A pojistne, ktere plati za zamestnance zamestnavatel se ze souctu podelo kde? Jako sam nepodporuju zadne zvysovani dani komukoliv, ale kdyz uz neco porovnavam tak to porovnam celkove... Pak totiz vyjde ze zamestnanec odvede na danich a pojistnem zhruba 2x vice nez OSVC...
No myslim ze neni treba urazet, ale vysvetlit - podivejte se na tabulku znovu - jedna se o primou zatez koncoveho platce...to ze za vas zamestnavatel zaplati o dalsich X-tisic vic vam s penezenkou nezahyba...
BTW.: mimochodem kdyz tedy stejne odvody, tak chci taky nemocenskou uz 3. den nemoci, materskou, podoporu v nezamestnanosti atp.
kdyz rovnost tak rovnost ne ?!? Asi si zaplatim na mesic banner kde shrnu zatizeni a vyhody co OSVC nema a necham ho tu na Hradcansky vylepit...myslim ze kdyby to udelal kazdy 3-5 OSVC, byla by to ta nejlepsi osveta...stavka ja nerealna...
Nic sloziteho - jednoducha tabulka aby to pochopil opravdu KAZDY...
...to ze za vas zamestnavatel zaplati o dalsich X-tisic vic vam s penezenkou nezahyba...
Tak to si piš že jo! Předpokládám, že podnikáš, ale zaměstnance asi neplatíš. Protože jinak by si věděl co to jsou mzdové náklady.
V tabulce se srovnával zaměstnanec s OSVČ (bez zaměstnance). Správně jste zmiňovanou položku nazval mzdové náklady - jsou DAŃOVĚ UZNATELNÉ - tudíž ovlivňují výši daňového základu a tím i konečnou výši daně, což znamená přidat do srovnávací tabulky třetí sloupec.
Pochybuji, že by se s Vámi zaměstnavatel o ušetřené peníze podělil, určitě by to ale pocítil stav jeho peněženky, no a kdyby byl jo dobrák, možná by i pár drobných pustil. Nebuďme naivní...
Tam není daňová zátěž firmy, ale osoby. Zaměstnanec neodvádí pojistné placené zaměstnavatelem. To je daňová zátěž firmy ne zaměstnance. To by tam mohli započíst i příspěvek na státní politiku zaměstnanosti
Naprostý souhlas, práce zaměstnance je ohodnocena hrubou mzdou, ne superhrubou. Superhrubá mzda je jen základna pro výpočet daně, ale nemůže to být ohodnocení práce toho člověka.
Koukám, že to moc nechápeš. Pokud firma najme zaměstnance, tak její mzdové náklady prostě jsou ta superhrubá mzda a to je co jí zajímá, protože to je to co zaplatí. Zaměstananec dostane ve výplatě čistou mzdu a to je co ho zajímá. Tzv. hrubá mzda je v podstatě nezajímavé číslo mající význam maximálně tak pro mzdovou účtárnu.
A co mají podle tebe mzdové náklady společného s daňovým zatížením zaměstnance? O to právě jde, že odbory se ohánějí vyšším daňovým zatížením zaměstnaců. To je právě ten nesmysl. Zatížen je nejvíce zaměstnavatel - těmi odvody na ZP a SP. A hrubá mzda je velmi podstatná veličina - podívej se do zákoníku práce, jak je definován pojem mzda. Je tam snad něco o nákladech zaměstnavatele na SP a ZP?
Hrubá mzda je sice leckde odkazována ale je to jen virtuální hodnota, to jestli jsou odvody zatížení zaměstnance nebo zaměstnavatele jsou taky jen kecy. Nakonec jde jenom o to, že z prostředků zaměstnavatele (obrazně řečeno) odejde částka a než doputuje k zaměstnanci, tak stát z ní ukousne něco mezi 33 a 48,5 procenty podle výše té mzdy. Což mimo jiné ukazuje, že i při jednotné sazbě daně je zdanění poměrně hodně progresivní a také že zejména u vyšších příjmů je ta sazba hanebně vysoká.
Proti tomu já nic nemám, s tímto souhlasím. Celkové "zdanění" osobních nákladů je u nás velmi vysoké. Mně jen vadí to, že odbory požadují zvýšení daní živnostníkům s odůvodněním, že odvodové zatížení zaměstnanců je daleko vyšší, než u OSVČ. Takovéto úvahy lze jistě považovat za kecy, ale když s těmito kecy takto odboráři manipulují ve vládě, tak jsem proti. Vyšší je zatížení právě těch prostředků zaměstnavatele.
Mě ta rétorika odborů taky štve, zvlášť že to je taková ta česká zlá závist. Když má soused kozu, Čech nechce taky kozu, on chce aby sousedovi chcípla. Pokud odborům přijde, že tam je nespravedlivý rozdíl, tak ať lobují za snížení zátěže zaměstnaneckého vztahu, co jim je do živnostníků.
Odbory vůbec nemusím, z toho slova se mi ježí chlupy, osobně dělím zaměstnance na ty co chtějí pracovat a ty co sou v odborech.
Těžko přidávat do součtu pojistné, které zaplatí zaměstnavatel za zaměstnance. Nejedná se o zaměstnancovo peníze, ale o zaměstnavatelovo a zaměstnanec by je nikdy ani nespatřil, i kdyby za něj zaměstavatel toto pojistné platit nemusel. Výpočet je tedy správný, ukazuje finanční zátěž na zaměstnance a na OSVČ, tedy co skutečně putuje z jejich kapsy. Jak vždy říkal náš matikář: "Nelze sčítat hrušky s jablkama."