Az se 50% zivnostniku na zivnost vysere a pujde se nahlasit na pracak. Znam nemalo takovych, kteri se +- uzivi, ale papirovani a dane je zatezujou cim dal vic. To bude pro stat jiste vyhra.
jeste vetsi prca bude, kdyz tito zivnostnici - povetsinou pracoviti a obetavi - misto na pracak obejdou zamestanavatele a nahradi v zamestnani dnesni nespokojene zamestance...
Jenže ... ti OSVČ mají třeba smlouvy s odběrateli ... a taky závazky, půjčky, leasingy a pod. aby mohli podnikat ... takže z podpory by asi včechno těžce zaplatitli.
Navíc, získání klientely je docela náročné a opustit ji by nebylo rozumné.
No, kdyby přeci jen, rád jejich klienty převezmu ... a snad bude později lépe, až Paroubek a spol. odejdou do politického propadliště (nebo s nimi náhodou spadne letadlo při výletu na nějaké důležité jednání mimo čr).
Až se stát začne chovat jako podnikatel, bude nám všem lépe, zatím firmy odcházejí jinak, pokud to jde ...
V zasade mate pravdu. Ja mam krizovy plan pripraveny tak, ze proste opustim kancelar, propustim sve tri zamestnance (mozna jeden zustane na polovicni uvazek nebo ZL) a budu se dal snazit podnikat z domova sam. A to je myslim presne to, co pak vede k prohloubeni ekonomicke krize - utlm ekonomiky a vyssi nezamestnanost.
Musím říci,že jsem to také tak udělal ,také jsem šel na ÚP, je málo práce , takže to dá sotva 8000 měsíčně . Jenže jsa zaregistrován na úřadě práce , tak to stačí na přežití, mám je plně , ale nebýt zaregistrován na ÚP, zbylo by mi cc 3400 . Takhle v pohodě vydělám , přežiji , něco také ze Sanaplasmy a v žívotě už do tohoto ničemného systému nepřispěji ani sous , skoro 5 let jsem nemohl jít ani k lékaři protože když jsem z malého příjmu (není prace a je stále složitější) zaplatil ty jejich zlodějské poplatky , tak nezbylo mi kolikrát ani k lékaři protože se všude musí platit . Navíc jsem dárce krve a i z těch začali při údržbě krevního obrazu tahat peníze , poslední rána byla , když jako dárci mi byl , tak jako dříve za 28 odběrů předtím , předepsán sorbifer , tak vyjda z transfúzní stanice , musil jsem platit 71.6- v srpnu 2008 .Takže již chodím jen ke Švýcarům ,kteří si umí svých lidí vážt a mám i na běžného lékaře .
Jejich ničemný sociálně bolševický systém umí jen člověka vzít na hůl .
A Česká strana sociálně bolševická(demokratická) má radu : když si (živnostník) neumí vydělat , tak ať jde od toho (neřekl kam , možná by zaměstnal člověka v Lidovém bolševickém domě nebo v sociálně demokratickém nevěstinci Hotel Corado u Dubí u Teplic sbírat po šlapkách kondomy ), pravil Škromach a Urban a Paroubtek a že prý to jsou jen kosmetické úpravy .
Již se nehodlám zapojit do oficiálního pracovního procesu , kdyby to tak udělala většina živnostníků , tak tohle sociálně bolševické zřízení lehne , mne to vůbec nevadí , naučil jsem se vyjít s tím , co vydělám a dovedu přežít , pochopitelně , že musím předstírat , že hledám práci , nic sice nepobírám , ani podporu , žádný soc. příspěvek,, takže jsem jako italský dělník , co v létě stávkuje a v zimě hledá práci , ale co vydělám , mi zůstane a co nemusím zaplatit , je také to , co i zůstane a mám spoustu času na učení cizích jazyků , své webové stránky , na údržbu chaty a auta a jsem naprosto soběstačný i na ženy si najdu čas .
