Jako laik se zeptám: Opravdu si můžu dát do nákladů veškeré nakoupené zboží, které následně v obchodě prodám s přidanou hodnotou? To bych pak měl proplaceno zboží dvakrát - od zákazníka a ještě od státu...?
Ano, u daňové evidence je možné dát nákup zboží do nákladů ihned po zaplacení. Při vedení účetnictví se do nákladů dostane až vydáním při prodeji (výdejka)
Hospodářský výsledek=výnosy - náklady
Tj. zaplaceno zboží je od zákazníka tržbou - výnosem
hodnota nakoupeného zboží je nákladem
Př. Koupím zboží za 100 000 Kč, prodám ho za 125 000 Kč.
Hospodářský výsledek = výnosy 125 000 Kč - náklady 100 000 Kč tj. 25 000 Kč.
Daň z příjmů neplatím ze 125 000 Kč (z výnosů), ale ze zisku, který by v našem případě byl 25 000 Kč.
Chci se ujasnit najemne, ktere je v clanku zmineno jako odcitatelna polozka z danoveho zakladu. Pri letmy pohled do zakona jsem nasel, ze je odcitatelne najemne financni, pokud mi pak najemany prostor pripadne.
V mem pripade: Mam misto podnikani napsane na Plzen, pracuji ale v Praze. Mam tu najaty byt (zadna dalsi koupe, bezny najem). Mohu si najemne pridat do vydaju a snizit si tak danovy zaklad?
V článku jsem myslela nájemné za kancelář, obchod, sklad...
Nemyslím, že byste nájemné, pokud nemáte v bytě provozovnu, mohl uplatnit plně v nákladech a snížit si tak daňový základ.
Velmi dobře však můžete uplatnit cestovné :-) Plzeň-Praha
Mezi danove neodecitatelnymi polozky je uvedeno "ýdaje na nákup dlouhodobého majetku" a "výdaje na pořízení hmotného majetku". Co to znamena? Pokud si koupim jako zivnostnik auto s tim, ze ho budu pouzivat pro svou praci, mohu si ho prece odecist. Nebo se pletu?
Diky
Když nakoupíte dlouhodobý majetek, např. auto, bude do nákladů vstupovat formou odpisů. Nikoli jednorázově při nákupu (předpokládám, že cena je vyšší než 40 tis. Kč) Náklady na nákup (pořízení) dlouhodobého majetku nejsou jednorázově daňově uznatelné.