření by se nekonal...
Jednoznačně tím, že všichni budeme dýchat čistý vzduch. Asi jste možná nikdy neslyšel o pasivním kouření.... Pokud ne, tak vřele doporučuji si něco o tomto tématu přečíst, popř. se o tom pobavit se svým lékařem. Možná budete překvapen, že něco takového (pasivní kouření) člověku rozhodně neprospívá.
asi si hoši neuvědomujete, že pokud se lidem zakáže za něco utrácet peníze (například nakupovat v neděli, nebo kouřit u piva) - tak že NUTNĚ výnosy za tuto zakázanou činnost nepřitečou. prostě, nebude činnost - nebude příjem na straně poskytovatelů, nebudou daně z neposkytnuté služby, nebudou pracovní místa, a samozřejmě ani většina tech restaurací. pokud nechápete ani tohle, zopakujte si aritmetiku základní školy. kecy o tom, jak nikoho nemůže poškodit, když se mu zakáže vydělávat na dosud legální činnosti, nemůžete myslet vážně.
nekuřáci nemají právo dožadovat se nekouření v kuřácké hospodě, stejně jako vegetariáni nemají právo dožadovat se bezmasé stravy ve stejkárně, nebo muslimové dožadovat se lihuprostých nápojů ve vinném sklípku. každý host má právo být zvenku informován o obsahu služby poskytované v restauraci - pokud se mu služba nelíbí, nechť tam neleze. co kdyby bylo zavřeno kvůli svatbě, taky by tam nelezl a nedožadoval se práva být obsloužen - tak když se uvnitř hulí a mně se to nelíbí, není to služba pro mně. nikdo by neměl mít právo, aby mu soukromý majitel v jeho podniku a na jeho náklady poskytl službu, která se mu třeba nevyplatí. i kdyby si někdo myslel, že na nekuřácké hospodě majitel vydělá - může si jí jít otevřít, ale nes*rat se do jiných. jak se do*kurvilo v jiných zemích, fakt nemusíme kopírovat všechno ....
bohuzel vychazite z mylne premisy a to, ze tito lide pouzivaji mozek.
dnesni ovcan zije v bludu "ze ma pravo/narok na ...", tudiz pouzit mozek a na vchodovych dverich si prohlednout tabulku s piktogramem ze se jedna o kuracky podnik je uz prilis sofostikovane, protoze v jeho zabednene hlavicce se neustale dokola prehrava jen "ja mam pravo/narok na ...".
Žil jsem na jihu Anglie v době, kdy se to zavedlo a ještě několik let po tom. Byl jsem silný kuřák i 40 denně. Do hospody jsem tam chodil taky a mohu říct, že k žádnému odlivu tam v té době ani v těch dvou letech před krizí nedošlo. Najít dobrou volnou hospodu bylo docela obtížné. Faktem ale je, že díky mírnějšímu klima, má většina hospod tz. kuřárny venku, kde mají heatery, které kuřáky udržují v teple i v zimě. Kdo se nepřizpůsobil, tak měl asi s odlivem větší problém než ti ostatní. Zaznamenal jsem nárůst celo rodinných návštěv což je na České poměry dost nevídané. Co v Anglii pak taky zafungovalo, je neviditelná ruka trhu a konkurence. Po celé Anglii je například sít hospod wetherspoon, kde se prodává real ale (piva svrchně kvašená) za libru. To už je i na české poměry hodně málo a jsou i dost chutná. V těchto hospodách je narváno denně i dnes. Problém jsou určitě vysoké ceny jídel a není neobvyklé, že do pivnice-hospody přijede poslíček s pizzou. Cenu zvyšuje oproti ČR minimální mzda, kterou si hlídá královský palác a každý rok či dva jí zvedá. Tím se dost zvyšuje cena za všechny služby nejen ty restaurační, takže lidi se tam naučili kupovat si jídlo a pitím v obchodech domů. Většina komodit od potravin počínaje až po náhradní díly do aut jsou v UK nižší, nebo stejné než v ČR a když to člověk přirovná minimální mzdě, tak se dá říct hodně levné. Co mělo vliv na odliv zákazníků, byla až krize v roce 2008. Hodně lidí přišlo o práci, nebo se jim snížil plat. Pozoroval jsem to na dýškách a došlo to až tak daleko, že je lidi přestali dávat snad úplně. Nakonec si přestávali objednávat úplně a večerní výprodeje zlevněných potravin v Tescu tak byl skoro národní sport. Co jsem se tak bavil s angličany, tak si to tam všichni pochvalovali a já přestože kuřák musím říct nakonec, že taky. Kouřil jsem dost a díky tomu zákazu jsem to dost omezil jen na pár cigaret za večer namísto celé krabičky. Konečně mohla se mnou jít i rodina s dětmi a oblečení jsem nemusel hned dávat do pračky. O čem se tady třeba autor článku vůbec nezmiňuje je fakt, že v UK došlo k masivnímu snížení dětského astmatu.