V zásadě, každý živnostník je středopravicově orientován. Pokud ne, pak je to není v pravém slova smyslu živnostník. Jsme neorganizovaní, a proto nejsnáze zranitelní. A je to tak jednoduché. Domluvme se jako odboráři a zastavme na týden svou činnost. Zavřeme výrovny, dopravu, prodejny potravin a vše, v čem podnikáme. Na nás je totiž závislá celá republika. My zaměstnáváme více jak polovinu všech zaměstnaných. Z nás jen po 20 let jen tahají peníze, zahlcují byrokracií. Prostě hnus. Stávkujme. A republika se zastaví i všichni Paroubci, co nám chtějí zvýšit daně. A pak si budeme klást racionální podmínky k dosažení normálního podnikatelského prostředí. Nevolte levici, jinak volíte své úhlavní parazity a vyžírky našeho tvrdě vydělaného chleba.
Nepoznam podnikatela, ktory by volil Paroubka. Cim ma niekto menej penazi, tym sa ho snazia viac vyzmykat. Ak sa snazi nejaky student privyrobit na google adsense nejaku korunu musi sa stat platcom DPH odo dna kedy zacal poskytovat sluzbu (vela krat to neznamena, ze vobec nejake peniaze uvidi, lebo prve peniaze dostane az ked zarobi 70 eur). A na druhej strane ak niekto spravi obrat 950 000 Kc rocne, tak povinnost stat sa platcom nema. Asi je najvyzsi cas vymenit politikov. Je neunosne v takychto podmienkach podnikat. Keby sme vsetci zivnostnici zorganizovali celonarodny strajk, tak by nas zacali brat konecne vazne.
Má to jen jednu zásadní vadu. Stávkující zaměstnanec ve firmě s dobře organizovanými odbory prakticky nic neriskuje. Naopak má vidinu si polepšit, protože pořád jsou nějaké volby. A to vůbec nemluvím o státních zaměstnancích, kteří se de facto ani nemusejí bát nějakého poklesu pracovních míst kvůli aktuální ekonomické situaci zaměstnavatele.
Když půjde stávkovat OSVČ, přijde o zisk a zanedbáním každodenních povinností si akorát nadělá další problémy. Vámi zmiňovaný Paroubek má řadové OSVČ u zadnice. Volby mu vyhraje ta část voličského spektra, pro kterou jsou pojmy „živnostník“ nebo „podnikatel“ nadávkou.
Jak proboha souvisí to, že jsem živnostník, s mým všeobecným světonázorem? Jsem živnostník a jakkoliv doprava rozhodně orientován nejsem. Pravda je, že v parlamentu momentálně žádná rozumná levice nesedí, jsou tam jen populističtí podporovatelé nemakačenků, ale o tom levice není. Resp. nevidím příliš velký rozdíl mezi parlamentní "levicí" (vše rozdají nemakačenkům) a parlamentní "pravicí" (vše rozdají svým kamarádům).
Radsi, pred volbama, nechte udelat jednoduchy (ale pravdivy) banner srovnavajici vyhody a nevyhody OSVC proti zamestnanci, danove zatizeni atp. - JEDNODUCHY at to pochopi opravdu KAZDY...a nechte ho vylepit v miste sveho bydliste...nebo aspon par letaku z tiskarny...s titulkem neco jako 'OSVC neni zlodej'...myslim ze spoustu lidi proste nevi o co jde a necha si kymkoliv cokoliv nabulikovat...
