Z vlastní zkušenosti můžu říct: "Chachachacha, hahahaha!!!" Rodiče mě kdysi přihlásili na prý velice lukrativní obor "obráběč kovů" s debilníma báchorkama o tom kolik si tam nevydělám pak peněz - stačila mi první praxe přímo v provoze jedné nejmenované firmy, abych zjistil, že zase tak extra si tam nevydělám... Takže přes mohutné protesty rodičů jsem přestoupil na maturitní obor v jiné škole, udělal rozdílové zkoušky za celý rok a dále studoval ekonomiku, kybernetiku a management.
Po škole jsem si hledal práci asi tak něco kolem týdne a nastoupil do banky, později ještě dvakrát změnil pozici a teď pracuji jako jeden z mála specialistů v EU u nadnárodní firmy - krom toho jsem si z peněz, které jsem si našetřil z platu založil vlastní s.r.o. v ČR a ještě podnikám. Když se potkám s někým z mých bývalých spolužáků, obráběčů kovů, tak ti kluci mají zlomek mého platu a to, co pro ně představuje horentní sumu, tak je pro mě zanedbatelná položka.
Takže milí žáci, nebuďte blbci a STUDUJTE! S titulem Ph.D. v jakémkoli oboru se můžete vždy rozhodnout, že si uděláte 3 měsíce rekvalifikace na zedníka a budete házet hrubou na zeď. Ale když budete mít jednom výuční list v oboru zedník, tak se asi těžko můžete rozhodnout, že byste raději dělali ekonoma nebo právníka :-))
O tom, jak má "řemeslo zlaté dno" vím sám ze zkušeností dost :-)) Je to demagogie, kterou vytváří vláda i samotní pracanti, aby si připadali, že na tom "přece nejsou až tak špatně".