Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu poukázal na mylnou představu o tom, jak se vyhnout povinnosti elektronicky evidovat tržby. Posuzoval případ, ve kterém celní úřad udělil manželům pokutu za porušování povinností plynoucích ze zákona o evidenci tržeb.
Manželé provozovali restauraci, a proto měli být tzv. subjekty evidence tržeb. S tím spojené povinnosti však neplnili – neodesílali údaje o tržbách a zákazníkům nevystavovali účtenku. Manželé v minulosti provozovali restauraci, ale krátce před spuštěním elektronické evidence tržeb (EET) její provoz oficiálně ukončili. Na stejném místě začali provozovat „soukromý klub“ tvořený dle nich příznivci automobilů a motocyklů všech kubatur a značek.
ZMĚNY V ROCE 2021
Co se všechno změní v roce 2021 pro podnikatele? Změny zákonů na jednom místě
Tvrdili, že jejich nemovitost slouží pouze jako klubovna, kterou pronajali klubu, a povinnosti dle zákona o elektronické evidenci tržeb se na ně proto nevztahují. Došlo i k přejmenování podniku na soukromý klub, vyvěšení této informace na budovu a příchozím hostům byly vydány klubové karty.
Soukromý klub jen na oko
Ukázalo se ale, že manželé i nadále poskytovali běžné stravovací služby, ze kterých jim plynuly příjmy. Provoz „soukromého klubu“ zcela odpovídal chodu restaurace; manželé se různou měrou starali o obsluhu, inkasování plateb, přebírání tržby od servírky, zajištění zásobování i zaměstnávání kuchaře. Klubovou kartu ve skutečnosti vydávali komukoliv, kdo projevil zájem o stravovací služby a byl ochotný sdělit libovolné jméno či přezdívku a telefonní číslo. Předložení karty navíc stěžovatelé od hostů ani nevyžadovali, členství v klubu neověřovali a spokojili se s jejich tvrzením, že již kartu mají z dřívějška.
Z provedeného dokazování bez jakýchkoliv pochybností vyplynulo, že stěžovatelé založením ‚soukromého klubu‘ sledovali obcházení zákona o elektronické evidenci tržeb. Pokud by Nejvyšší správní soud za těchto okolností jejich postup akceptoval, popřel by tím smysl právní úpravy a připustil jednoduchou cestu, jak se zákonným povinnostem vyhnout,
uzavřel předseda senátu Nejvyššího správního soudu Milan Podhrázký.
Evidence tržeb teď není povinná
V současné době je elektronická evidence tržeb kvůli pandemii koronaviru pozastavena, a to do 31. prosince 2022. Cílem je usnadnit nelehkou situaci podnikatelům, kteří jsou povinni tržby evidovat. Odklad evidenční povinnosti do konce roku 2022 se týká běžného, zjednodušeného i zvláštního režimu evidence tržeb.