Souhlasím,je třeba se jen domluvit.Az se 100000 živnostniku dostaví na pracák tak jim to snad dojde.Je jen třeba se domluvit.Já osobně až to vstoupí v platnost tak to udělám.Abych místo 100000 kč ročně platil 300000 kč na to nemám.
aura: 0
Můžeme si za to sami
V zásadě, každý živnostník je středopravicově orientován. Pokud ne, pak je to není v pravém slova smyslu živnostník. Jsme neorganizovaní, a proto nejsnáze zranitelní. A je to tak jednoduché. Domluvme se jako odboráři a zastavme na týden svou činnost. Zavřeme výrovny, dopravu, prodejny potravin a vše, v čem podnikáme. Na nás je totiž závislá celá republika. My zaměstnáváme více jak polovinu všech zaměstnaných. Z nás jen po 20 let jen tahají peníze, zahlcují byrokracií. Prostě hnus. Stávkujme. A republika se zastaví i všichni Paroubci, co nám chtějí zvýšit daně. A pak si budeme klást racionální podmínky k dosažení normálního podnikatelského prostředí. Nevolte levici, jinak volíte své úhlavní parazity a vyžírky našeho tvrdě vydělaného chleba.
Plně souhlasím s tímto názorem. Neinformovanost řadových zaměstnanců je velkou výhodou pro vládní činitele a odbory. Jejich manipulace s touto masou voličů jim nahrává k jejich vydírání vlády, za hlasitého doprovodu rozeštvaného davu odborářů . Je na čase toto změnit a ukázat všem, že živnostník není příživník, ale právě naopak.
A pojistne, ktere plati za zamestnance zamestnavatel se ze souctu podelo kde? Jako sam nepodporuju zadne zvysovani dani komukoliv, ale kdyz uz neco porovnavam tak to porovnam celkove... Pak totiz vyjde ze zamestnanec odvede na danich a pojistnem zhruba 2x vice nez OSVC...
No myslim ze neni treba urazet, ale vysvetlit - podivejte se na tabulku znovu - jedna se o primou zatez koncoveho platce...to ze za vas zamestnavatel zaplati o dalsich X-tisic vic vam s penezenkou nezahyba...
BTW.: mimochodem kdyz tedy stejne odvody, tak chci taky nemocenskou uz 3. den nemoci, materskou, podoporu v nezamestnanosti atp.
kdyz rovnost tak rovnost ne ?!? Asi si zaplatim na mesic banner kde shrnu zatizeni a vyhody co OSVC nema a necham ho tu na Hradcansky vylepit...myslim ze kdyby to udelal kazdy 3-5 OSVC, byla by to ta nejlepsi osveta...stavka ja nerealna...
Nic sloziteho - jednoducha tabulka aby to pochopil opravdu KAZDY...
...to ze za vas zamestnavatel zaplati o dalsich X-tisic vic vam s penezenkou nezahyba...
Tak to si piš že jo! Předpokládám, že podnikáš, ale zaměstnance asi neplatíš. Protože jinak by si věděl co to jsou mzdové náklady.
V tabulce se srovnával zaměstnanec s OSVČ (bez zaměstnance). Správně jste zmiňovanou položku nazval mzdové náklady - jsou DAŃOVĚ UZNATELNÉ - tudíž ovlivňují výši daňového základu a tím i konečnou výši daně, což znamená přidat do srovnávací tabulky třetí sloupec.
Pochybuji, že by se s Vámi zaměstnavatel o ušetřené peníze podělil, určitě by to ale pocítil stav jeho peněženky, no a kdyby byl jo dobrák, možná by i pár drobných pustil. Nebuďme naivní...
Tam není daňová zátěž firmy, ale osoby. Zaměstnanec neodvádí pojistné placené zaměstnavatelem. To je daňová zátěž firmy ne zaměstnance. To by tam mohli započíst i příspěvek na státní politiku zaměstnanosti
Naprostý souhlas, práce zaměstnance je ohodnocena hrubou mzdou, ne superhrubou. Superhrubá mzda je jen základna pro výpočet daně, ale nemůže to být ohodnocení práce toho člověka.
Koukám, že to moc nechápeš. Pokud firma najme zaměstnance, tak její mzdové náklady prostě jsou ta superhrubá mzda a to je co jí zajímá, protože to je to co zaplatí. Zaměstananec dostane ve výplatě čistou mzdu a to je co ho zajímá. Tzv. hrubá mzda je v podstatě nezajímavé číslo mající význam maximálně tak pro mzdovou účtárnu.