Zpět do ČR. Myšlení našich restauraterů je krátkozraké, ale za zlé jim to člověk mít nemůže. Oni je jejich kuřáci uživí a nemusí tak nic měnit. Znám v Praze jen pár hospod, kde se nekouří a všechny mají večer co večer doslova narváno. Musím si dělat rezervé, a jídla tam stojí skoro dvojnásob toho co v klasické kuřácké. Majitelé těch kuřáckých si do těch nekuřáckých s rodinnou v klidu zajedou taky ;) Nařízení zda ANO či NE se mi taky moc nelíbí a dal bych přesnost plynulé evoluci, ale všichni dobře víme, že to zdravé není a tak zrovna v tomto případě by společnost potřebovala popostrčit nebo nakopnout chcete-li a je jedno jestli úplným zákazem, nebo jen částečným viz pivnice a jídelny. Navíc jsme jeden z posledních států v Evropě, kde je to ještě stále povolené.
fakta - nekurackych restauraci je 60%+, nekurackych hotelu je 80%+
proc tedy neco narizovat? opravdu se majitele podnikou nedokazi rozhodnout jaky typ podniku chteji provozovat? opravdu jsou hoste tak retardovani, ze kdyz je na dverich piktogram "kuracky podnik" tak tam vlezou a dozaduji se zakazu koureni?
Tak to bych chtěl vidět těch 60%+, Na Praze 6, Dejvice, Petřiny, Břevnov, Vokovice to rozhodně neplatí. Podle toho co jsme hledal, tak cca 15% by bylo irelevantní. Do hotelů na pivo fakt nechodím, na jídlo bych tam ještě možná zašel, ale nerad chodím někam, kde nikdo nesedí. Těch 15% má většinou plno, že si tam bez objednání nesednu a to není zrovna to co hledám, když se mi spálí večeře na plotně.
Mým příspěvkem jsem chtěl hlavně upozornit na to, že v UK zákaz kouření vliv na návštěvnost rozhodně neměl a byl jsem při tom když se to zavádělo. Co ale vliv mělo a to obrovský byla naopak krize v roce 2008.
nemam prehled jak je to v anglii, ale napriklad italie a spanelsko na to pomerne kasle (coz je asi dano mentalitou) a treba v rakousku ci francii ty hloucky na ulici pred hospodami jsou vazne na palici zpusob jak omezit kontakt cigaret s detmi.
ps: zkuste http://www.nekuracke-restaurace.cz/ treba jen pro vase dejvice mi tam vyskocilo v okoli 3km pres 40 restauraci a to v te db jiste nejsou zdaleka vsechny
Zkoušel jsem tam vyhledat podniky v Dejvicích a našel jsem 2 hypermoderní, luxusní restaurace a JEDEN hudební klub s dost omezenou kapacitou..
V centru je to lepší, ale žel tomu, že člověk po návštěvě nesmrdí jak bezdomovec, také odpovídají cenovky, které jsou často téměř dvojnásobné a nutnost dělat si rezervaci na dlouho dopředu.
(Na to jsem však zvyklý ještě z Plzně, kde do nekuřáckého PUBu se muselo chodit odpoledne protože od 18:00 to bylo rezervované na dva měsíce dopředu...)
V UK ziji skoro 10 let, pamatuji tedy, kdy zakon presel v platny. Bary ktere zname a navstevujeme stejne jako restaurace - ani jedna nezavrela a uz vubec ne kvuli koureni. U baru jsou venkovni zahradky tak si lidi chodi zakourit a nikdo s tim nema problem. Koureni uz tu ani tak zhave tema neni kdyz je krabicka cigaret za £9
Ziji v Anglii ctvrtym rokem a zakaz koureni si ja i vsichni moji pratele a znamy nemuzeme vynachvalit. Kuraci dal chodi do baru a restauraci, kterych je tu vsude mnohem vic, nez v cr, ale na cigaretu musi ven, nebo na terasu a nikdo si nestezuje. Rano mi nesmrdi obleceni a ani neboli hlava. A o vikendech a ve stredu je stale plno vsude. :) Zakaz koureni urcite nic nelikviduje.