Zdanění tombol či binga má vzrůst, u „výherních“ automatů zůstane daň stejná

19. 7. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek
Konsolidační balíček počítá se zvýšením hazardní daně z tombol, pokeru, binga či kursových sázek. U automatů či loterií by se daň měnit neměla.

Podle vládního návrhu by se tak obě sazby daně výrazně přiblížily (30 a 35 %). Před několika měsíci přitom ministr financí Zbyněk Stanjura navrhoval snížit daň loteriím s tím, že vychází z doporučení odborníků z řad adiktologů a diferencované sazby odpovídají společenské škodlivosti a rizikovosti jednotlivých her.

Co se dozvíte v článku
  1. Jaké nyní platí sazby daně u hazardu
  2. Tomboly budou mít vyšší sazbu
  3. U „beden“ se nic měnit nebude
  4. Příjmy z internetového hazardu půjdou už jen státu
  5. Dělení podle počtu zařízení se nezamlouvá odborníkům
  6. Limit osvobození od daně se sníží na 50 tisíc Kč

Jaké nyní platí sazby daně u hazardu

Konsolidační balíček obsahuje i změny v oblasti hazardu, a to včetně výše daně. Aktuálně platí následující sazby daně:

  • 35 % pro dílčí základ daně z loterií,
  • 23 % pro dílčí základ daně z kursových sázek,
  • 23 % pro dílčí základ daně z totalizátorových her,
  • 23 % pro dílčí základ daně z bing,
  • 35 % pro dílčí základ daně z technických her,
  • 23 % pro dílčí základ daně z živých her,
  • 23 % pro dílčí základ daně z tombol a
  • 23 % pro dílčí základ daně z turnajů malého rozsahu.

Tomboly budou mít vyšší sazbu

Nově vláda navrhuje zvýšení druhé sazby daně z hazardních her z 23 % na 30 %. Vyšší daň se má tak týkat živých her (např. kostky, karty, ruleta), binga, kursových sázek (sázky na výsledek, live sázky), totalizátorových her (dostihy), tombol a turnajů malého rozsahu (poker).

Sazby by měly vypadat následovně:

Druh hazardní hry Sazba jednotlivé daně (v %)
Okamžité loterie internetové 35
Okamžité loterie ostatní 35
Rychlé loterie internetové 35
Rychlé loterie ostatní 35
Běžné loterie internetové 35
Běžné loterii ostatní 35
Běžné kurzové sázky internetové 30
Běžné kurzové sázky ostatní 30
Živé kurzové sázky internetové 30
Živé kurzové sázky ostatní 30
Totalizátorové hry internetové 30
Totalizátorové hry ostatní 30
Binga internetová 30
Binga ostatní 30
Technické hry internetové 35
Technické hry ostatní 35
Živé hry internetové  30
Živé hry ostatní 30
Tomboly 30
Turnaje malého rozsahu 30
Hazardní hry provozované bez potřebného základního povolení nebo ohlášení 35 

Když ovšem před několika měsíci ministerstvo financí přišlo s návrhem na snížení daně z loterií na 23 %, hájilo to tím, že navržené úpravy vychází z doporučení odborníků z řad adiktologů a odpovídají společenské škodlivosti a rizikovosti jednotlivých her při současném pozitivním přínosu do státního rozpočtu. Tomboly, u kterých nyní ministerstvo navrhuje zvýšit daň, přitom vykazují z hlediska škodlivosti nejnižší stupeň rizikovosti, což mimo jiné ukázala analýza, kterou si nechalo v roce 2021 zpracovat ministerstvo financí.

U „beden“ se nic měnit nebude

U technických her, tedy „výherních“ automatů, se naopak daň nijak měnit nemá. „U technických her jsou důvodem rizika plynoucí z překročení vrcholu tzv. Lafferovy křivky, kdy další navýšení daně už kvůli rozšíření šedé ekonomiky negeneruje dodatečný přínos pro státní rozpočet,“ uvedlo ministerstvo financí. Samo ministerstvo financí přitom před několika lety udělalo analýzu, ze které vyplynulo, že zvýšení daně u technických her z 35 na 38 % by generovalo vyšší přínos pro rozpočty.