A co mají podle tebe mzdové náklady společného s daňovým zatížením zaměstnance? O to právě jde, že odbory se ohánějí vyšším daňovým zatížením zaměstnaců. To je právě ten nesmysl. Zatížen je nejvíce zaměstnavatel - těmi odvody na ZP a SP. A hrubá mzda je velmi podstatná veličina - podívej se do zákoníku práce, jak je definován pojem mzda. Je tam snad něco o nákladech zaměstnavatele na SP a ZP?
Hrubá mzda je sice leckde odkazována ale je to jen virtuální hodnota, to jestli jsou odvody zatížení zaměstnance nebo zaměstnavatele jsou taky jen kecy. Nakonec jde jenom o to, že z prostředků zaměstnavatele (obrazně řečeno) odejde částka a než doputuje k zaměstnanci, tak stát z ní ukousne něco mezi 33 a 48,5 procenty podle výše té mzdy. Což mimo jiné ukazuje, že i při jednotné sazbě daně je zdanění poměrně hodně progresivní a také že zejména u vyšších příjmů je ta sazba hanebně vysoká.
Proti tomu já nic nemám, s tímto souhlasím. Celkové "zdanění" osobních nákladů je u nás velmi vysoké. Mně jen vadí to, že odbory požadují zvýšení daní živnostníkům s odůvodněním, že odvodové zatížení zaměstnanců je daleko vyšší, než u OSVČ. Takovéto úvahy lze jistě považovat za kecy, ale když s těmito kecy takto odboráři manipulují ve vládě, tak jsem proti. Vyšší je zatížení právě těch prostředků zaměstnavatele.
Mě ta rétorika odborů taky štve, zvlášť že to je taková ta česká zlá závist. Když má soused kozu, Čech nechce taky kozu, on chce aby sousedovi chcípla. Pokud odborům přijde, že tam je nespravedlivý rozdíl, tak ať lobují za snížení zátěže zaměstnaneckého vztahu, co jim je do živnostníků.
Odbory vůbec nemusím, z toho slova se mi ježí chlupy, osobně dělím zaměstnance na ty co chtějí pracovat a ty co sou v odborech.
Těžko přidávat do součtu pojistné, které zaplatí zaměstnavatel za zaměstnance. Nejedná se o zaměstnancovo peníze, ale o zaměstnavatelovo a zaměstnanec by je nikdy ani nespatřil, i kdyby za něj zaměstavatel toto pojistné platit nemusel. Výpočet je tedy správný, ukazuje finanční zátěž na zaměstnance a na OSVČ, tedy co skutečně putuje z jejich kapsy. Jak vždy říkal náš matikář: "Nelze sčítat hrušky s jablkama."
Mam takorat takovy pocit, ze se jen hleda, kde vydojit vice penez a ze zamestnancu uz to nejde (soucasnych prumernych 50% firma+zam) je dost a tak misto snazit se setrit je pro jiste strany snadnejsi ukazat na urcitou skupinu lidi... oni se maji lip nez vy... zkrouhneme je... Osobne tomu az tolik nerozumin, ale i ten nepopularni reznik u nas v ulici, stava kazdou sobotu v 7 rano, aby mohl v 8 otevrit, kdezto moji zamestnanci obcas vecer nekde zapari a dojdou do prace po tahu.. prace neschopni.. a zamestnavatel to zaplati.. aby prisli v sobotu, navic na 7 rano... nehrozi. Vazim si vsech, co delaji poctive svoji praci at jako remeslnici,zivnostnici,zamestnanci. Paroubeg nasrat.
Neslo by tenhle paragraf pouzit na ty odborare ? Jinak v civilizovanych zemich opravdu neni takovy rozdil v odvodech mezi zamestnancem a zivnostnikem. Jenze tady si to zase vysvetlili po svem.
Myslim, ze by to slo. A koli tomu by som navrhol zakazat stranu CSSD ako extremisticku organizaciu, ktora podnecuje nenavist voci urcitej skupine obyvatelstva.
