Jako by státní správa sama zákony masově neporušovala a neobcházela... Pokud podnikatel chce provozovat místnost, kde se primárně bude kouřit, tak nezbývá než najít cestu v mezích zákona, a hledat možnosti, jak to provozovat v prostředí které hází klacky pod nohy. Článek by se měl zabývat primárně těmi možnostmi, místo toho jen straší.
Já nevidím cestu, jak zákon v tomto znění bezpečně obejít a proto se spíš věnuji prevenci, kdy chci upozornit na všechny možné aspekty při obcházení tabákového zákonu. Kdy bohužel většina lidí sází na "klub", kdy si zřídí zapsaný spolek. Bohužel tato cesta je slepá a z legislativního hlediska nic neřeší.
Tento článek má pouze varovat před tím, že tato cesta není průchozí a když se k tomu ještě přidá obcházení EET, může být pak konec i fatální.
Mám tuto myšlenku: zřídím zapsaný klub, hospodu budu provozovat pouze v té době, kdy mi to vydělává tj. od 06.00-14.00 přes obědy, potom díky protikuřáckému zákonu mám úbytek hostů a tržeb (což můžu dokázat), tak to pronajmu klubu v době, kdy se mi to nevyplatí provozovat tj. od 14.00-06.00, kdy tento klub nebudu obsluhovat ani já ani moji zaměstnanci, ale klub se bude obsluhovat sám a když si nepřinese své zásoby, ale bude si brát moje, tak mu něco přispěji na činnost (na nájem). Všichni moji zaměstnanci budou tutově členy klubu, takže by to takto šlo provést (i EET by odcházelo). Nelze tímto způsobem "obejít" protikuřácký zákon? Navíc bych dal na hlavní dveře vstup pouze na kartu (jako je to v hotelích), takže by se tam nikdo jiný nemohl po mé skutečné pracovní době dostat a ve stanovách klubu by bylo upozornění, že se tam kouří. Je to blbost nebo by se s touto myšlenkou dalo pracovat? Každopádně se budou tlouct dva zákony a to, že toto dělám k dosažení svých zisků, ale bohužel za cenu, že může jít o obejití protikuřáckého zákona. Díky za názor a zdraví Pavel
Přesně i na tomto článku je vidět jak je plošný zákaz kouření špatný a zbytečný. Hlavně, že všichni (Finanční správy ČR, Policie ČR, Obecní policie, Živnostenského úřadu, Orgánu ochrany veřejného zdraví nebo Celní správy ČR) budou mít další možnost jak luxovat naše peněženky a brát nám peníze, které nám dávají svobodu.
Přes vyznění článku si myslím, že když pozvu kamarády a přátele do své místnosti, kde jim dám k dispozici pivo a nějaké občerstvení a nechám je tam kouřit, tak mi to stát zakázat nemůže. Pokud ano, tak je to opravdu děsivé.
Neříkám že zákaz je dobrý, nebo že jsem zastáncem.
Vidím u klientů, kdy je napadla tato cesta, která by jim spíše ublížila a přivedla do zbytečných problémů.
Když si domu vezmete známe a tam si budete kouřit je jedno. Tady se jedná o problematiku, kdy v naivní snaze obejít zákaz se restaurace snaží schovat za klub, což vzhledem k zákonům je zbytečné a přinese mnohem víc problémů, jak přínos. Rozhodně to neřeší zákaz kouření.
Tady nikdo nepochopil, ze tenhle článek je ochrana vas podnikatelu, kteri se budete snazit zakon obejit. Finta se soukromou akci bude prochazet do prvni kontroly. Pak prijdou jen sankce. Taktéž pri založení klubu. Kuřáci jsou lenosni chodit kouřit ven. A jediný argument pro nekuraka, kteremu kouř vadi je, ze tam nemá lézt.
Tenhle "článek" je hlavně cílené strašení ilustrované účelovým překrucováním zákonů zcela mimo jejich obsah, smysl i právní řád.
