Poplatky, které podnikatelé musí platit v souvislosti se založením společnosti s ručením omezeným, se mají snížit. Nově by založení firmy mělo vyjít maximálně na 100 eur, tedy přibližně na 2730 korun. Počítá s tím novela zákona o soudních poplatcích, kterou navrhlo ministerstvo spravedlnosti a kterou nyní bude projednávat vláda.
Čtěte také: Chcete založit firmu? Poradíme vám, podle čeho zvolit výši základního kapitálu
Založení eseróčka musí vyjít maximálně na 100 eur
Jestliže chce Česká republika mít možnost i nadále čerpat peníze z evropských fondů, musí mimo jiné snížit náklady na založení nové společnosti. Evropská komise členským státům nařídila, aby se cena pohybovala maximálně okolo 100 eur. Aktuálně přitom vychází založení společnosti s ručením omezeným na více než 10 tisíc korun. Ministerstvo spravedlnosti proto připravilo novelu zákona o soudních poplatcích, která má naplnit požadavky Evropské komise.
Nově by podnikatelé při založení společnosti s ručením omezeným neměli platit soudní poplatky za zápis do veřejného rejstříku. Od poplatků totiž mají být osvobozeny osoby oprávněné k podání návrhu na zápis při zápisu společnosti s ručením omezeným do veřejného rejstříku, provedl-li tento zápis notář a zapisované skutečnosti měly podklad v notářském zápisu o zakladatelském právním jednání o založení společnosti s ručením omezeným, které obsahuje jen povinné náležitosti předepsané občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích a podle kterého vkladová povinnost má být splněna splacením v penězích.
Aktuálně se za zápis platí 6000 korun.
Čtěte také: Praktický průvodce založení společnosti s ručením omezeným
Zlevnění se netýká všech společností
Náklady na založení podniku tak budou představovat pouze odměny notáře. „Notáři by za sepsání notářského zápisu o takovém zakladatelském právním jednání náležela celková odměna, tj. jak odměna za sepsání notářského zápisu vč. DPH, tak i odměna za provedení zápisu do veřejného rejstříku, odpovídající částce 100 EUR,“ uvádí se v důvodové zprávě. Jak ale upozorňuje ministerstvo, osvobození se nebude vztahovat na veškeré společnosti s ručením omezeným, ale pouze na ty, které splní zákonem stanovené podmínky.
Dané osvobození se uplatní pouze tehdy, pokud tento zápis provede notář a pokud zakladatelské právní jednání společnosti s ručením omezeným obsahuje pouze základní náležitosti stanovené občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích. Rovněž musí být splněna podmínka, že vklady mají být splaceny v penězích. Pokud samotný zápis do veřejného rejstříku provede soud, bude i nadále přetrvávat povinnost soudní poplatek uhradit. Osvobození se navíc netýká akciových společností.