Srovnání zdanění zaměstnance a OSVČ není úplně OK. Vzhledem k tomu, že OSVČ může vzít za základ pro ZP, SP i daň minimálně 50% zisku (a byl by hloupý, kdyby to neudělal), pak v uvedeném výpočtu je jeho skutečný zisk před zdaněním 739200. Procento zdanění je 14,81%.
OSVC si pouze muze zvolit zda pouzije realne naklady nebo si odecte 50% prijmu jako naklad. OSVC zivici se sluzbami s minimalnim nakladem to samozrejme udela, ale pokud nekdo dela normalni nakup/prodej ci vyrobu treba s 10-15% zisku, pak by byl dost na hlavu aby misto 85-90% realnych nakladu pouzil 50% pausal. By se nedoplatil. Prosim pouzivejte argumenty, kterym rozumite. To neni zadne skrtani prijmu, to je moznost pro specificke obory. Prodejci, vyrobci a podobne tuto moznost rozhodne nepouzivaji, tezko maji pres 50% rabat.
vy o koze ona o voze má pravdu že vypočet je špatně protože např socialní se počítá z 50procent nezdaneneho zisku 29procenty vy píšete o něčem uplně jinem a to o použití paušalních výdajů cože opravdu není pro každého až tak jednoduché a výhodné ale loni byl procentuelní podíl zvýšen a je nyní více než 50 procent
Nikdy neverte statistice, kterou si sami nezfalsujete.
1. Nema cenu srovnavat procenta vztazena k hrube a superhrube mzde.
2. Je jedno, zda pojistne odvadi zamestnavatel nebo zamestnanec. Pro zamestnavatele je to proste vydaj na praci, ktery musi (nekomu - statu, zamestnanci) zaplatit.
Pokud zamestnavatel oceni praci sveho zamestnance na castku X, bude to superhruba mzda toho zamestnance. Ze se ta castka X nejak rozdeli mezi stat a zamestnance je zamestnavateli vicemene jedno, pro nej je rozhodujici X jako naklad na praci (a zaroven oceneni hodnoty prace odvedene zamestnancem). Analogicky, pokud OSVC zbyde po odecteni nakladu X, bude to castka, ktera pro OSVC predstavuje jeji "superhrubou mzdu" - bude to oceneni prace, kterou OSVC v podnikani predvedla.
Pro zamestnance bude odvedeno z X na soc., nemoc. a zdrav. pojisteni X * (0.292 + 0.023 + 0.135), a dale X * 0.15 a dane (nechme stranou slevy na dani, ty jsou stejne pro zamestnance i pro OSVC). Z caskty X pro OSVC bude odvedeno na soc a zdrav pojisteni X * 0.5 * ( 0.292 + 0.135 ) a X * 0.15 na danich (opet beze slev). Dale, OSVC se muze dobrovolne nemocensky pojistit (X * 0.5 * 0.023).
Vsimnete si, ze vypocet sazby dane, procenta soc, nemoc i zdrav. pojisteni jsou stejna. Nezavisle na OSVC a zamestnancich. Zejmena dan je u obou 15% z X (neresim slevy, jsou pro oba shodne).
Co se lisi je vymerovaci zaklad na povinna pojisteni, ktery je u OSVC 50% (zamestanec 100%) X. Tady je rozdil, a to je mj. duvod, proc stale vice ci mene preziva svarcsystem.
Riziko OSVC je samozrejme vyssi, to je ale reflektovano tim, jak cislo X vznika. OSVC muze vykazovat naklady (bud ve skutecne vysi nebo procentem, ktere dnes neni nezajimave), zamestnanec to z principu nemuze.
