Nárok na nový kompenzační bonus vzniká nově podnikatelům, u kterých došlo ke snížení příjmů z jejich podnikatelské činnosti alespoň o 50 % oproti měsíčnímu průměru za čtvrtletní srovnávacího období z doby před vypuknutím pandemie.
Jak podat žádost?
Podat žádost lze e-mailem, datovou schránkou, poštou či osobně na podatelně. Nejpohodlnějším způsobem je využití webové aplikace. Finanční správa opět připravila i pro nový kompenzační bonus 2021 aplikaci, která usnadní vyplnění žádosti. Její využití urychlí zpracování i následné vyplacení bonusu a umožňuje automatický výpočet nároku, protože ne všichni žadatelé dosáhnou na částku 1000 Kč za každý den,
uvádí generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.
Výše nového kompenzačního bonusu 2021 je až 1 000 korun na den – pro OSVČ a společníky s.r.o.
Zákon zavádí dvě bonusová období, únor a březen 2021, která nejsou spojena s trváním nouzového stavu. Pokud si žadatel požádal o původní kompenzační bonus za období od 1. do 15. února 2021, je stále možné žádat i o nový kompenzační bonus 2021.
Ten bude snížen o již vyplacenou částku tak, aby maximální možná výše podpory za únor 2021 od finanční správy byla 28 000 Kč. Pro subjekty s nižšími příjmy (například důchodci a studenti) může být částka bonusu v individuálních případech redukována, aby nedocházelo v jednotlivých případech k vyšší kompenzaci, než činil skutečný pokles jejich reálných příjmů v daném období.
V případě osob vykonávajících práci na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr činí výše kompenzačního bonusu 500 Kč za každý kalendářní den bonusového období. Nově mohou při splnění podmínek o nový kompenzační bonus 2021 žádat i podnikatelé a společníci, kteří byli v karanténě. V případě OSVČ či společníků, kterým je kompenzační bonus poskytován z důvodu nařízené karantény či izolace, je výše kompenzačního bonusu 500 Kč za každý kalendářní den bonusového období, kdy byla karanténa či izolace nařízena.