Pojištěnec má vůči své zdravotní pojišťovně oznamovací povinnost. Týká se to změny jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla.
Oznamovací povinnost se vztahuje i na to, pokud se pojištěnec nezdržuje v místě trvalého pobytu. Pojišťovně musí ohlásit místo pobytu na území České republiky, kde se převážně zdržuje.
Pro nahlášení změny není zapotřebí zvláštní formulář
Adresa je jedním z údajů v registru pojištěnců všeobecného zdravotního pojištění. Správně uvedená adresa je samozřejmě důležitá pro komunikaci pojišťovny s pojištěncem,
upozorňuje Vlastimil Sršeň, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
K nahlášení změny bydliště většinou není zapotřebí žádný zvláštní formulář. Používá se pro to přihláška a evidenční list pojištěnce. Dostupná je na webových stránkách pojišťoven nebo v jejích webových či mobilních aplikacích. Přihlášku lze vyplnit často dnes již elektronicky anebo vytisknout a poté ručně vyplnit.
Pojišťovna za neohlášení změny či ztrátu průkazu může udělit pokutu
Oznamovací povinnost se kromě změny bydliště vztahuje i na ztrátu či poškození průkazu pojištěnce. Zatímco na oznámení o změně bydliště má pojištěnec až 30 dnů, u průkazu je lhůta velmi krátká. Oznamovací povinnost je zde do 8 dnů od zjištění skutečnosti.
Pokud pojištěnec neoznámí změnu jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla či ztrátu nebo poškození průkazu, může dostat pokutu do výše 500 Kč,
uzavírá Sršeň.