K 1. lednu roku 2014 se zrušilo povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách obchodních společností, teď by se mělo všechno vrátit zpět. Podle samotného premiéra Bohuslava Sobotky, který je jedním z předkladatelů, byla důvodová zpráva, která zrušila tuto povinnost, účelová.
Návrh novely zákona, kterým se mění zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), je stále na půdě poslanecké sněmovny. Aktuálně jde k projednání do příslušných výborů a podnikatelé už proti němu ostře protestují.
Nový zákon je účinný dva roky a opět projde změnou
Nový zákon je totiž účinný teprve od roku 2014 a už se bude opět měnit. To může vnést do podnikatelského prostřední právní nejistotu. Alespoň to tvrdí Hospodářská komora.
Ta navíc důrazně upozorňuje na finanční dopady, které bude zákon na podnikatelské subjekty mít: Akciové společnosti budou opět nuceny změnit své zakladatelské dokumenty a znovu provést notářský zápis,
komentovala návrh zákona Karolína Kyselová, mluvčí Hospodářské komory.
Chcete zaměstnance v dozorčích radách? My chceme mít své zástupce v odborech, brání se podnikatelé
Jenže předkladatelé mají na zákon účinný od roku 2014 názor jiný. Podle nich bylo zrušení povinného zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách obchodních společností odůvodňováno zejména tím, že tato spoluúčast vede ke zhoršení konkurenceschopnosti českých podniků. Tato účelová argumentace byla zcela nepodložená, nebyly uvedeny žádné informace, zejména analytické údaje potvrzující uvedené tvrzení. Naopak v řadě velkých akciových společností se toto zastupování zaměstnanců osvědčuje, dává možnost přenášet do řídících a dozorčích orgánů akciových společností informace o názorech zaměstnanců a o jejich potřebách a podílet se na kontrole správy akciových společností v zájmu ochrany práv zaměstnanců,
uvádí se v důvodové zprávě.
Na to podnikatelé reagují tak, že pokud mají mít zaměstnanci zákonem garantované právo na zastoupení v dozorčích radách, s jistou mírou nadsázky by obdobně bylo možné ze strany zaměstnavatelů požadovat recipročně právo vyslat své zástupce do orgánů odborových organizací, které v daném podniku fungují.
O konečném osudu novely však rozhodnou zákonodárci.