Několik stovek zemědělců dnes protestuje proti nízkým výkupním cenám mléka. Farmáři se sešli u Chlumce nad Cidlinou u památníku poraženého selského povstání. Protesty se očekávají i v dalších pěti krajích, kde plánují vyjet s těžkou technikou na silnice. Podle slov představitelů Agrární komory ČR však dopravu blokovat nechtějí.
Nízké výkupní ceny mléka trápí farmáře již delší dobu. Situace však prý začíná být akutní. Farmáři jsou v zoufalém stavu, nevědí, co mají dělat. Přestávají splácet úvěry bankám a podle mě z toho budou i osobní tragédie,
řekl v rozhovoru serveru Podnikatel.cz prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Čtěte více: Zemědělci připravují další protestní akce, chystají v červnu happening, potvrdil Veleba.
Mezi požadavky zemědělců především proto patří zavedení minimální ceny mléka a schválení zákona, který by korigoval chování obchodních řetězců. Farmáři také chtějí koncepci vývoje českého zemědělství.
Ministerstvo zemědělství s protesty nesouhlasí, podle něj totiž stát neurčuje a nemůže ovlivnit ceny na trhu s mlékem. Ministr zemědělství Petr Gandalovič navíc tvrdí, že resort pro farmáře již realizoval celou řadu opatření. Zemědělci například dostávají 1 600 korun na kus dojeného skotu v rámci národních doplňkových plateb (TOP UP), k dispozici je také 2,6 miliardy korun prostřednictvím programů PGRLF. Farmářům by mělo pomoci také snížení sociálního pojištění, které chce realizovat odstupující vláda.
Daleko důležitější než aktuální cena mléka je srovnání podmínek českých zemědělců v rámci Evropské unie. K tomuto jsme měli připravenu debatu pro nadcházející Neformální radu ministrů zemědělství v Brně. Je třeba říci, že ti, kdo způsobili pád vlády, nesou plnou odpovědnost za to, že jsme ztratili politický mandát pro tato jednání,
sdělil ministr zemědělství Petr Gandalovič.