Žijeme v konzumní společnosti. Pokud budou mít zavřeno všichni, není se čeho bát. Zákazník se nevypaří a u konkurence nenakoupí, jen prostě svou potřebu uspokojí o den později. Tržba se nezmenší. Jenom prodavačky budou také více se svými rodinami, budou více odpočaté a na nás zákazníky více usměvavé. Udělejte prostě v ten volný den něco pro svou rodinu ! Nebude to na škodu opravdu nikomu.
toto me vzdy dorazi, ourada vi lip jak ma travit prodavacka svatky, vi lip jak maji travit svatky i ostatni a ovecky to papouskuji po nem.
co treba pane ivo nechat na prodavacce aby se rozhodla zda si chce o svatku lehnout na kanape nebo vydelat par kacek navic v praci? je to tak desne moc svobodne rozhodnuti pro jedince, ze to musime zakazat zakonem?
kdyz jsme u tech prodavacek co treba kuchari ci servirky v restauracich, nebo kastelani a turisticti pruvodci, pripadne satnarky v divadle nebo kine? ty si nechteji odpocinout a byt s rodinami? nesvepravne jsou pouze prodavacky v marketech za ktere to musi resit zakon?
co byste pane ivo navrhoval zakazat zakonem priste?
Dovolím si nesouhlasit s Vámi.
1) Už ze samotného návrhu je jasné, že všichni nebudou mít zavřeno,
takže u konkurence zákazník nakoupí, nebude mít jinou možnost.
Leda by se předzásobil, nebo byl hlady.
2) Neodpočinou si všechny prodavačky/či. Jen ti, na jejichž zaměstnavatele se to nařízení bude vztahovat. Opět, viz samotný návrh, který v podstatě říká "omezíme to, ale jen někde".
3) Jak říkáte, žijeme v konzumní společnosti, mnoho lidí upřednostní možnost si prací ve svátek přivydělat.
4) Někteří zaměstnavatelé tak budou mít výpadek v tržbách.
Je naivní si myslet, že lidé ve svátek nenakupují. Někteří ano. Někteří raději odpočívají.
5) CO ten návrh vlastně řeší, jaký problém tím vyřešíme?
Nižší daně by ocenili všichni, protože by jim zbylo víc v kapse.
Možná by pak nepotřebovali "sváteční" práci na doplnění rodinného rozpočtu.
Rád to s Vámi rozeberu do detailu.
Pěkný den.
PM
A co když prodavačka svoji rodinu nemá, případně má, ale stovky kilometrů daleko? A místo toho, aby byla v obchodě mezi lidmi (a vydělávala na to, aby mohla své vzdálené rodině něco poslat či za ní zajet), dostane nařízeno čučet doma do zdi... Jinak řečeno, ona by v ten den něco pro svoji rodinu udělat chtěla (a díky příplatku by to bylo více než běžně), ale tento zákon by jí to znemožnil. Takže tvrzení, že "to nebude na škodu opravdu nikomu", je platné jen v případě vhodného výběru množiny "všichni".
Souhlasím. Například v Rakousku, kde jsem každý měsíc, je prostě v neděli zavřeno a hotovo. Každý to respektuje a lidem se zde žije dobře. Ale v Čechách je potřeba sedřít z lidí kůži za minimální mzdu. Mohlo by mi to být jedno, protože již léta podnikám, ale prostě se nemohu smířit s prasečinama tady v Čechách.
To je ale naprostá pitomost, zrovna v případě obchodů, kterých se to má týkat, tedy především potraviny, toto vyhovuje zejména prodejcům. Lidi toho snědí stále stejně, co se neprodá v Neděli se prodá jindy. Prodejci mají otevřeno v Neděli jen proto, že mají otevřeno i ostatní a kdyby neměli, tak by přišli o tržby. Pokud ale budou muset zavřít všichni, tak je to pro obchodníky sen, protože ušetří na mzdách s příplatkem pro pokladní pracující o víkendu a nemusí se bát, že by zákazník šel jinam.
Takže dopad na zákazníky je nemožnost nakupovat kdy potřebují, dopat na zaměstnance je, že si méně vydělají, a dopad na obchodníky je úspora mezd.
Nechme to prosím na zákaznících a obchodnících kdy chtějí či nechtějí mít otevřeno. Proč do jejich vztahu musí zasahovat stát?
Co se týče prodavaček, tak v mnoha regionech jsou rády, že mají práci. Navíc práce o svátcích je více honorována než ve všední den. Takže nechme to na nich samotných zdali budou chtít jít do práce či nikoliv.