Do drobného podnikání (jako OSVČ) se tak v posledních letech pouští mnohem více žen než mužů. Vyplývá to ze srovnávací analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Ženy dobývají podnikání
V roce 2016 sice nebyl rozdíl tak výrazný, i tak ale přibylo mezi drobnými podnikateli 8942 žen a pouze 4638 mužů. Do roku 2010 přitom platilo, že nové živnosti zakládali spíše muži než ženy.Dobývat podnikatelský kopec se rozhoduje čím dále více žen po mateřské dovolené, ale roste i počet zajištěných žen, které míří k vyšší nezávislosti, vidíme i růst žen ve věku 55 let a více. Obecně pro ně platí, že jsou vytrvalé, méně riskují, nemají ego mužů a jdou věcně za výsledkem. Úspěch neměří finančními a mediálními ukazateli, ale schopností přežít v delším časovém horizontu, klidně i s menšími zisky,
komentoval data Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Nejvíce podnikatelů – mužů podniká v jihovýchodní oblasti ČR, následuje Praha a oblast severovýchodní. Nejvíce žen pak působí v Praze, následuje jihovýchodní a severovýchodní oblast. Co se týče typů živností, muži mají z poloviny živnost volnou, u žen jde o dvě třetiny. Dvojnásobně větší podíl mají ženy vůči mužům ve vázané činnosti. Naopak u mužů je třetinově zastoupena živnost řemeslná, zatímco u žen se jedná jen o necelých 15 %.
Počet OSVČ hlavních stále klesá
Statistiky počtu OSVČ jakožto celku nicméně ukazují, že dlouhodobě klesá počet OSVČ hlavních i nadále. Od roku 2009 se jejich počet ztenčil o 17 % a nyní jich úřady evidují dokonce nejméně od zveřejňování detailních statistik. Aktuálně se jich v evidenci nachází 570 tisíc. Ještě před 8 lety jich přitom v Česku působilo 687 tisíc. Na druhou stranu stále platí, že počet OSVČ hlavních neubývá takovým způsobem jako před několika lety.