Skutečné nebezpečí není v autorem prezentované úřednické zvůli (= není důležité co je v zákoně, ale co bych v něm pro svou neomezenou moc chtěl mít já, úředník), nýbrž v nepochopení všech potřebných detailů a souvislostí, které všechny je pro "kuřárnu" nutno bez zaváhání dodržovat. Nedodržení, nepochopení, naskočení na kontrolovu lest = celé se to sesype.
V čem překrucuji zákony? V čem straším?
Nebo je zastrašování to, že zde uvedu zákony, kdy je patrno, že cesta zapsaného spolku a vytvoření "soukromého klubu" je neúčinné. Že tato cesta obcházení tabákového zákonu je lichá a neobstojí?
Prostě kde se podávají nápoje, jídlo prostě platí zákaz kouření a je jedno, zda je to spolek, či není. Prostě spolek provozuje hostinskou činnost a "hotovo".
Stěží bude někdo obhajovat restauraci s provozem 5-7 dní v týdnu, že se nejedná o soustavnou činnost, kdy nepotřebuje živnostenské oprávnění a koncesi na prodej kvasného lihu. A vlastně ani EET.
Bohužel tato snaha o obcházení nejen zákazu kouření je spojena i s obcházením EET a vyhnout se tak i daním, což jak jsem i psal, může být v důsledku fatální.
Takže pokud je citace zákonů strašení, straším.
Bohužel většina lidí ani toto nekonzultovala s advokátem a šla do toho "pocitově", bez znalosti problematiky.
Četl jsem o tom teda docela dost, ale jak se tady píše je to vážně nesmysl. Možná pro nějaké lidi svitla naděje, ale asi nevědí co to obnáší, není to hospoda jako hospoda potom. To bych si raději já sám šel sednout na zahrádku a dal si cigaretu tam. Má to jeden háček, že já teda už pár let kouřím pouze vapour 2 elektronickou cigaretu, a tu si můžu kouřit kde chci. I po zákazu to nemusím řešit a můžu si jí dát v hospodě, možná proto mi přijdou tyhle výmysli jak to obejít jako hloupost. Jestli to lidem vadí, tak se s tím stejně budou muset smířit. Někdo si neodpustí cigáro, já si třeba zase neodpustím to elektronické a taky nevím jak bych to řešil, ale nějakým spolkem? Řikám raději si ho půjdu vychutnat ven a pak si zase půjdu sednout do hospody, alespon nebudeme po pár hodinách v hospodě všichni smradlavý i když nejsme kuřáci.
Ale co v případě, že řádně pronajmu stavebně oddělený salonek ve své restauraci k užívání nějakému spolku, do nějž bude vstup omezen pouze pro členy spolku. Ti se zde mohou scházet třeba za účelem hraní fotbálku, šipek, či biliáru. Občerstvení si zakoupí v restauraci a sami si ho do uzamčeného salonku donesou. Mohou zde kouřit či ne ? Ano chci účelově obejít zákon. Určitě nejsem jediný a určitě na tom nevydělám miliony, jako někdo. Chci fungovat, jako doposud a hledám řešení . Je toto cesta ?
Chápu, že máte vesměs pravdu s těmi zákony, ale chybí mi zde jakékoliv konstruktivní rady, tak aby se podle nich mohli lidé zařídit. Například jak je to přesně se zahrádkami - tedy například s tím, jak postupovat například se výstavbou zastřešené zahrádky, tak aby vyhověla liteře zákona a mohlo se tam kouřit. Co je to pevná stavba, co je to provizorní stavba atd...
U nás hospody jako takové skončili před 8-12 lety. Nahradili je hasičárny a hřiště. Tam kde je budova hospody tak ji majitel pronajímá soukromé osobě, která má hodně známých. Není stálá obsluha a otvírá se jak kdo má volno. Živnost je zrušena včetně provozovny, nájem majitel přizná. Je to neformální, nic se ani nemaskuje jako klub, takže žádné papírování a kouří se dál.