S tím vaším výpočtem nesouhlasím. Především proto, že pojistné, placené zaměstnavatelem, považujete za pojistné, placené zaměstnancem. Není pravda, že X (tedy superhrubá mzda) je ocenění práce, odvedené zaměstnancem. Pojistné, které platí zaměstnavatel, je prostě dalším nákladem, vznikajícím pouze v souvislosti se zaměstnáváním lidí. Je to sice druh mzdových nákladů, ale ne hodnota práce zaměstnance. To byste do těchto X nákladů stejně tak mohl začít zahrnovat např. různé sociální výhody, nápoje, hygienické potřeby, vybavení pracoviště atd. Dám příklad - zaměstnanec mi vyrábí v dílně stoly. Jeho práci odměním určitou mzdou, ke které mi ovšem vzniknou další náklady - na materiál, na různé druhy pojištění a další režie. Záleží pak na mojí šikovnosti, jestli ty stoly dokážu prodat s dostatečnou výší přirážky, abych měl jak na mzdu, tak i na tyto související náklady a ještě mi zbyl i potřebný zisk. Na tyto náklady mi už ale nevydělává zaměstnanec, ale vydělávám na ně já svým podnikatelským uměním. Je čistě marxistickým pojetím, že zaměstnanec mi vytváří veškerou přidanou hodnotu, o jejíž značnou část ho já jako zaměstnavatel oberu.
Abych to shrnul - souhlasím, že stát dostane víc při zaměstnávání, než při činnosti OSVČ. Ale je to jen díky vícenákladům, neseným zaměstnavatelem (což může opět být onen živnostník). Ale samotné zatížení zaměstnance je nižší, než u OSVČ.
A k těm nákladům - jaké asi zaměstnancům vznikají náklady? Na jídlo a pití? To asi všem. Jinak jim zaměstnavatel vše k práci poskytuje, nebo snad chcete říct, že si zaměstnanci kupují vlastní stroje?
Prostě ne. Dělení na placené zaměstnancem a zaměstnavatelem je ptákovina, jen trapné čachry s čísly, protože to prostě všecko platí zaměstnavatel. Pro příklad uvažujme že firma má zaměstnance s aktuální průměrnou hrubou mzdu 23 350, superhrubá a tedy to co zaměstnavatel skutečně zaplatí je 31 300, z toho 18 150 (58%) jde zaměstnanci a 13 150 (42%) státu. Tato tři čísla jsou částky, které odejdou respektive přijdou na účty, to ostatní jsou jen účetní kličky.
Nějak mi uniká smysl, co tím chceš říct? On zaměstnavatel ve finále platí totiž úplně všechny náklady. Nejen mzdové. Součástí platby zaměstnavatele je například i příspěvek na politiku zaměstnanosti. Chceš snad říct, že i to je zatížení zaměstnance?
A co na tom záleží na jaké pofidérní virtuální škatulky si stát odvody papírově rozdělí? Prostě každá platba státu vyplývající z faktu že zaměstnavatel zaměstnal zaměstnance je zatížení, čí se nedá říct, protože se nedá říct jestli by snížení toho zatížení vedlo ke zvýšení čistého příjmu zaměstnanců při stejných nákladech zaměstnavatele nebo ke snížení nákladů zaměstnavatelů při zachování příjmů zaměstnanců.
Pointa je ukázat, že zatížení zaměstnaneckého poměru je daleko vyšší, než to vypadá, když se operuje pouze z hrubou mzdou.
Od 1.1 jsem na úřadu práce podnikal jsem cca 10 let a opravdu at si to ti chytráci zkusí - pokud chtějí zrušit živnostníky at to zruší není co řešit ale stát na tom rozhodně v důsledku prodělá !!!! Tady pokud chce člověk dělat poctivě to nemá cenu už ted natož potom!
Proč to neudělat naopak - ať každý zaměstnanec má možnost být na ŽL. Uvidíme, kolik jich na to přistoupí...
Budou mít sice nižší odvody, takže i při stejném "mzdovém" zatížení firmy si přijdou reálně na větší peníze. JENŽE - budou stejně jako jiní živnostníci čelit nejistotě s neplatiči a ukončením spolupráce bez odstupného, nehledě na starosti s úřady.