Příjmy z internetového hazardu půjdou už jen státu

Kromě některých sazeb daně chce vláda změnit i strukturu výnosu daně. Dnešní rozdělení inkasa, kdy u daně z technických her (land-base i internetových) má 35 % stát a 65 % obce podle počtu povolených zařízení a u ostatních hazardních her 70 % stát a 30 % obce, by se v případě internetového hazardu mělo změnit ve prospěch státu. 

Nově má platit, že inkaso daně z hazardních her ze všech internetových her bude náležet ze 100 % státu. U land-based hazardních her (nejen technických) naopak nově získá jen 35 % a obce podle počtu obyvatel 65 %. Dopady hraní na internetu u všech typů her totiž v principu nejsou vázány na místo, kde má hazardní společnost provozovnu/sídlo. Z tohoto důvodu se navrhuje změna rozpočtového určení daní tak, že výnos ze všech online hazardních her bude nově 100% příjmem státního rozpočtu a současně výnos ze všech land-based hazardních her bude nově 65% příjmem obcí a 35% příjmem státního rozpočtu, vysvětluje důvodová zpráva.

Dělení podle počtu zařízení se nezamlouvá odborníkům

Původně ministerstvo rovněž navrhovalo, aby se u land-base technických her rozdělovaly obcím příjmy dle počtu obyvatel a několik povolovaných zařízení jako doposud. V připomínkovém řízení však ministerstvo vyslyšelo Svaz měst a obcí ČR a ponechalo rozdělení na základě počtu zařízení s tím, že u land-based hazardu je legitimní, že část daňového výnosu připadá obci, která jej na svém území povolila, coby kompenzace negativních dopadů jeho provozu. „Při dělení podle počtu obyvatel by se snížila kompenzace negativních dopadů hazardu těm obcím, které ho na svém území povolily, ve prospěch i těch obcí, které na svém území žádný hazard nemají,“ komentovalo ministerstvo.

Zatímco zástupci hazardu s tímto nastavením souhlasí, poradci z Národní ekonomické rady vlády (NERV) obrat ministerstva kritizují. „Daňové výnosy by měly kompenzovat negativní efekty, které hazard přináší. Když se ale podíváme na Chvalovice a další podobné obce, je jasné, že kompenzace negativních efektů se netýká místních obyvatel, ale hlavně těch, kteří do obce za hazardem přijíždějí,“ uvedl například pro Deník N člen rady a ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal.

Podobně se vyjádřil i jeho kolega z NERV sociolog Daniel Prokop, šéf výzkumné společnosti PAQ Research: Větší část negativních společenských dopadů v podobě vyplácení sociálních dávek nebo řešení oddlužení nakonec neslízne daná obec, ale její okolí. Řešení, kdy většina daní z hazardu zůstane obci, proto považuji za chybné. Vhodnější by mi přišlo, kdyby peníze získal širší region – kraj nebo okres v okolí herny či kasina.

Limit osvobození od daně se sníží na 50 tisíc Kč

V neposlední řadě se též navrhuje omezit osvobození příjmů z tombol a hazardních her ze stávajícího 1 mil. Kč na 50 000 Kč. Konstrukci stropu se navrhuje zachovat, tj. pro loterie a tomboly bude strop nadále aplikován z hrubé částky a způsobem zdanění bude nadále srážková daň. Pro ostatní hry bude tak jako dosud příjem osvobozen, nepřesáhne-li rozdíl mezi úhrnem výher a vkladů v rámci dané hazardní hry daný strop, napsalo v důvodové zprávě ministerstvo financí s tím, že pokud změny projdou celým legislativním procesem, začnou platit od roku 2024.

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).