Doporučuji prdět na bigotní české notáře a založit firmu v Anglii, kde se firmy zakládají prostě e-mailem bez osobní přítomnosti zakladatele.
Před dvěma měsíci jsem byl na jednom semináři o rekodifikaci. Karel Eliáš se vyslovil právě k této otázce, zesměšňoval cizince (poněkud rasistickou nadsázkou je označoval jako „japonské investory“), kteří musí cestovat do ČR právě kvůli plným mocím ve formě NZ. Podle něho je to správné, není to neobvyklé a má to tak polovina států, tak co Japonci chtějí, jen ať si udělají výlet do Prahy… Bohumil Havel označil rozhodnutí Nejvyššího soudu za chybné. Podle obou musí zakladatelé firmy přijít k notáři osobně, firmu přece člověk zakládá jednou za život, tak s čím mají lidi problém?
Celé mi to přijde jako spiknutí notářů a advokátů, kteří si tuto povinnost do zákona protlačili. Což lze i dokázat, protože v původním znění NOZ povinnost plných mocí ve formě NZ nebylo a objevilo se tam záhadně až když MS ustavilo komise pro jednotlivé oblasti NOZ a do komise pro zastupování byli delegování zástupci notářů (konkrétně pan Mrzena).
Všimněte si navrhované novely - ČAK do novely prosadil, že bude-li zmocněncem advokát, nebude potřebný NZ.
Vše v tichosti a bez pozornosti médií.
V článku uvedený judikát je podle mě jen dočasnou pomocí a svou sílu ztratí právě touto novelou NOZ.
Nehledě na to, že notáři nejsou povinni rozhodnutí NS respektovat.
Proto se vracím ke svému původnímu doporučení - vykašlete se na česká eseróčka a akciovky a zakládejte firmy v Anglii, nepotřebujete notáře, advokáta ani soudního úředníka.
coz je pochopitelne blbost, protoze pokud bude firma podnikat tady (pekarna, shop, .... proste neco v cesku), tak bude muset vest ucetnictvi v cesku (jako stala provozovna nebo odstepny zavod).
a v anglii (kompletni) ucetnictvi vest netreba (resp. bude potreba jen par jednotek zaznamu v ucetnictvi za cely rok). a takove ucto prijde v prepoctu na litr mesicne.
pochopitelne bude muset pak ltd platit dane tady, ale velka vyhoda je, ze "moc na ltd nemuzou zdejsi urady" a radeji se ltd klidi z cesty. proto to lide takto resi.
Přesně to jsem měl na mysli - samozřejmě, pokud má zahraniční firma (tj. i anglická Limited) místo vedení v ČR, vznikne jí zde provozovna a musí se tady přihlásit na FÚ, podat v ČR daňové přiznání (a díky smlouvě o zamezení dvojímu zdanění už samozřejmě v Anglii žádnou daň platit nebude!). Ale není povinna mít datovou schránku, z čehož plyne spousta výhod. A jak píšete, úřady takovou firmu nechají na pokoji (samozřejmě, pokud není použita k nějakým podvodům, ale to pak není podnikání, ale podvádění).