Výpověď a podobně se dá ošetřit smlouvou, ty odvody OSVČ jsou totiž nižší tak zásadně, zejména díky 60% paušálním nákladům v případě nulových reálných nákladů (což by v případě převodu zaměstnance na ŽL byl ten případ), že by jenom trouba na to nepřistoupil, viz mnou uvedený příklad v jiném postu.
Smluvně to jde ošetřit jen do určité míry (u konkrétních věcí, které mají popsatelný a dokumentovatelný výstup).
"Trouba" by si rozmyslel, zda půjde do rizika, kdy mu firma, s kterou má smlouvu, zaplatí až třeba po půl roce. Zda po uplatnění 60% paušálních nákladů dostane vůbec nějakou hypotéku.
Uvažujte reálně. Normální zaměstnanec dostává dejme tomu 16 tis. hrubého (21500 superhrubá). To je za rok 258 tis. Uplatní 60% paušální náklad a vyjde vám 129 tis. Takže pro banku je to klient vydělávající 10 750,-. Nemá tudíž šanci dostat žádnou hypotéku nebo jinou půjčku.
Ještě poznámka - vůbec tady nezmiňuji svůj pohled jako majitele firmy. Sám bych hodně rozmýšlel, které pozice by měli možnost dělat na ŽL vzhledem k rizikům z toho plynoucí pro firmu...
Riziko, že firma není seriózní a nedostojí svým závazků je stejné Ať sem zaměstnanec nebo pro ně dělám na ŽL.
Zaměstnanec s uvedeným příjmem bude mít čistého 13 085, na ŽL se stejným nákladem pro zaměstnavatele to bude 18 190, tj rozdíl přes 5 000.
Fakt, že z hlediska posuzování bonity pro úvěry se ty náklady berou jako skutečné a tím pádem příjem pro tyto účely se jeví velmi malý je jedna z nevýhod, dříve nebo později plánuji nějaké vlastní bydlení, tak uvidím jak dopadnu. Druhá nevýhoda je, že se méně platí a tedy i započítává na důchod, ovšem toto je relativní.
Vzhledem k poměrně velké ochraně zaměstnanců mě skoro lepší přijde mít lidi na ŽL než zaměstnance. Výhody a záruky jsou samozřejmě o dohodě a smluvním zajištění (zodpovědnost, termíny, výpovědní lhůty) a prostě o lidech.
Já sem začal pracovat po škole v roce 2002, nabídli mi zaměstnaní 25 000 hrubého nebo měsíční fakturace 29 000 na ŽL, vzal sem ŽL a jedu na ŽL stále, už pro někoho jiného a za jiné částky.
Každý ať si to přebere a sám rozhodne, ale mě to celkově přes ten ŽL přijde spíš výhodné než nevýhodné.
Predevsim kdyz zapocitam diametralne odlisnou svobodu zivnostnika oproti zamestnanci. Zadne dochazky, skemrani jak decko o dovolene, spehovani apod. S tim ma vedeni firem totiz nejvetsi problem, muselo by hodnotit vysledky a ne to, ze ten clovek tu "posluslne od sedmi rana zcela zbytecne sedi".
Tabulka je naprosto účelově podaná, jak srovnávání hrubé a ne superhrubé mzdy tak zanedbání paušálních nákladů.
Pokud to vezmeme z opačné strany, tj. firma potřebuje zajistit nějakou činnost, vyčlení na to 600 000 Kč na rok, tj. 600 000 bude roční superhrubá mzda, roční čistá bude 333 300 Kč, státu tedy bude odvedeno 266 700 Kč, což je 44,5% z vynaložené částky a to je dost děs. Tzv. hrubá mzda ve prakticky irelevantní údaj, zaměstnavatele zajímá kolik on zaplatí, tj. superhrubá a zaměstnance to co dostane, tj. čistá.
Pokud si to místo zaměstnance nakontraktuje OSVČ, která vyfakturuje 600 000 Kč (tj. zadavatele to vyjde stejně draho), tak OSVČ si uplatní paušální náklady 60%, tj. zisk OSVČ je 240 000 Kč a z něj zaplatí 11 160 Kč daň a odvede 35 040 Kč sociální pojištění a 19 080 Kč zdravotní pojištění, takže odvody OSVČ jsou celkem 65 280, což je 10,9% z vynaložené částky.
Čili při tomto modelu je ten rozdíl opravdu propastný. Měla by se ale spíše snížit ta zrůdná míra zdanění zaměstnanců než zvyšovat zátěž živnostníků a případně zrevidovat výši paušálních nákladů, u spousty ostatních živností a neživností jsou skutečné náklady minimální, přitom lze uplatnit paušál 60%, což mi přijde nepřiměřené, i když osobně jsem rád, že to tak je, protože to využívám.
Tak to je příklad jako stehno! Jak jste proboha přišel na tu konstrukci, že firma celých 600 tis. bude mít jako superhrubou mzdu? To chcete říct, že firma nebude mít žádné jiné související náklady? A co běžné fixní a variabilní náklady? Mzda toho pracovníka je jen součástí celého balíku ostatních nákladů. A ty je právě možné u OSVČ nahradit výdajovým paušálem.
Jednoduše ve firmě v kanceláří na židli sedí pracovník u počítače a na vedlejší židli u vedlejšího počítače jiný, první je zaměstnanec a druhý kontraktor, který pracuje na ŽL a fakturuje. Náklady firmy na kancelář a vybavení jsou pro oba stejné, další náklady těch pracovníků jsou taky stejné, přímé náklady na odměnu pracovníka je superhrubá mzda versus výše faktur. To je ten můj příklad, je to extrém, ale to je reakce na příklad v článku, který je druhým extrémem pokud jde o způsob jakým je možné toto srovnání pojmout.
Jsem OSVČ a řada vašich článků je pro mě velice zábavná. Baví mě pozorovat, co zase vyvedete s čísly a fakty, jak krásně z čísel a faktů vytáhnete jen určitá a začnete z nich dělat závěry, které chcete učinit. Tento článek je jednou z úžasných ukázek. Jestli chcete vytvářet ve společnosti napětí a rozbroje, tak postupujete správným směrem. Jen byste neměli zapomínat, že vnitřní rozbroje jsou jednou z příčin kolapsů komplexních společností a v důsledku toho k velmi tvrdým časům pro lidi. A co se týče zaměstnanců, OSVČ a zaměstnavatelů dívám se na to jako na děti, dospělé bez dětí a dospělé s dětmi. Zaměstnanci jsou děti, které se nestarají plně sami o sebe, oproti zaměstnavatelům, kteří se musí postarat o sebe i své děti = zaměstnance. Jakýkoliv systém, který bude podporovat dospívání zaměstnanců do OSVČ a zaměstnavatelů budu považovat za prospěšný pro společnost. Být zaměstnancem by mělo být oproti podnikání nevýhodné, aby byli zaměstnanci vedeni k přejímání zodpovědnosti sami za sebe. Společnost s příliš mnoha pyšnými princeznami dupajícími si nožkou a pištícími chci a ty musíš těžko může dobře fungovat.
Odboráři myslím špičky jako Dušek Milionový plat,Falbr po hřbetech vylezl do EU.Nikoho se odbory nezastanou.Nabraných milion Ukrajinců a Slováků.Odbory drží hubu,berou úplatky.Minimální mzda u 33% lidí.Je jim to jedno,Všude sám DIS a hrabe a hrabe.Jak můžou odbory dovolit mzdu 8000 Kč 3x pod průměrem?Co je to za darebáka??
Přímý daňový dopad na OSVČ a zaměstnance je v tabulce, toto nestačí?
OSVČ skutečně mají tvrdší chleba, a to o 5,25% dražší.
OSVČ zodpovídají za vše sami (ale to v článku je).
YPSEN
PS: a paušál, který byl toliko pro rok 2009 již také voooooodneeeeees čas...
takže si dál budou muset živnostníci platit účetní a poradce, kupovat SW atd.